Polshadagi Leaders of Change Foundation jamgʻarmasi 2025-2026-oʻquv yilida The Lane Kirkland grant dasturi uchun Armaniston, Ozarbayjon, Belarus, Gruziya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Moldova, Rossiya, Tojikiston, Ukraina va Oʻzbekistondan boʻlgan nomzodlar uchun ochiq tanlov eʼlon qiladi.
Dastur beshta Polsha akademik markazlaridan biridagi (Varshava, Krakov, Vroslav, Poznan, Lyublin) universitetda ikki semestr davomida bepul oʻqish hamda davlat, xususiy va nodavlat tashkilotlarda kamida ikki haftalik professional amaliyot oʻtash imkoniyatini taklif etadi. Shuningdek, dastur davomida keng qamrovli trening va seminarlarda ishtirok etish imkoniyati beriladi.
Grantlar oʻz mamlakatlarida va mintaqada demokratiya, iqtisodiyot va fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga befarq boʻlmagan oliy maʼlumotli yosh liderlar va mutaxassislar uchun moʻljallangan. Tanlov jarayonida eng munosib nomzodlar dastur tugagandan soʻng, dastur davomida olgan bilimlarini yoki uning bir qismi sifatida tayyorlangan loyihani amalga oshirish uchun oʻz vataniga qaytishga qaror qilgan mutaxassislardir.
Dastur Polsha-Amerika Ozodlik Jamgʻarmasi tomonidan tashkil etilgan boʻlib, Polsha Milliy Akademik Almashinuv Agentligi (NAWA) tomonidan moliyaviy qoʻllab-quvvatlanadi. Dastur hech qanday ilmiy darajaga teng deb hisoblanmaydi.
Nomzodlar quyidagi talablarga javob berishi lozim:
- Koʻrsatilgan davlatlardan birining fuqarosi boʻlishi va u yerda doimiy yashashi kerak (Armaniston, Ozarbayjon, Belarus, Gruziya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Moldova, Rossiya, Tojikiston, Ukraina va Oʻzbekiston);
- Kamida 4 yillik bakalavr darajasiga ega boʻlishi kerak;
- 40 yoshdan oshmasligi lozim;
- Oʻzining sohasi boʻyicha kamida 2 yillik ish tajribasiga ega boʻlishi lozim;
- Ingliz (kamida B2) va polyak tilini (kamida A1) yetarli darajada bilishi kerak; (Intervyuda B2 daraja ingliz tili va A1 daraja роlyak tili yоki B2 роlyak tilida suhbat qilinadi);
- Avval grant orqali 6 oydan koʻp muddat davomida xorijda boʻlib qaytgan nomzodlar 2 yil tanaffusdan keyin hujjat topshirishi mumkin.
Kirkland granti quyidagi soha mutaxassislariga taqdim etiladi:
- davlat xizmatchilari, markaziy va mahalliy davlat hokimiyati organlari xodimlari;
- huquqshunos/advokatlar;
- tadbirkorlar;
- biznes, nodavlat tashkilotlar, madaniyat, taʼlim, atrof-muhitni muhofaza qilish, sogʻliqni saqlash sohasidagi menejerlar;
- nodavlat tashkilotlari rahbarlari, madaniyat va fuqarolik faoliyatidagi animatorlar;
- akademik oʻqituvchilar;
- jurnalistlar.
Muhim: Hujjat topshirish jarayonida polyak tilini yetarli darajada bilmaydigan ammo boshqa mezonlar boʻyicha grant uchun munosib deb topilgan nomzodlar dastur tashkilotchilari tomonidan berilgan materiallar yordamida polyak tilini oʻrganishi mumkin. 2025-yil iyun oyining oxirida polyak tili imtihonidan muvaffaqiyatli oʻtganidan soʻng ularga grant taqdim etilishi mumkin.
Barcha xarajatlar dastur tashkilotchilari tomonidan qoplanadi:
- 2 semestr davomida universitet darslarida bepul ishtirok etish va akademik maslahatchining yordamidan foydalanish;
- 22,500 Polsha zlotiyasi ($5,483) miqdoridagi stipendiya (9 oyda 9ga boʻlib toʻlanadi);
- Polshada turar-joy bilan taʼminlanadi (dastur davomida: 9 oy)
- Tibbiy sugʻurta, favqulodda vaziyatlarda davolanish xarajatlari va fuqarolik javobgarligi sugʻurtasi;
- Polshaga borish va qaytish aviachipta xarajatlari (kelishilgan miqdorgacha) va jamoat transporti kartalari;
- Viza xarajatlari;
- Tadqiqot materiallari;
- Tanishtiruv kursida va boshqa grant sohiblari bilan Polshaning turli shaharlarida uchrashuvlarda ishtirok etish;
- Polyak tili kursi (oktyabr-iyun).
