Yangiliklar 01/04/2025 Kasbiy ta’lim ustalari attestatsiyasi: yangi nizom loyihasi muhokamaga qo‘yildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan "Kasbiy ta’lim tashkilotlarining ishlab chiqarish ta’limi ustalarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizomni tasdiqlash haqida"gi Hukumat qarori loyihasi muhokamaga qo‘yildi.
Loyihaga ko‘ra:
Ta’lim ustalari oliy yoki o‘rta maxsus (kasbiy ta’lim) ma’lumot olganligi, norasmiy va informal orttirilgan ko‘nikma va malakalarni tan olish («Recognition of Prior Learning») diplom yoki sertifikatlar shuningdek qayta tayyorlash kursidan o‘tganligi haqidagi diplomida ko‘rsatilgan mutaxassisligi yoki ixtisosligi bo‘yicha attestatsiyadan o‘tadi.
Attestatsiyadan o‘tish uchun ta’lim ustalari, qoidaga ko‘ra, 1-avgustdan 1-oktyabrga qadar bevosita Vazirlikning rasmiy veb-saytida pedagog.edu.uz elektron axborot tizimidan ro‘yxatdan o‘tgan holda murojaat qiladilar.
55 balldan kam ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tmagan, malaka toifasiz ta’lim ustasi lavozimiga muvofiq emas deb (navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etilgan pedagog kadrlar bundan mustasno) hisoblanadi.
Malaka toifasiz ta’lim ustasi navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda bekor qilish huquqiga ega.
Ish beruvchi mehnat shartnomasini bekor qilmagan taqdirda, navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan malaka toifasiz ta’lim ustasini navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ikki marta jalb etadi. Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan ta’lim ustasi bilan tuzilgan mehnat shartnomasi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.

News 01/04/2025 Attestation of Vocational Education Masters: New Regulation Draft Put Forward for Discussion
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation has submitted for discussion a draft government resolution "On Approving the Regulation for Certifying Production Training Instructors of Vocational Educational Institutions."
According to the draft:
Education instructors undergo certification in the specialty or field indicated on their diploma of higher or secondary specialized (vocational) education, recognition of informally and non-formally acquired skills and qualifications ("Recognition of Prior Learning"), certificates, as well as retraining course diplomas.
To undergo certification, education instructors typically apply between August 1 and October 1 directly through the Ministry's official website by registering in the electronic information system pedagog.edu.uz.
Scoring less than 55 points is considered failing the certification and unsuitable for the position of education instructor without a qualification category (except for teaching staff involved in extraordinary certification).
If an education instructor without a qualification category fails to pass the next mandatory certification, the employer has the right to terminate the employment contract due to insufficient qualifications as prescribed by labor legislation.
If the employer does not terminate the employment contract, the education instructor without a qualification category who failed the mandatory certification can undergo extraordinary certification up to two times. If the instructor fails both attempts at extraordinary certification, the employment contract is terminated due to insufficient qualifications.