Maqolalar 21/11/2024 AQSHda tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar soni ma’lum qilindi
2023−2024 o‘quv yilida AQSH oliygohlarida o‘zbekistonlik talabalar soni qariyb 12 foizga oshib, 1219 nafarga yetdi.
2023−2024 o‘quv yilida Amerika Qo‘shma Shtatlarida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar soni 1219 nafarni tashkil etdi. AQSH Davlat departamenti ko‘magida Xalqaro ta’lim instituti (Institute of International Education, IIE) tomonidan o‘tkazilayotgan «Ochiq eshiklar» hisobotiga ko‘ra, bu o‘tgan yilga nisbatan 11,9 foizga ko‘pdir.
Ularning yarmidan ko‘pi, ya’ni 703 nafar talaba (o‘tgan yilga nisbatan +12,8 foiz) bakalavriatda, 350 nafari (+7,4 foiz) magistraturada tahsil olgan. 134 nafar talaba (+55,8 foiz) fakultativ amaliy mashg‘ulotlarni tamomlagan, 32 nafari (-40,7 foiz) nodavlat ta’lim yo‘nalishlariga qabul qilingan.
Hisobotga ko‘ra, 2023−2024 o‘quv yilida AQSH universitetlarida jami 1,1 milliondan ortiq xalqaro talaba tahsil olgan, bu o‘tgan o‘quv yiliga nisbatan 17 foizga ko‘pdir.
Eng ko‘p xorijiy talabalar Hindistondan kelgan — 331,6 ming nafar (29,4 foiz). Ulardan keyin Xitoy (277,3 ming, 24,6 foiz) va Janubiy Koreya (43,1 ming, 3,8 foiz) talabalari bormoqda. Kuchli beshlikka Kanada (28,9 ming) va Tayvan (23,1 ming) ham kirgan.
Talabalarning aksariyati STEM yo‘nalishlarida (fan, texnologiya, muhandislik, matematika) ta’lim olgan — 56 foizni tashkil etadi, deyiladi hisobotda. Chet elliklar uchun matematika va kompyuter fanlari yetakchi ta’lim yo‘nalishlari bo‘lib qoldi — ularni 280,9 ming (25 foiz) talaba tanladi. 210,1 mingdan ortiq (19, foiz) talaba muhandislik fanlari bo‘yicha tahsil oldi.
Chet ellik talabalarni moliyalashtirishning asosiy manbalari shaxsiy/oilaviy byudjet (54,5 foiz), ish beruvchi (21,8 foiz) va Amerika universitetlari stipendiyalari (19 foiz) edi.

Статьи 21/11/2024 Сообщено о количестве студентов из Узбекистана, обучающихся в США
В 2023/2024 учебном году количество студентов из Узбекистана в вузах США увеличилось почти на 12% и достигло 1219 человек.
В 2023/2024 учебном году количество студентов из Узбекистана, обучающихся в Соединенных Штатах Америки, составило 1219 человек. Согласно отчету "Открытые двери," проводимому Институтом международного образования (Institute of International Education, IIE) при поддержке Государственного департамента США, это на 11,9 процента больше, чем в прошлом году.
Более половины из них, то есть 703 студента (12,8 процента по сравнению с прошлым годом), обучались в бакалавриате, 350 студентов (+7,4 процента) - в магистратуре. 134 студента (+55,8 процента) окончили факультативные практические занятия, 32 студента (-40,7 процента) были приняты на негосударственные образовательные направления.
Согласно отчету, в 2023/2024 учебном году в университетах США обучалось более 1,1 миллиона иностранных студентов, что на 17 процентов больше, чем в предыдущем учебном году.
Наибольшее количество иностранных студентов прибыло из Индии - 331,6 тыс. человек (29,4 процента). За ними следуют студенты из Китая (277,3 тысячи, 24,6 процента) и Южной Кореи (43,1 тысячи, 3,8 процента). В пятерку сильнейших также вошли Канада (28,9 тыс.) и Тайвань (23,1 тыс.).
Большинство студентов обучались по направлениям STEM (наука, технология, инженерия, математика) - 56 процентов, говорится в отчете. Ведущими направлениями обучения для иностранцев стали математика и компьютерные науки - их выбрали 280,9 тыс. (25 процентов) студентов. Более 210,1 тысячи (19,1%) студентов получили образование по инженерным дисциплинам.
Основными источниками финансирования иностранных студентов были личный/семейный бюджет (54,5%), работодатель (21,8%) и стипендии американских университетов (19%).