Maqolalar 21/11/2024 AQSHda tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar soni ma’lum qilindi
2023−2024 o‘quv yilida AQSH oliygohlarida o‘zbekistonlik talabalar soni qariyb 12 foizga oshib, 1219 nafarga yetdi.
2023−2024 o‘quv yilida Amerika Qo‘shma Shtatlarida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar soni 1219 nafarni tashkil etdi. AQSH Davlat departamenti ko‘magida Xalqaro ta’lim instituti (Institute of International Education, IIE) tomonidan o‘tkazilayotgan «Ochiq eshiklar» hisobotiga ko‘ra, bu o‘tgan yilga nisbatan 11,9 foizga ko‘pdir.
Ularning yarmidan ko‘pi, ya’ni 703 nafar talaba (o‘tgan yilga nisbatan +12,8 foiz) bakalavriatda, 350 nafari (+7,4 foiz) magistraturada tahsil olgan. 134 nafar talaba (+55,8 foiz) fakultativ amaliy mashg‘ulotlarni tamomlagan, 32 nafari (-40,7 foiz) nodavlat ta’lim yo‘nalishlariga qabul qilingan.
Hisobotga ko‘ra, 2023−2024 o‘quv yilida AQSH universitetlarida jami 1,1 milliondan ortiq xalqaro talaba tahsil olgan, bu o‘tgan o‘quv yiliga nisbatan 17 foizga ko‘pdir.
Eng ko‘p xorijiy talabalar Hindistondan kelgan — 331,6 ming nafar (29,4 foiz). Ulardan keyin Xitoy (277,3 ming, 24,6 foiz) va Janubiy Koreya (43,1 ming, 3,8 foiz) talabalari bormoqda. Kuchli beshlikka Kanada (28,9 ming) va Tayvan (23,1 ming) ham kirgan.
Talabalarning aksariyati STEM yo‘nalishlarida (fan, texnologiya, muhandislik, matematika) ta’lim olgan — 56 foizni tashkil etadi, deyiladi hisobotda. Chet elliklar uchun matematika va kompyuter fanlari yetakchi ta’lim yo‘nalishlari bo‘lib qoldi — ularni 280,9 ming (25 foiz) talaba tanladi. 210,1 mingdan ortiq (19, foiz) talaba muhandislik fanlari bo‘yicha tahsil oldi.
Chet ellik talabalarni moliyalashtirishning asosiy manbalari shaxsiy/oilaviy byudjet (54,5 foiz), ish beruvchi (21,8 foiz) va Amerika universitetlari stipendiyalari (19 foiz) edi.

In the 2023/2024 academic year, the number of Uzbek students studying in the United States of America amounted to 1,219 people. According to the "Open Doors" report conducted by the Institute of International Education (IIE) with the support of the US State Department, this is 11.9 percent more than last year.
More than half of them, that is, 703 students (12.8 percent compared to last year) studied in bachelor's degree, 350 students (+7.4 percent) studied in master's degree. 134 students (+55.8%) completed optional practical classes, and 32 (-40.7%) were admitted to non-state educational institutions.
According to the report, in the 2023/2024 academic year, more than 1.1 million international students studied at US universities, which is 17% more than in the previous academic year.
The largest number of foreign students came from India - 331.6 thousand people (29.4 percent). They are followed by students from China (277.3 thousand, 24.6 percent) and South Korea (43.1 thousand, 3.8 percent). Canada (28.9 thousand) and Taiwan (23.1 thousand) are also among the top five.
According to the report, the majority of students received STEM education (science, technology, engineering, mathematics) - 56 percent. Mathematics and computer science remained the leading educational areas for foreigners - 280.9 thousand (25 percent) students chose them. More than 210,000 students (19.0 percent) studied engineering subjects.
The main sources of funding for foreign students were the personal/family budget (54.5 per cent), employer (21.8 per cent), and scholarships from American universities (19 per cent).