Repostlar 21/01/2025 Niderlandiyaning Hague akademiyasidan xalqaro huquq bo'yicha tahsil olish uchun to'liq grant
Niderlandiyaning Gaaga xalqaro huquq akademiyasi tomonidan xalqaro huquq sohasida tahsil olayotgan talabalar va ushbu sohadagi huquqshunos, diplomat, advokat va shu kabi mutaxassislar uchun qishki va yozgi kurslar eʼlon qilingan. Darslar ingliz va fransuz tillarida olib boriladi va sinxron tarzda qolgan tillarga tarjima qilinadi. Shuning uchun ham nomzodlardan ingliz yoki fransuz tillaridan birini bilish talab qilinadi.
Dastur doirasida ishtirokchilarga huquq sohasidagi Public International Law va Private International Law kurslarida oʻqish imkoniyati yaratilgan. Dasturda grant orqali qatnashayotganlar ushbu kurslardan faqatgina bittasida, oʻz mablagʻi orqali qatnashayotganlar esa ikkalasida ham ishtirok etishlari mumkin boʻladi. Dasturda ajratilgan oʻrinlarning 15% foizi grant uchun, qolganlari esa oʻz hisobidan qatnashayotganlar uchun ajratiladi. Grant sohiblarining turar-joy, yoʻl va kursda oʻqish xarajatlari toʻliq qoplab beriladi. Dasturning yozgi kurslariga qabul jarayoni 2024-yil 1-noyabrdan Toshkent vaqti bilan 2025-yil 31-yanvargacha davom etadi.
Dastur haqida ushbu havola orqali toʻliq maʼlumot olish mumkin.
Dasturda ishtirok etish uchun quyidagi talablar mavjud:
• Dasturda barcha davlat fuqarolari ishtirok etishlari mumkin;
• Dasturga huquq sohasida kamida 3-kursda oʻqiyotgan talabalar yoki universitetni bitirib shu sohada faoliyat yuritayotganlar ariza topshirishlari mumkin. Agar nomzod universitetda aynan huquq sohasida emas, lekin xalqaro huquq sohasida maʼruza oʻqiladigan yoʻnalishda kamida 4 yil oʻqigan (4-kurs) boʻlsa ham ariza topshirish huquqiga ega;
• Ishtirokchilardan ingliz yoki fransuz tillaridan birini akademik darajada bilish talab qilinadi. Chunki darslar ingliz va fransuz tillarida olib boriladi;
• Nomzod ariza shaklini topshirish jarayonida (motivatsion xat yozish mobaynida) dasturda qatnashish uchun kuchli qiziqishini namoyon etishi lozim;
• Avval ham ushbu grantni yutib olgan nomzodlar grant uchun qaytadan ariza topshira olmaydilar;
• Dasturda grant orqali ishtirok etmoqchi boʻlganlar ikki kursdan faqat biri uchungina ariza topshirishlari mumkin.
Dasturning quyidagi foydali jihatlari mavjud:
• Dasturda ishtirok etish xarajatlari toʻlab beriladi;
• Nomzodning yoʻl xarajatlari dastur maʼmuriyati tomonidan qoplanadi. Yoʻl xarajatlari uchun pul poyezd bilan keladiganlar uchun 2-klass, samolyotda keladiganlar uchun esa ekonom klassga yetadigan miqdorda beriladi. Bu miqdor Markaziy Osiyo, shuningdek Oʻzbekiston fuqarolari uchun 350 yevroni tashkil etadi;
• Ishtirokchilarning turar joy xarajatlari uchun ham kurs boshlanishidan oldin 600 yevro ajratiladi.
Eslatma! Ishtirokchilar dasturda oʻz hisoblaridan yoki grant orqali qatnashishlari mumkin. Qatnashchilarning 15% qismi uchun grant ajratiladi va kurs xarajatlari toʻliq qoplab beriladi. Ammo oʻz hisobidan ishtirok etadiganlar barcha xarajatlarni oʻzlari toʻlashlari kerak boʻladi. Ular uchun bir kursda qatnashish narxi 1300 yevro, ikki kursda qatnashish narxi esa 2300 yevro miqdorida boʻladi.
Dasturda quyidagi yozgi kurslar mavjud:
• Public International Law kursi 2025-yil 7-25-iyul kunlari oʻtkaziladi;
• Private International Law kursi 2025-yil 28-iyul-15-avgust kunlari oʻtkaziladi.
