Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
O‘tgan oyda yoshlar bilan uchrashuvda Prezident yoshlarimizning jahon darajasida bilim olishi uchun zamin yaratish hamda ularni dunyodagi eng ilg‘or universitetlarda o‘qishiga ko‘maklashish kabi tashabbuslarni ilgari surgan edi. Taqdimotda buning amaliy va tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Xususan, shu maqsadda joriy yil sentyabrdan xalqaro maktab faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Bunga dastlab 8-sinf bitiruvchilari orasidan eng iqtidorli 60 nafar o‘g‘il-qiz saralab olinadi. Ta’lim dasturi xalqaro andoza asosida 3 qismdan – asosiy fanlar, ixtisoslik fanlari, yetakchilik va ijtimoiy faollikni o‘rgatuvchi fanlardan iborat bo‘ladi. O‘quv yili 3 davrga bo‘linib, 11 oy davom etadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 марта ознакомился с презентацией о совершенствовании системы поддержки талантливой молодежи.
В прошлом месяце на встрече с молодежью Президент выдвинул инициативы по созданию условий для получения нашей молодежью образования мирового уровня и содействию их обучению в ведущих университетах мира. В ходе презентации были рассмотрены практические и организационные аспекты этих инициатив.
В частности, с этой целью с сентября текущего года планируется запустить международную школу. Для начала из числа выпускников 8-х классов будут отобраны 60 самых талантливых юношей и девушек. Образовательная программа будет состоять из 3 частей на основе международного стандарта - основные предметы, профильные предметы и предметы, обучающие лидерству и социальной активности. Учебный год будет разделен на 3 периода и продлится 11 месяцев.