Maqolalar 05/11/2024 O‘qituvchilarning navbatchilikka jalb qilinishi qonuniymi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrug‘iga muvofiq tasdiqlangan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari xodimlarining lavozim majburiyatlari bo‘yicha o‘qituvchining navbatchilik vazifasi mavjud emas. Shu sababli, ish beruvchining o‘qituvchilarni navbatchilikka majburlash huquqiy asosga ega emas.
Mehnat kodeksi 115-moddasiga ko‘ra, ish beruvchi xodimdan mehnat shartnomasida ko‘rsatilmagan ishni bajarishni talab qilishga haqli emas. Shuningdek, ish beruvchi qonunga zid bo‘lgan yoki xodimning huquqlarini buzadigan amallarni xodimdan bajarishni talab qilishi mumkin emas.
Bu kabi holatlarda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra, mansabdor shaxsga mehnat qonunlarini buzganlik uchun jarima solinishi mumkin. Shu sabab maktabda o‘qituvchilarni navbatchilikka jalb qilish noqonuniy hisoblanadi.

В соответствии с приказом Министра дошкольного и школьного образования № 565 от 20 декабря 2023 года обязанности педагога по трудовым обязанностям работников общеобразовательных учреждений отсутствуют. Поэтому принуждение учителей к дежурству со стороны работодателя не имеет правовых оснований.
Согласно статье 115 ТК, работодатель не имеет права требовать от работника выполнения работы, не указанной в трудовом договоре. Также работодатель не может требовать от работника совершения действий, противоречащих закону или нарушающих права работника.
В таких случаях, согласно статье 49 Кодекса об административной ответственности, должностное лицо может быть оштрафовано за нарушение трудового законодательства. По этой причине незаконно привлекать учителей к школьным обязанностям.