1. Onlayn ariza shakli toʻldiriladi:
- Batafsil shaxsiy maʼlumotlar;
- Activity boʻlimi:
- Nomzodning soʻnggi 3 yildagi yutuqlari, amalga oshirgan professional loyihalari, chop etilgan maqola, kitob, taqrizlari va boshqa maʼlumotlar soʻraladi (umumiy 3900 belgidan oshmasligi kerak);
- Prosposed Program Plan boʻlimi:
- Nomzod, ushbu boʻlimda dasturda ishtirok etishni istashining sabablari; dastur yakunida tayyorlanadigan ilmiy dissertatsiyaning konturini, shuningdek dastur davomida amalga oshiradigan loyiha takliflarini va Polshada olingan bilimlardan foydalanish rejalarini taqdim etishi lozim (4000-6000 belgilar boʻsh joy bilan);
2. Ikkita tavsiyanoma (polyak yоki ingliz tilida). Tavsiyanomada nomzodning professional salohiyat va malakasi, kelgusida oʻz sohasida ishlashi va oʻsishga erisha olishi koʻrsatilishi kerak;
3. Bakalavrlik yоki magistrlik diplomi (yoki PhD diplomi) nusxasi.
Onlayn ariza shakli toʻldirilgandan soʻng, avtomatik tarzda tizimda ariza qabul qilinganligini tasdiqlovchi hujjat taqdim etiladi.

Репосты 27/12/2024 Для специалистов с высшим образованием предоставляется возможность обучения в Польше в течение 2 семестров с полной оплатой всех расходов - программа The Lane Kirkland Scholarship
Польский фонд Leaders of Change Foundation объявляет открытый конкурс на участие в грантовой программе The Lane Kirkland в 2025-2026 учебном году для кандидатов из Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Таджикистана, Украины и Узбекистана.
Программа предлагает возможность бесплатного обучения в течение двух семестров в университете одного из пяти польских академических центров (Варшава, Краков, Врослав, Познань, Люблин) и прохождения не менее двухнедельной профессиональной практики в государственных, частных и негосударственных организациях. Также в ходе программы будет предоставлена возможность участия в широкомасштабных тренингах и семинарах.
Гранты предназначены для молодых лидеров и специалистов с высшим образованием, неравнодушных к развитию демократии, экономики и гражданского общества в своих странах и регионе. В процессе отбора наиболее достойными кандидатами являются специалисты, которые после завершения программы решили вернуться на родину, чтобы реализовать полученные в ходе программы знания или проект, подготовленный в его рамках.
Программа организована польско-американским Фондом Свободы и финансируется Национальным агентством академического обмена Польши (NAWA). Программа не считается равной ни одному научному уровню.
Кандидаты должны соответствовать следующим требованиям:
• быть гражданином одного из указанных государств и постоянно проживать в нем (Армения, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Россия, Таджикистан, Украина и Узбекистан);
• Должен иметь степень бакалавра не менее 4 лет;
• не старше 40 лет;
• Не менее 2-х лет опыта работы в своей области;
• Должен в достаточной степени владеть английским (не менее B2) и польским языком (не менее A1); (Интервью ведется на английском языке уровня В2 и ролике уровня А1 или на ролике В2);
• Кандидаты, которые ранее по гранту находились за рубежом более 6 месяцев, могут подать документы после 2-летнего перерыва.
Грант Киркленда предоставляется специалистам в области:
• государственные служащие, работники центральных и местных органов государственной власти;
• юристы/адвокаты;
• предприниматели;
• менеджеры в сфере бизнеса, негосударственных организаций, культуры, образования, охраны окружающей среды, здравоохранения;
• руководители негосударственных организаций, аниматоры в сфере культуры и гражданской деятельности;
• академические преподаватели;
• журналисты.
• Важно: Кандидаты, недостаточно владеющие польским языком в процессе подачи документов, но признанные годными для гранта по другим критериям, могут изучать польский язык с помощью материалов, предоставленных организаторами программы. В конце июня 2025 года им может быть предоставлен грант после успешного прохождения экзамена по польскому языку.
Все расходы покрываются организаторами программы:
• бесплатное участие в занятиях университета в течение 2-го семестра и пользование помощью академического консультанта;
• Стипендия в размере 22,500 польских злотых ($5,483) (выплачивается в 9 месяцев в рассрочку);
• Обеспечивается жильем в Польше (в течение программы: 9 месяцев)
• Медицинское страхование, расходы на лечение в чрезвычайных ситуациях и страхование гражданской ответственности;
• Расходы на авиабилет в Польшу и обратно (до согласованного размера) и карты общественного транспорта;
• Визовые расходы;
• Материалы исследования;
• Участие на ознакомительных курсах и встречах с другими грантополучателями в разных городах Польши;
• Курс польского языка (октябрь-июнь).
1. Форма онлайн-заявления заполняется:
Подробные персональные данные;
Раздел Activity:
Запрашиваются достижения кандидата за последние 3 года, реализованные им профессиональные проекты, опубликованные статьи, книги, рецензии и другая информация (общая цифра не должна превышать 3900 символов);
Раздел Prosposed Program Plan:
Кандидат должен представить причины его желания участвовать в программе в данном разделе; контур научной диссертации, которая будет подготовлена в конце программы, а также проектные предложения, которые будут реализованы в ходе программы, и планы использования знаний, полученных в Польше (с пробелами 4000-6000 символов);
2. Две рекомендации (на польском или английском языке). В рекомендации должны быть указаны профессиональный потенциал и квалификация кандидата, его способность в дальнейшем работать в своей сфере и добиваться роста;
3. Копия диплома бакалавра или магистра (или диплома PhD).
После заполнения формы онлайн-заявки автоматически в системе будет представлен документ, подтверждающий принятие заявки.