Yangiliklar 04/04/2025 Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari keyingi o‘quv yilidan boshlab yangi tartib asosida toifa olishadi
Prezident qaroriga asosan jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga toifa berishning (2 bosqichli) yangi tartibi ishlab chiqilishi va birinchi bosqich (test jarayonlari) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy imtihon) Sport vazirligi tomonidan tashkil etilishi to‘g‘risida xabar bergan edik.
📄Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Sport vazirligining qarori qabul qilindi.
💪 Unga ko‘ra jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun amaliy imtihon sinovlarining jismoniy tayyorgarlik darajasi normativlari hamda sport turlari bo‘yicha mashqlar texnikasi va baholash mezonlari tasdiqlandi.
🗓 Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun: (2025-2026 o‘quv yilidan boshlab, 2025-yil avgust-dekabr oylari attestatsiyasidan boshlab):
➖birinchi bosqich – Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan test sinovlari (40 ta test savoli 1 balldan jami 40 ball);
➖ikkinchi bosqich – amaliy imtihon (jami 60 ball, shundan jismoniy tayyorgarlik darajasi normativlari bo‘yicha-20 ball, sport turlari bo‘yicha mashqlar texnikasi -40 ball).
❗️Ta’kidlash joizki, mazkur baholash mezonlari 2025-yil avgust-dekabr oylarida o‘tkaziladigan pedagog kadrlar attestatsiyasidan boshlab joriy etiladi (yanvar-iyun oylari attestatsiyasida esa, o‘tgan yillardagidek 50 ta test savoli beriladi).
Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun attestatsiya bo‘yicha namunaviy testlarni quyidagi telegram bot orqali bajarishlari mumkin:

News 04/04/2025 Physical education teachers will receive qualifications based on a new procedure starting from the next academic year
According to the presidential decree, a new two-stage procedure for assigning qualifications to physical education teachers will be developed. The first stage (testing process) will be organized by the Ministry of Preschool and School Education, while the second stage (practical exam) will be conducted by the Ministry of Sports.
To ensure the implementation of this decree, a joint resolution of the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Sports has been adopted.
💪 Accordingly, the standards for the level of physical fitness in practical examination tests for physical education teachers, as well as the techniques for sports exercises and assessment criteria, have been approved.
🗓 For Physical Education teachers: (starting from the 2025-2026 academic year, beginning with the August-December 2025 attestation):
➖first stage - test trials conducted by the Ministry of Preschool and School Education (40 test questions, 1 point each, for a total of 40 points);
➖second stage - practical exam (total 60 points, of which 20 points are for physical fitness level standards, and 40 points for sports exercise techniques).
❗️It should be noted that these assessment criteria will be implemented starting from the pedagogical staff certification held in August-December 2025 (for the January-June certification, 50 test questions will be given, as in previous years).
Physical education teachers can complete sample certification tests through the following Telegram bot: