O‘zbekiston ta’lim tizimida muhim o‘zgarishlar kutilmoqda. Endilikda kollej va texnikum bitiruvchilari oliy ta’lim muassasalariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri, hattoki 3-kursdan ham o‘qishni davom ettirishlari mumkin bo‘ladi.
Kollej-texnikumdan universitetga o‘tishning yangi tizimi
Bu tizim asosida kollej va texnikumning dasturlari oliygohlar bilan uyg‘unlashtiriladi:
• 1-2-kurs ta’lim dasturlari, darsliklari va bilimni baholash mezonlari oliygohlar bilan bir xil bo‘ladi.
• Texnikumlarda ham kredit-modul tizimi joriy qilinadi.
• Talabalar to‘plagan kreditlari universitetlar tomonidan tan olinadi.
Bu esa o‘quvchilarga 2+2 yoki 2+3 tizimi orqali universitetlarning 2 yoki 3-kursidan o‘qishni davom ettirish imkoniyatini yaratadi.
Ishchi kasb egalariga ham oliy ta’lim yo‘li ochiladi
Kollej-texnikumni bitirib, ishlab chiqarishda faoliyatini davom ettirmoqchi bo‘lganlar uchun ham yangi tizim yo‘lga qo‘yiladi:
• Ishchi kasb yo‘nalishida o‘qigan talabalar ikki yoki uch yil ishlab, tajriba orttirgandan keyin imtihon topshirib, “bakalavr”ga teng malaka darajasini olishlari mumkin.
Bu esa ish tajribasi va oliy ta’limni birlashtirgan holda, kasbiy o‘sish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Ta’limdagi yangi yo‘nalishning afzalliklari
• OTMga o‘tish tizimi soddalashtiriladi – kollej-texnikum bitiruvchilari universitetga o‘tish uchun vaqt tejaydi.
• Kredit tizimi hisobiga bilim tan olinadi – o‘quvchilar avval olgan bilimlarini universitetda qayta o‘qishga hojat qolmaydi.
• Ishlab chiqarish tajribasi bilan bakalavr darajasi olish imkoniyati – tajribaga ega mutaxassislar oliy ma’lumotli bo‘lishi osonlashadi.
Bu yangilik texnikum va kollej o‘quvchilari uchun katta imkoniyatlar eshigini ochadi va ta’lim tizimining yanada samarali bo‘lishiga xizmat qiladi.

Новости 14/02/2025 Вводится система поступления в вузы с 3-го курса
В системе образования Узбекистана ожидаются важные изменения. Теперь выпускники колледжей и техникумов смогут продолжать обучение в высших учебных заведениях напрямую, даже с 3-го курса.
Новая система перехода из колледжа-техникума в университет
На основе этой системы программы колледжей и техникумов будут гармонизированы с вузами:
•    Образовательные программы, учебники и критерии оценки знаний для 1-2 курсов будут такими же, как в вузах.
• В техникумах также будет внедрена кредитно-модульная система.
• Кредиты, накопленные студентами, признаются университетами.
Это позволяет учащимся продолжить обучение со 2-го или 3-го курса университетов по системе 2+2 или 2+3.
Высшее образование будет открыто и для рабочих профессий.
Для выпускников колледжей и техникумов, желающих продолжить трудовую деятельность на производстве, также будет внедрена новая система:
Студенты, обучающиеся по направлению "рабочая профессия," после двух-трех лет работы и приобретения опыта могут сдать экзамен и получить квалификацию, эквивалентную "бакалавриату."
Это создает новые возможности для профессионального роста, сочетая опыт работы и высшее образование.
Преимущества нового направления в образовании
Система поступления в вуз будет упрощена - выпускники колледжей и техникумов сэкономят время на поступление в вуз.
Знания будут признаваться за счет кредитной системы - учащимся не нужно будет переучиваться в университете по ранее полученным знаниям.
Возможность получить степень бакалавра с производственным опытом - специалистам с опытом становится легче получить высшее образование.
Это нововведение откроет большие возможности для учащихся техникумов и колледжей и послужит повышению эффективности системы образования.