Muhandislik, geologiya, ishlab chiqarish, qurilish, transport, energetika, axborot texnologiyalari va dasturlash, xizmat ko‘rsatish hamda irrigatsiya tizimlari va agrotexnologiyalar sohalari bo‘yicha kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish universitetning asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
2025/2026 o‘quv yilidan:
- qayta tiklanuvchi energiya manbalari, ekologiya va atrof-muhit muhofazasi va atrof-muhit muhandisligi yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlash salmog‘i oshiriladi;
- talabalarning fanlarni o‘zlashtirish ko‘rsatkichini va professor-o‘qituvchilarning faoliyat samaradorligini xalqaro standartlar asosida baholash tizimi joriy etiladi;
- Ta’lim xizmatlari markazi tashkil etib, talabalarga o‘qish davomida yuzaga keladigan tashkiliy va huquqiy masalalar bo‘yicha barcha zarur xizmatlarning "yagona darcha" tamoyili asosida ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yiladi;
- iqtidorli talabalar uchun darslar xorijiy tillarda o‘qitiladigan alohida guruhlar tashkil etiladi.
Yuqoridagi OTMlarda tahsil olayotgan barcha talabalar o‘qishini Universitetda davom ettiradi va 2024/2025 o‘quv yilidan bitiruvchi kurs talabalariga Universitet diplomi beriladi.

Принято постановление Президента "О создании Каршинского государственного технического университета" (ПП-428 от 10.12.2024 г.)
Каршинский государственный технический университет будет создан на базе Каршинского инженерно-экономического института, Каршинского института ирригации и агротехнологий, Каршинского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Шахрисабзского филиала Ташкентского химико-технологического института.
Одной из основных задач университета определена подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров в области инженерии, геологии, производства, строительства, транспорта, энергетики, информационных технологий и программирования, оказания услуг, ирригационных систем и агротехнологий.
начиная с 2025/2026 учебного года:
- увеличится удельный вес подготовки кадров по направлениям возобновляемых источников энергии, экологии и охраны окружающей среды и инженерной среды;
- внедряется система оценки показателей усвоения студентами предметов и эффективности деятельности профессоров-преподавателей на основе международных стандартов;
- Будет создан Центр образовательных услуг, где студентам будут оказывать все необходимые услуги по организационным и правовым вопросам, возникающим в процессе обучения, на основе принципа "одно окно";
- для одаренных студентов создаются отдельные группы, где уроки преподаются на иностранных языках.
Все студенты, обучающиеся в вышеуказанных вузах, продолжат обучение в Университете, а с 2024/2025 учебного года студентам выпускного курса будет выдаваться диплом Университета.