“2030-yilgacha bo‘lgan davrda aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-184-son, 15.05.2025-y.) qabul qilindi.
🔰 Qarorga ko‘ra, 2030-yilda quyidagi ko‘rsatkichlarga erishish belgilandi, jumladan:
🔹 4,2 mln nafar umumiy o‘rta ta’lim tizimi tashkilotlari o‘quvchilarida ekologik ta’lim-tarbiyaning mustahkamlanishi, ekologik madaniyatning yuksalishi;
🔹 400 ming nafar o‘rta maxsus va kasbiy ta’lim tashkilotlari o‘quvchilarida ekologik ta’lim-tarbiyaning mustahkamlanishi, ekologik madaniyatning yuksalishi.
💬 Qaror bilan 2030-yilgacha bo‘lgan davrda aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasi tasdiqlandi.
✔️ 2025–2026-o‘quv yilidan boshlab:
▶️har yili ilmiy loyihalar tanlovida aholining ekologik madaniyatini yuksaltirishni ilmiy-amaliy jihatdan tadqiq etishga oid mavzular e’lon qilib boriladi;
◀️oliy ta’lim muassasalari talabalari tomonidan O‘zbekiston ekovolontyor talabalari harakati tashkil etiladi.
🌐 “Ekolog olimlar hamjamiyati” nodavlat notijorat tashkiloti ta’sis etiladi.
💬 Har yili talabalar o‘rtasida “Ekologiya bilimdoni”, “Ekologik madaniyat targ‘ibotchisi”, “Eng faol ekovolontyor” va “Yilning eng yaxshi ekologiya himoyachisi” kabi nominatsiyalar hamda startap loyihalar bo‘yicha tanlovlar tashkil etiladi.
📝 Shuningdek, 5-iyun – Butunjahon atrof-muhit kuni munosabati bilan har yili talabalar o‘rtasida dolzarb ekologik masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy forum o‘tkaziladi.
⭐️Oliy ta’limdan keyingi ta’limda ekologiya sohasidagi tadqiqotlar qabul kvotalari 30 foizga oshiriladi.
🛡Ekologik madaniyat va ekologiya muammolari sohasida xotin-qizlar uchun hududlar kesimida doktorantura uchun qo‘shimcha kvotalar ajratiladi.

A Presidential Decree "On Approving the Concept for Raising the Ecological Culture of the Population for the Period up to 2030" has been adopted (Decree No. 184, dated May 15, 2025).
According to the Decree, the following targets have been set for 2030, including:
🔹 Strengthening environmental education and raising ecological awareness among 4.2 million students in general secondary education institutions;
🔹 Strengthening environmental education and raising ecological awareness among 400 thousand students in secondary specialized and vocational education institutions.
The Decree approved the Concept for Raising the Ecological Culture of the Population for the period up to 2030.
✔️ Starting from the 2025-2026 academic year:
▶️Topics related to scientific and practical research on improving the ecological culture of the population will be announced annually in scientific project competitions;
◀️A movement of Uzbekistan's eco-volunteer students will be organized by university students.
🌐 A non-governmental non-profit organization "Community of Ecologist Scientists" will be established.
💬 Annual competitions will be organized among students in categories such as "Ecology Expert," "Promoter of Ecological Culture," "Most Active Eco-Volunteer," and "Best Ecology Defender of the Year," as well as for startup projects.
📝 Also, on June 5 - World Environment Day, an annual international scientific and practical forum dedicated to discussing current environmental issues will be held among students.
⭐️Admission quotas for postgraduate studies in the field of ecology will be increased by 30%.
🛡Additional quotas for doctoral studies in the field of ecological culture and environmental issues will be allocated for women, broken down by region.