Maqolalar 13/05/2025 Byudjet pulidan o‘qitilgan qancha kadr ish bilan ta’minlanmaganligi ma’lum qilindi
6-may kuni o‘tkazilgan parlament yig‘ilishida deputat Anvar Temirov Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi tomonidan bajarilgan ishlarda aniqlangan bir qancha kamchilik va muammolarni sanab o‘tgan.
Yig‘ilishda Anvar Temirov vazirlik hisobotini ko‘rib chiqqani va unda bajarilgan ishlarda kamchiliklar ko‘pligini aytgan.
“Vazirlikning asosiy funksiyasi aholini ish bilan band qilish, kambag‘allikdan olib chiqish bo‘ladi. Hisobotda keltirilgan raqamlar buning aksini ko‘rsatyapti.
Kasb- hunarga o‘rgatadigan monomarkazlarda o‘qitilgan fuqarolarning 74 ming nafarga yaqini (30 foizi) ish bilan ta’minlanmasdan qolgan.
Bundan tashqari, byudjet mablag‘lari samarasiz maqsadlarga sarflangan. Aholi o‘qitilyapti-yu, lekin ish bilan ta’minlamay qolyapti yoki bo‘lmasa kerakli kasbga o‘rgatilmayapti.
Buning eng qiziq joyi shundaki, ba’zi tumanlardagi markazlar rejani to‘ldirish bilan band. Aksincha, bular kasbga o‘rgatish va ish bilan ta’minlashni maqsad qilishi kerak.
Reja to‘ldirish uchun davlat byudjetidan pul sarflamaslik zarur. Nega vazirlik o‘zining eng quyi qatlamigacha islohotni to‘liq yetkazib bormagan?
Vazirlik reja to‘ldirish bilan ovora bo‘lsa, ertaga aholi oldida davlat rahbari olib borayotgan islohotlariga teskari yondashuv bo‘lib qolishidan qo‘rqmaydimi? Nega shuncha ajratilayotgan mablag‘lardan samarasiz foydalanildi, nima uchun shu kungacha buning oldi olmadi?
Ertaga deputatlar hududlarga chiqsa, fuqarolar oldida javobgarligimiz bor, ular savol berganda javob berishimiz kerak”, – degan deputat.
Bunga javoban, Bandlik vaziri o‘rinbosari Sirojiddin Boboqulov aynan qaysi kasblarga o‘qitilganlar ishga joylashmay qolib ketganini tushuntirgan.
“2024-yil 4-oktyabrdagi prezident qaroriga asosan, vazirlik huzuridagi kasbiy ko‘nikma maktablari soni 75 tadan 65 taga muvofiqlashtirildi.
O‘tkazilgan tahlillar natijasida 2022, 2023-yillar va 2024-yilning dastlabki olti oyida kasb-hunarga o‘qitilganlarning 30 foizi bandligi ta’minlanmay qolgan.
Ularning asosiy qismini oshpazlik, qandolatchilik va tikuvchilik kasblariga o‘qitilganlar tashkil qiladi. Ishga joylashmaganlarning aksariyati xotin-qizlar bo‘lgan.
Ular orasida turmushga chiqib ko‘chib ketganlar, uyda bola parvarishi bilan bandlari, olingan ko‘nikmalarni daromad keltiruvchi ishlarga emas, balki o‘z oilasi uchun tatbiq qilganlari aniqlandi.
Bugungi kunga qadar vazirlik tizimida o‘qitish jarayoni yangilandi. Oila uchun tatbiq qilinadigan kasblar rejali o‘quv dasturidan chiqarildi.
Ushbu yo‘nalishlarga faqatgina ish beruvchi talabiga asosan, ya’ni ish joyi aniq bo‘lgandan so‘ng o‘qitish boshlanadi”, – degan vazir o‘rinbosari.

На заседании парламента 6 мая депутат Анвар Темиров перечислил ряд недостатков и проблем, выявленных в работе, выполненной Министерством занятости и сокращения бедности.
На совещании Анвар Темиров сообщил, что рассмотрел отчет министерства и отметил, что в проделанной работе есть много недостатков.
"Основной функцией министерства станет трудоустройство населения и выведение его из бедности. Цифры, представленные в отчёте, показывают обратное.
Около 74 тысяч (30 процентов) граждан, прошедших обучение в моноцентрах профессионального обучения, остались без работы.
Кроме того, бюджетные средства расходовались на неэффективные цели. Население обучается, но не обеспечивается работой или не обучается необходимым профессиям.
Самое интересное, что центры в некоторых районах заняты заполнением плана. Напротив, они должны быть направлены на профессиональное обучение и трудоустройство.
Необходимо не тратить деньги из государственного бюджета на выполнение плана. Почему министерство не довело реформы до самого нижнего звена?
Если министерство будет занято выполнением плана, не будет ли оно бояться, что завтра у населения будет противоположный подход к реформам, проводимым главой государства? Почему выделенные средства использовались неэффективно, почему до сих пор не было предотвращено это?
Если завтра депутаты выйдут в регионы, у нас есть ответственность перед гражданами, мы должны отвечать, когда они задают вопросы," - сказал депутат.
В ответ на это заместитель министра занятости Сирожиддин Бобокулов объяснил, на какие специальности обученные не смогли найти работу.
"На основании постановления президента от 4 октября 2024 года количество школ профессионального мастерства при министерстве было приведено в соответствие с 75 до 65.
В результате проведенного анализа 30 процентов обученных профессиям в 2022 году, 2023 году и первых шести месяцах 2024 года не были трудоустроены.
Большинство из них обучены кулинарным, кондитерским и швейным профессиям. Большинство незанятых были женщинами.
Среди них выяснилось, что те, кто вышел замуж и переехал, занимались уходом за детьми дома, применяли приобретенные навыки не для работы, приносящей доход, а для своей семьи.
На сегодняшний день процесс обучения в системе министерства обновлен. Профессии, применяемые для семьи, были исключены из плановой учебной программы.
Обучение по этим направлениям начнётся только по требованию работодателя, то есть после определения рабочего места," - сказал заместитель министра.