Repostlar 24/02/2025 O‘zbekistonda maktab o‘quvchilariga energiya sarfi savodxonligi o‘rgatiladi
O‘zbekistonda maktab o‘quvchilariga energiya sarfi savodxonligi asoslari o‘rgatiladi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Prezident taqdimot bilan tanishdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 19-fevral kuni energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Xususan, yirik sanoat korxonalarida bir mahsulot birligi ishlab chiqarishga ketadigan energiya me’yorini belgilash ko‘zda tutilmoqda. Maktablar, bolalar bog‘chalari va boshqa ijtimoiy obyektlarga quyosh batareyalari va suv geliokollektorlarni o‘rnatish, eshik va derazalarni yangilash rejalashtirilmoqda.
MMTV rahbari Hilola Umarova har bir maktab va bog‘cha elektr energiyani tejashi zarurligini ta’kidladi.
“Bu har bir maktab direktori, o‘qituvchi va o‘quvchilar, aholi uchun juda muhim. Vazirlik Texnik jihatdan tartibga solish agentligi bilan hamkorlikda o‘quvchilar orasida energiya sarfi savodxonligi bo‘yicha aniq dasturlar tayyorlagan. Bunda har bir o‘quvchi yosh davrlaridanoq energiya resusrlarimiz va ularni tejash qanchalik muhimligini o‘rgatish vazifalari yuklatilgan” — dedi u.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, bukletlarda elektr energiyasi, gaz va ichimlik suvini tejashning oddiy misollari keltirilgan.
Uning ma’lum qilishicha, 2025-yil uchun ushbu yo‘nalish bo‘yicha mas’ullar belgilab olingan. “Maktablardagi “Tarbiya”, “Geografiya”, “Fizika” fanlarida ham tabiiy resurslarimizni qanchalik tejashimiz muhimligi mujassam ettirilgan”, — dedi Umarova.
Yaponiya tajribasi
Taqdimot chog‘ida prezidentga Yaponiya tajribasi asosida iste’molchilarni energiya tejash savodxonligi bo‘yicha o‘qitish rejalari taqdim etildi. Maktablar uchun bukletlar ham Yaponiya tajribasini hisobga olgan holda ishlab chiqilgan.
Yaponiya energiya tejash sohasida boy tajribaga ega. 2011-yilda “Fukusima” AESda yuz bergan halokatdan so‘ng butun mamlakatni qamrab olgan “Setsuden” nomli harakat vujudga kelgan. O‘sha paytda hukumat tekshiruv o‘tkazish maqsadida o‘nlab atom elektr stansiyalarini vaqtincha yopgan. Shundan so‘ng, yirik kompaniyalar, kichik biznes va xonadonlar uchun ma’muriy tartibda elektr ta’minotini cheklashga to‘g‘ri kelgan.
O‘sha yili elektr energiyasi sarfini kamaytirish uchun turli usullar sinovdan o‘tkazilgan. Masalan, metro bekatlari va vokzallarda ayrim eskalatorlar o‘chirilgan, ofis binolari va hatto osmono‘par imoratlarda ayrim liftlar to‘xtatilgan. Shu bilan birga, odamlar bir qavatga piyoda ko‘tarilish yoki ikki qavat pastga tushishni odatiy hol sifatida qabul qilishga chorlangan. Hamma joyda ortiqcha yorug‘lik o‘chirilgan. Yaponlarning konditsionerli xonalardagi haroratni kamida ikki darajaga oshirishga rozi bo‘lishi muhim ahamiyat kasb etgan.
Yaponiya, shuningdek, xususiy kompaniyalar uchun BMTning Barqaror rivojlanishning 17 maqsadiga muvofiq SUR mukofoti joriy etilgan. U ekologik toza mahsulot va xizmatlarni targ‘ib qiladigan Cool Choice harakatini qo‘llab-quvvatlaydi. Hatto Tokio Olimpiadasi uchun medallar ishlab chiqarishda ham mamlakat ishlatilgan gadjetlardan foydalanishni va’da qilgan.
