Maqolalar 05/11/2024 O‘qituvchilarning navbatchilikka jalb qilinishi qonuniymi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrug‘iga muvofiq tasdiqlangan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari xodimlarining lavozim majburiyatlari bo‘yicha o‘qituvchining navbatchilik vazifasi mavjud emas. Shu sababli, ish beruvchining o‘qituvchilarni navbatchilikka majburlash huquqiy asosga ega emas.
Mehnat kodeksi 115-moddasiga ko‘ra, ish beruvchi xodimdan mehnat shartnomasida ko‘rsatilmagan ishni bajarishni talab qilishga haqli emas. Shuningdek, ish beruvchi qonunga zid bo‘lgan yoki xodimning huquqlarini buzadigan amallarni xodimdan bajarishni talab qilishi mumkin emas.
Bu kabi holatlarda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra, mansabdor shaxsga mehnat qonunlarini buzganlik uchun jarima solinishi mumkin. Shu sabab maktabda o‘qituvchilarni navbatchilikka jalb qilish noqonuniy hisoblanadi.

In accordance with the order of the Minister of Preschool and School Education No. 565 of December 20, 2023, there is no duty of a teacher on the job duties of employees of general secondary educational institutions. Therefore, forcing teachers to be on duty by the employer has no legal basis.
According to Article 115 of the Labor Code, the employer has no right to require the employee to perform work that is not specified in the employment contract. Also, the employer cannot require the employee to perform actions that are against the law or violate the employee's rights.
In such cases, according to Article 49 of the Code of Administrative Responsibility, an official may be fined for violating labor laws. For this reason, it is illegal to attract teachers to school duty.