Bugungi kunda chet elda tahsil olayotgan yoshlarimiz soni oshib bormoqda. Maʼlumotlarga ko‘ra, 2024-yil 10-oktabr holatida 150,5 ming nafar yurtdoshlarimiz dunyoning turli davlatlarida taʼlim olmoqda. Bu raqam bilan 2024-yilda o‘zbekistonlik yoshlar chet elda ta’lim olish bo‘yicha jahonda 3-o‘rinda qayd etilgan. Janubiy Koreyada tahsil olayotgan talaba yoshlarimiz soni ham ko‘paymoqda. Shu jumladan, 2023-yildagi statistika maʼlumotlariga qaraganda, Janubiy Koreyada taʼlim olayotgan chet davlat talabalari soni bo‘yicha ham o‘zbekistonliklar 3-o‘rinni band etgan. Mos ravishda bugungi kunda Janubiy Koreyada talaba bo‘lishni xohlovchi abituriyent yoshlarimiz soni koʻpayib boryapti. Quyida Janubiy Koreyada o‘qish uchun 6 ta eng mashhur bepul grand dasturlari va ularning talablari haqida toʻliq maʼlumot berishga harakat qilamiz.
Global Korea Scholarship (GKS)
GKS Koreyada o‘qishni xohlovchi talabalar xarajatlarini to‘liq qoplovchi grant dasturi bo‘lib, quyidagilarni moliyalashtiradi:
GKSga topshirish uchun talabgordan ingliz tili (IELTS) yoki koreys tili xalqaro sertifikati (TOPIK) talab etiladi. Bundan tashqari, bu dastur orqali nafaqat bakalavriat, balki magistratura, doktoranturaga ham hujjat topshirish mumkin. Topshirish usuli ikki xil:
Har bir universitetning qabul muddati har xil bo‘lishi mumkin. Shu sababdan topshirayotganda muddat va yo‘nalish turlariga eʼtiborli bo‘lish talab etiladi. GKSga 2018-yilda birgina magistratura va doktorantura uchun 138 ta mamlakatdan 665 ming nafar talaba topshirgan. Bakalavriat esa bu dasturda eng koʻp nomzod topshiradigan bosqich hisoblanadi.
Talab etiladigan hujjatlar roʻyxati quyidagicha:
Korean Government Scholarship Program (KGSP)
Bu ham GKSga o‘xshash boʻlib, xuddi shunday imkoniyatlarni taqdim etadi. Hujjat tayyorlash jarayoni ham deyarli bir xil. Koreyadagi koʻplab unversitetlar ushbu dastur bilan hamkorlik qiladi.
Korean Foundation Scholarship. Bu dastur Koreya va Koreya madaniyatiga oid tadqiqot olib bormoqchi boʻlganlar uchun mo‘ljallangan boʻlib, o‘qish xarajatlari qoplab beriladi.
Research Grandsdasturi ham tadqiqot olib boruvchilar uchun mo‘ljanllangan. IT, muhandislik, biologiya va ijtimoiy fanlar sohalarida ommalashgan.
Korean Language Training Program. Dastur aynan koreys tilini o‘rganuvchilar uchun mos, u orqali koreys tilini moliyalashtirilgan holda o‘rganish mumkin. Bu dastur GKS kabi dasturlarda ham talabalarga oʻquv yili boshlanishidan avval koreys tilini yaxshi o‘rganish imkoniyatini taqdim etadi.
University Scholarship. Bu Koreya universitetlari tomonidan talabalarga ajratiladigan grantlar boʻlib, sertifikat darajasi va taʼlim jarayonidagi talaba faolligidan kelib chiqib beriladigan grant hisoblanadi. Asosan Seoul milliy universiteti, KAIST (Korea Advanced Institut of Science and Technology, Yonsei University, Ewha Women’s University kabi unversitetlar tomonidan taqdim etiladi.
Janubiy Koreyada o‘qish uchun grant va stipendiyalar haqida batafsil ma’lumot olish uchun quyidagi rasmiy va ishonchli vebsaytlardan foydalanishingiz mumkin.
Study in Korea (studyinkorea.go.kr) GKS haqida barchama’lumotlar: ariza topshirish jarayoni, universitetlar ro‘yxati va talablar.
Korean Embassy in Uzbekistan. O‘zbekistondagi Koreya elchixonasining rasmiy sayti. GKS haqida mahalliy e’lonlar va elchixona orqali topshirish bo‘yicha ma’lumotlar.
NIIED (National Institute for International Education) GKS dasturini boshqaruvchitashkilot. Yangi e’lonlar va stipendiyalar statistikasi.
Koreya universitetlari stipendiyalari
Seoul National University (SNU): http://en.snu.ac.kr – universitet tomonidan taqdim etiladigan stipendiyalar va GKS dasturi.
KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology): https://www.kaist.ac.kr – IT va texnika sohalaridagi grantlar.