Yoz faslida o‘ta issiq ob-havo o‘quvchilarning sog‘lig‘i va o‘qish samaradorligiga ta’sir ko‘rsatganda, Yaponiya maktablari moliyalashtirish kamligi va infratuzilmaning yetarli emasligiga qaramay, binolarni sovitish muammosini hal etishga intilgan. Bunday choralar qatoriga konditsionerlarni modernizatsiya qilish, devor va shiflarni issiqlikdan himoyalash, quyoshdan saqlovchi pardalar o‘rnatish, sovitish tizimlarini joriy etish (hovlilarda tuman hosil qiluvchi moslamalar, yopiq pavilonlar va soya berish uchun tentlar), maktab formasini yengilroq liboslarga o‘zgartirish, og‘ir sumkalar o‘rniga havo o‘tkazuvchi ryukzaklar tavsiya etish, bepul ichimlik suvi bilan ta’minlash, issiq havoda tanaffuslarning uzaytirilishi, ko‘chma ventilyatorlar, “yashil devorlar” (bino fasadlariga o‘simliklar o‘rnatish orqali haroratni pasaytirish) va yomg‘irdonlar tarqatish kabi tashabbuslar kiritilgan.

В Узбекистане школьников обучают основам энергопотребляющей грамотности. Об этом сообщила министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова в интервью телеканалу "Узбекистан 24."
Президент ознакомился с презентацией
Президент Шавкат Мирзиёев 19 февраля ознакомился с презентацией предложений по повышению энергоэффективности.
В частности, предусматривается установление нормы расхода энергии на производство одной единицы продукции на крупных промышленных предприятиях. Планируется установить солнечные батареи и водяные гелиоколлекторы в школах, детских садах и других социальных объектах, обновить двери и окна.
Глава МНО Хилола Умарова подчеркнула, что каждая школа и детский сад должны экономить электроэнергию.
"Это очень важно для каждого директора школы, учителей и учеников, населения. Министерство в сотрудничестве с Агентством по техническому регулированию подготовило конкретные программы по грамотности потребления энергии среди учащихся. При этом на каждого учащегося с раннего возраста возложена задача обучения нашим энергоресурсам и тому, насколько важно их экономить," - сказал он.
По словам министра, в буклетах приводятся простые примеры экономии электроэнергии, газа и питьевой воды.
Он сообщил, что ответственные лица в этом направлении определены на 2025 год. "В школьных предметах "Воспитание," "География," "Физика" также воплощена важность экономии наших природных ресурсов," - сказала Умарова.
Опыт Японии
В ходе презентации президенту были представлены планы обучения потребителей энергосберегающей грамотности на основе опыта Японии. Буклеты для школ также были разработаны с учетом опыта Японии.
Япония имеет богатый опыт в области энергосбережения. После катастрофы на АЭС "Фукусима" в 2011 году возникло движение под названием "Цэцудэн," охватившее всю страну. В то время правительство временно закрыло десятки атомных электростанций для проведения проверки. После этого пришлось в административном порядке ограничить электроснабжение крупных компаний, малого бизнеса и домохозяйств.
В том же году были опробованы различные методы снижения потребления электроэнергии. Например, на станциях метро и вокзалах были отключены некоторые эскалаторы, а в офисных зданиях и даже в небоскребах были остановлены некоторые лифты. В то же время людей призывали считать нормальным подниматься на один этаж пешком или спускаться на два этажа. Повсюду отключено избыточное освещение. Важное значение имело согласие японцев повысить температуру в комнатах с кондиционером как минимум на два градуса.
Япония также учредила премию SUR для частных компаний в соответствии с 17 Целями устойчивого развития ООН. Она поддерживает движение Cool Choice, которое продвигает экологически чистые продукты и услуги. Даже при производстве медалей для Олимпиады в Токио страна пообещала использовать те же гаджеты, что и раньше.
В то время как экстремально жаркая погода летом влияла на здоровье и эффективность обучения учащихся, японские школы стремились решить проблему охлаждения зданий, несмотря на недостаточное финансирование и недостаточную инфраструктуру. К таким мерам относятся модернизация кондиционеров, теплоизоляция стен и потолков, установка солнцезащитных занавесок, внедрение систем охлаждения (тумообразующие устройства во дворах, крытые павильоны и тенты для затенения), переодевание школьной формы в более легкую, рекомендация воздухопроницаемых рюкзаков вместо тяжелых сумок, бесплатное обеспечение питьевой водой, продление перерывов в жаркую погоду, мобильные вентиляторы, "зеленые стены" (снижение температуры за счет установки растений на фасадах зданий) и раздача дождевиков.