O‘qituvchi yetarli asoslar bo‘lganda moddiy yordam olishga haqli bo‘ladi. Moddiy yordam va mukofot pulining bir-biriga aloqasi yo‘q.
Vazirlar Mahkamasining qaroriga ko‘ra, umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam kalendar yil davomida ikki lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorigacha:
xodimning o‘zi va yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda;
og‘ir kasallikka chalinganda;
xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
• Qoidaning mazmuniga ko‘ra xodim maktabda mehnat shartnomasi asosida ishlayotgan davrda yuqoridagi holatlar sodir bo‘lsa, direktor jamg‘armasida mablag‘ yetarli bo‘lgan taqdirda xodim 2 lavozim maoshi miqdorida moddiy yordam olishga haqli.
• Mana shu qoidaga ko‘ra xodim 1 kalendar yilida jami 2 lavozim maoshigacha moddiy yordam olishi mumkin.
• Ushbu nizomning 29-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqat «1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni» munosabati bilan Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkin.
• Bunda mazkur mukofot har o‘quv yili uchun berilishi mumkin. Nizomda bir marta mukofot olgan o‘qituvchi kelasi yil mukofot olmasligi kerakligi haqida cheklov yo‘q. Shuningdek, aynan qanday asoslarga ko‘ra mukofot berilishi haqida aniq qoida ham yo‘q.
• Mehnat kodeksining 252-moddasida mehnatga haq to‘lash tizimida nazarda tutilmagan rag‘batlantiruvchi mukofot bir marta beriladigan xususiyatga ega bo‘lgan hamda ish beruvchining qaroriga ko‘ra xodimning oldindan belgilangan ko‘rsatkichlar va shartlarga erishganligi uchun emas, balki muayyan voqealar (yubileylar, bayram sanalari va boshqalar) yuz berganligi yoki xodim tomonidan muayyan harakatlar amalga oshirilganligi (ish beruvchining alohida muhim topshirig‘ini bajarish, ratsionalizatorlik taklifini kiritish va boshqalar) munosabati bilan to‘lanadigan pul mukofoti ekanligi belgilangan.

Статьи 15/11/2024 Разве преподаватель, получивший премию, не может получить материальную помощь?
Учитель вправе получать материальную помощь при наличии достаточных оснований. Материальная помощь и денежные премии не имеют отношения друг к другу.
Постановлением Кабинета Министров материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений предоставляется в течение календарного года в размере до двух должностных окладов (тарифной ставки преподавателя):
смерти самого работника и близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка);
при тяжелом заболевании;
работника, пострадавшего от стихийного бедствия.
Согласно содержанию правила, в случае возникновения вышеуказанных обстоятельств в период работы работника в школе на основе трудового договора, при наличии достаточных средств в фонде директора работник вправе получить материальную помощь в размере 2 должностных окладов.
По этому правилу работник может получать материальную помощь в 1 календарный год в общей сложности до 2 должностных окладов.
Согласно пункту 29 настоящего Положения работники общеобразовательных учреждений, в том числе руководящие работники, могут премироваться в размере до 50 процентов минимальной заработной платы только в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников" за счет имеющихся средств Фонда.
При этом данная премия может быть присуждена за каждый учебный год. В Уставе нет ограничения, что учитель, получивший награду один раз, не может получить награду в следующем году. Также нет четкого правила о том, по каким именно основаниям будет выплачиваться премия.
Статьей 252 Трудового кодекса установлено, что стимулирующее вознаграждение, не предусмотренное в системе оплаты труда, носит однократный характер и выплачивается по решению работодателя не за достижение работником заранее определенных показателей и условий, а в связи с наступлением определенных событий (юбилеи, праздничные даты и др.) или осуществлением работником определенных действий (выполнение особо важного поручения работодателя, внесение рационализаторского предложения и др.).