Yonsei University: https://www.yonsei.ac.kr – Xorijiy talabalar uchun moliyaviy yordam va stipendiyalar.
Ewha Womans University: https://www.ewha.ac.kr – xotin-qizlar uchun maxsus grant va stipendiya imkoniyatlari.
Ushbu saytlarda grantlar, talablar, qabul ochilish sanalari, kerakli hujjatlar, yo‘nalishlar va ariza topshirish muddatlari haqida to‘liq ma’lumot olishingiz mumkin.

Выборы 13/02/2025 Специальные грантовые программы для обучения в Южной Корее
Сегодня растет число наших молодых людей, обучающихся за рубежом. Согласно данным, по состоянию на 10 октября 2024 года 150,5 тысяч наших соотечественников обучаются в разных странах мира. С этим показателем в 2024 году узбекская молодежь заняла 3-е место в мире по обучению за рубежом. Растет и число наших студентов, обучающихся в Южной Корее. В частности, согласно статистике за 2023 год, узбекистанцы занимают 3-е место по количеству иностранных студентов, обучающихся в Южной Корее. Соответственно, сегодня растет число абитуриентов, желающих стать студентами в Южной Корее. Ниже мы постараемся предоставить полную информацию о 6 самых популярных бесплатных грантовых программах для обучения в Южной Корее и их требованиях.
Глобальная корейская стипендия (GKS)
GKS - это грантовая программа, которая полностью покрывает расходы студентов, желающих учиться в Корее, и финансирует:
• проездные расходы;
• расходы на обучение;
• медицинское страхование;
• жилой дом;
• стипендия.
Для подачи заявления на ГКС от заявителя требуется международный сертификат по английскому языку (IELTS) или корейскому языку (TOPIK). Кроме того, по этой программе можно подавать документы не только в бакалавриат, но и в магистратуру, докторантуру.
Существует два способа подачи:
Передача через посольство. Это означает, что абитуриенты могут подать документы в до 3 университетов через посольство Южной Кореи в своих странах. После прохождения этапа отбора посольством документы кандидатов будут направлены в университеты.
Получение гранта через университет. При этом абитуриенты смогут получить грант, отправив документы напрямую на электронный адрес университета.
Срок поступления в каждый университет может быть разным. Поэтому при сдаче необходимо обращать внимание на сроки и виды маршрутов. В 2018 году только на магистратуру и докторантуру в ГКС подали документы 665 тысяч студентов из 138 стран. Бакалавриат - это самый кандидатный этап в этой программе.
Перечень требуемых документов выглядит следующим образом:
• форма заявления;
• личное заявление;
• учебный план:
• рекомендации;
• копии дипломов и оценок;
• языковые сертификаты (IELTS, TOEFL или TOPIK);
• медицинская справка;
• копия паспорта
Программа стипендий корейского правительства (KGSP)
Это похоже на ГКС и предоставляет те же возможности. Процесс подготовки документа практически такой же. Многие университеты Кореи сотрудничают с этой программой.
Стипендия корейского фонда. Эта программа предназначена для тех, кто хочет проводить исследования, связанные с Кореей и корейской культурой, и расходы на обучение будут покрыты.
Программа Research Grand также предназначена для исследователей. Он популярен в области IT, инженерии, биологии и социальных наук.
Программа обучения корейскому языку. Программа подходит именно для изучающих корейский язык, с помощью которой можно изучать корейский язык на финансируемом уровне. Эта программа также предоставляет студентам возможность хорошо изучить корейский язык до начала учебного года в таких программах, как GKS.
Университетская стипендия. Это гранты, выделяемые студентам корейскими университетами, исходя из уровня сертификата и активности студентов в образовательном процессе. В основном предоставляется такими университетами, как Сеульский национальный университет, KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Yonsei University, Ewha Women's University).
Для получения подробной информации о грантах и стипендиях для обучения в Южной Корее вы можете воспользоваться следующими официальными и надежными веб-сайтами.
Study in Korea (studyinkorea.go.kr) Вся информация о GKS: процесс подачи заявки, список университетов и требования.
Посольство Кореи в Узбекистане. Официальный сайт Посольства Кореи в Узбекистане. Местные объявления о ГКС и информация о передаче через посольство.
NIIED (National Institute for International Education) - это организация, управляющая программой GKS. Статистика новых объявлений и стипендий.
Стипендии корейских университетов
Seoul National University (SNU): http://en.snu.ac.kr - стипендии и программа GKS, предоставляемые университетом.
KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology): https://www.kaist.ac.kr - Гранты в области IT и техники.
Yonsei University: https://www.yonsei.ac.kr - Финансовая помощь и стипендии для иностранных студентов.
Ewha Womans University: https://www.ewha.ac.kr - специальные грантовые и стипендиальные возможности для женщин.
На этих сайтах вы можете получить полную информацию о грантах, требованиях, датах открытия приема, необходимых документах, направлениях и сроках подачи заявок.