Dasturda grant asosida roʻyxatdan oʻtish uchun quyidagilar talab qilinadi:
• Eng avvalo, dastur shartlari bilan tanishib chiqish lozim;
• Ariza topshirishdan avval barcha hujjatlarni tayyorlab olish kerak;
• Pasport yoki ID karta nusxasi;
• Shaxsiy rasm;
• Agar nomzod hali ham talaba boʻlsa universitetda tahsil olayotganlik toʻgʻrisidagi maʼlumotnoma soʻraladi;
• Agar nomzod ishlayotgan boʻlsa ish joyidan maʼlumotnoma talab qilinadi;
• Nomzodning universitetdan olgan ilmiy darajasini isbotlovchi diplom yoki uning nusxasini topshirish kerak. Agar nomzod hali universitetni tamomlamagan boʻlsa baholar transkripsiyasi kerak boʻladi;
• CV (rezyume);
• 1,5 betdan koʻp boʻlmagan kompyuterda yozilgan motivatsion xat;
• Xalqaro huquq sohasi professori tomonidan berilgan tavsiyanoma. Tavsiyanoma uni yozgan professorning shaxsan oʻzi tomonidan ushbu havola orqali elektron manzilga joʻnatilishi zarur.
Dasturda oʻz hisobidan qatnashadiganlardan quyidagilar talab qilinadi:
• Eng avvalo dastur shartlari bilan tanishib chiqish lozim;
• Agar nomzod hali ham talaba boʻlsa oʻqishga qabul qilinganlik toʻgʻrisidagi maʼlumotnoma soʻraladi;
• Nomzodning universitetdan olgan ilmiy darajasini isbotlovchi diplom yoki uning nusxasini topshirish kerak. Agar nomzod hali universitetni tamomlamagan boʻlsa baholar transkripsiyasi kerak boʻladi.
Eslatma! Nomzod grant yoki oʻz hisobidan qatnashishiga qarab soʻraladigan hujjatlar farq qilishi mumkin. Agar topshirilayotgan hujjat ingliz yoki fransuz tilida boʻlmasa uni ingliz yoki fransuz tillaridan biriga tarjima qilish soʻraladi. Tarjima rasmiy boʻlishi lozim. Ariza natijalari 2-4 hafta ichida eʼlon qilinadi.
Ariza topshirish jarayonida quyidagilarga eʼtibor berish lozim:
• Dasturga roʻyxatdan oʻtish jarayoni 1-noyabrdan boshlanadi;
• Oxirigacha yakunlanmagan ariza shakli qabul qilinmaydi;
• Roʻyxatdan oʻtish jarayoni va dastur uchun foydalanilgan barcha e-mail manzillari bir xil boʻlishi kerak;
• Ariza shaklini faqatgina bir marta onlayn shaklda toʻldirish soʻraladi. Bir martadan ortiq toʻldirilgan yoki oflayn shaklda joʻnatilgan arizalar qabul qilinmaydi;
• Rasmdan tashqari, ariza uchun joʻnatilgan barcha hujjatlar pdf shaklida boʻlishi lozim;
• Ariza topshirish jarayonida muammolar yuzaga kelgan taqdirda boshqa internet brauzeri orqali urinib koʻrish tavsiya qilinadi.
Dasturga ariza topshirish haqidagi qoʻshimcha maʼlumotlar bilan ushbu havola orqali tanishish mumkin.

Гаагская академия международного права Нидерландов объявила о проведении зимних и летних курсов для студентов, обучающихся в области международного права, а также для юристов, дипломатов, адвокатов и других специалистов в этой области. Занятия ведутся на английском и французском языках и синхронно переводятся на остальные языки. Поэтому от кандидатов требуется знание одного из английских или французских языков.
В рамках программы участникам предоставлена возможность обучаться на курсах Public International Law и Private International Law в области права. Те, кто участвует в программе за счет гранта, смогут участвовать только в одном из этих курсов, а те, кто участвует за счет собственных средств, смогут участвовать в обоих. 15% мест, выделенных в программе, выделяются на грант, а остальные - для участвующих за свой счет. Обладателям гранта будут полностью возмещены расходы на проживание, проезд и обучение на курсах. Прием на летние курсы программы продлится с 1 ноября 2024 года по 31 января 2025 года по ташкентскому времени.
