Prezident farmoniga ko‘ra, o‘tgan yildan boshlab qabul jarayonlari “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq quyidagi ikki bosqichda amalga oshiriladi:
1️⃣ Birinchi bosqich: abituriyentlar 5-iyundan 25-iyunga qadar (25-iyun kuni ham) test sinovi topshirish uchun ro‘yxatdan o‘tadi. Bunda abituriyentlar faqat test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasi, ta’lim tili va test topshirish hududini hamda kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon bo‘lsa, ushbu imtihonni topshiradigan oliygohni tanlaydi;
Ya’ni birinchi bosqichda universitet yoki institut tanlanmaydi. Abituriyentlar faqat qaysi fandan, qaysi tilda, qaysi hududda test topshirishini belgilaydi xolos. "Men Yuridik universitetga topshirdim, men Tibbiyot akademiyasiga topshirdim" degan gaplar birinchi bosqichda bo‘lmaydi.
✅ Imtihonlar iyul–avgust oylarida o‘tkaziladi.
2️⃣ Ikkinchi bosqich: abituriyentlar test sinovlari to‘liq yakunlanganidan so‘ng 15 kun davomida oliy ta’lim muassasasi, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlaydi.
Ya’ni o‘zining olgan baliga qarab, testlar o‘tib bo‘lgandan keyin, qaysi oliygohning qaysi yo‘nalishiga topshirishini tanlaydi. O‘ylab olish, tahlil qilish uchun 15 kun vaqt bo‘ladi.
❓O‘qishga kira olmaganlar nima qiladi?
Mabodo abituriyentlar oliygohlarga kira olmasa, unda testda to‘plagan bali bilan kollej va (yoki) texnikumni tanlashi mumkin. O‘qishga kira olmaganlar uchun kollej yoki texnikum tanlashga OTMlarga qabulning yakuniy natijasi (mandat) e’lon qilinganidan so‘ng yana 10 kun muddat beriladi.

Новости 04/06/2025 До начала приёма остаётся 1 день
Согласно указу президента, начиная с прошлого года, процесс приема осуществляется в два этапа по принципу "сначала тест, потом отбор":
1️⃣ Первый этап: абитуриенты регистрируются для сдачи теста с 5 июня по 25 июня (включительно 25 июня). При этом абитуриенты выбирают только комплекс предметов для тестового испытания, язык обучения и регион сдачи теста, а также вуз для сдачи профессионального (творческого) экзамена, если таковой входит в состав вступительных испытаний;
То есть на первом этапе не выбирается университет или институт. Абитуриенты определяют только, по какому предмету, на каком языке и в каком регионе они будут сдавать тест. Фразы "Я подал документы в Юридический университет" или "Я подал документы в Медицинскую академию" на первом этапе неуместны.
Экзамены проводятся в июле-августе.
2️⃣ Второй этап: после полного завершения тестовых испытаний абитуриенты в течение 15 дней выбирают высшее учебное заведение, направление обучения бакалавриата и форму обучения.
То есть, исходя из полученных баллов, после сдачи тестов абитуриент выбирает, на какое направление какого вуза подавать документы. У абитуриентов будет 15 дней, чтобы обдумать и проанализировать свой выбор.
Что делать тем, кто не смог поступить?
Если абитуриенты не смогли поступить в вузы, то они могут выбрать колледж и (или) техникум с учетом баллов, набранных на тесте. Тем, кто не смог поступить, предоставляется еще 10 дней для выбора колледжа или техникума после объявления окончательного результата (мандата) приема в вузы.