Подробную информацию о программе можно получить по ссылке.
- В программе могут участвовать граждане всех государств;
- Подать заявку в программу могут студенты, обучающиеся не менее чем на 3-м курсе в области права или выпускники университета, осуществляющие деятельность в этой области. Кандидат имеет право подать заявление даже в том случае, если он не менее 4 лет учился в университете (курс 4) по направлению, по которому читается лекция в области международного права, но не в области права;
- От участников требуется знание одного из английских или французских языков на академическом уровне. Потому что занятия ведутся на английском и французском языках;
- Кандидат должен проявить сильный интерес к участию в программе в процессе подачи заявки (в ходе мотивационного письма);
- Кандидаты, ранее выигравшие этот грант, не могут повторно подать заявку на грант;
- Желающие принять участие в программе по гранту могут подать заявку только на один из двух курсов.
- Оплачиваются расходы на участие в Программе;
- Путевые расходы кандидата покрываются администрацией программы. Деньги на проезд выдаются для прибывающих поездом в 2-классе, а для прибывающих на самолете в экономическом классе. Эта сумма составляет 350 евро для граждан Центральной Азии, а также Узбекистана;
- На расходы на проживание участников также будет выделено 600 евро до начала курса.
Не напоминай! Участники могут участвовать в программе за свой счет или за счет гранта. Для 15% участников будет выделен грант и полностью покрыты расходы на курс. Но те, кто участвует за свой счет, должны будут сами оплачивать все расходы. Стоимость одного курса для них составит 1300 евро, а стоимость двух курсов - 2300 евро.
В программе есть следующие летние курсы:
- Курс Public International Law пройдет с 7 по 25 июля 2025 года;
- Курс Private International Law пройдет с 28 июля по 15 августа 2025 года.
Для регистрации в программе на грантовой основе требуется:
- Прежде всего, необходимо ознакомиться с условиями программы;
- Перед подачей заявления необходимо подготовить все документы;
- Копия паспорта или ID-карты;
- Личный рисунок;
- Если кандидат все еще является студентом, запрашивается справка об обучении в университете;
- Если кандидат работает, требуется справка с места работы;
- Кандидату необходимо вручить диплом или его копию, подтверждающие ученую степень, полученную им в университете. Требуется транскрипция оценок, если кандидат еще не окончил университет;
- CV (резюме);
- Мотивационное письмо, написанное на компьютере, не более 1,5 страниц;
- Рекомендация профессора в области международного права. Рекомендация должна быть направлена профессором, написавшим ее, лично по этой ссылке на электронный адрес.
От участвующих в программе за свой счет требуется:
- Прежде всего необходимо ознакомиться с условиями программы;
- Перед подачей заявки необходимо подготовить все документы;
- Если кандидат все еще является студентом, запрашивается справка о приеме на учебу;
- Кандидату необходимо вручить диплом или его копию, подтверждающие ученую степень, полученную им в университете. Если кандидат еще не окончил университет, потребуется транскрипция оценок.
Не напоминай! Документы, запрашиваемые в зависимости от участия кандидата в гранте или за свой счет, могут различаться. Если передаваемый документ не на английском или французском языке, его просят перевести на один из английских или французских языков. Перевод должен быть официальным. Результаты заявки будут опубликованы в течение 2-4 недель.
В процессе подачи заявки необходимо обратить внимание на:
- Процесс регистрации в программе начинается с 1 ноября;
- Не завершенная до конца форма заявления не принимается;
- Процесс регистрации и все адреса электронной почты, используемые для программы, должны быть идентичными;
- Заполнение формы заявления будет производиться только один раз в онлайн-формате. Заявления, заполненные более одного раза или отправленные в офлайн-формате, не принимаются;
- Кроме рисунка, все документы, отправленные для подачи заявки, должны быть в формате pdf;
- В случае возникновения проблем в процессе подачи заявки рекомендуется попробовать через другой интернет-браузер.
С дополнительной информацией о подаче заявки на участие в программе можно ознакомиться по ссылке.
- Студент бакалавра, Высшее образование (бакалавр), Студент магистра, Высшее образование (магистр), Студент PhD, Доктор философских наук