“Talabalik oltin davrim” degan gap bekorga aytilmaydi. Chunki bu davrda talabalarda energiya juda kuchli bo‘ladi. Shu sababli dunyoni qaytadan yaratmoqchi bo‘lganlari ham bor. Ba’zi dunyo universitetlari talabalari bu davrda turlicha shirk va bema’ni odatlarni o‘zlariga kasb etadilar. Ayrim odatlar kulgingizni qistatsa, ayrimlari havasingizni keltiradi. Quyida sizlar uchun top 10 ta qiziqarli faktlarni keltiramiz.
1. Nantes shahrining universitetlaridan birida maxsus uxlash xonasi mavjud. Talabalar dars vaqtida uxlamasliklari uchun “uyqu xonasi” tashkillashtirilgan. Mazami? Talabalar uyqulari kelib qolsa, “uyqu xonasi”ga borib bemalol “xurrak”ni otaveradilar.
2. Yaponiyalik talabalar imtihonga shokolad bilan keladilar va imtihondan oldin uni o‘qituvchini oldiga qo‘yadilar. Yapon yoshlari shokolad imtihon vaqtida omad keltirishiga ishonishar ekan.
3. Dunyodagi ko‘pgina davlatlarning talabalari Frankenshteyn deganda xayollariga qo‘rqinchli maxluq keladi. Aslida esa yozuvchi Meri Shelli o‘zining “Frankenshteyn yoki zamonaviy Prometiy” romanida qahramonni Viktor ya’ni Frankenshteyn deb atagan u esa yosh olim talaba bo‘lgan. Maxluq esa “Monstr” ismida bo‘lgan.
4. Ispaniyaning Slamanka nomli universitetidagi talabalar imtihonni muvaffaqiyatli topshirish uchun universitetning binosiga tushirilgan mukammal bezakning ichida qurbaqa shaklini topishga harakat qiladilar.
5. Vetnamda maktab o‘quvchilari va talabalarni imtihondan avval banan yeyishga ko‘ndirib bo‘lmas ekan. Vetnamliklar bananni juda silliq deb hisoblashar ekan, bu esa “sirg‘anish” ma’nosi bilan bir bo‘lib, “muvaffaqiyatsizlik” so‘ziga mos kelar ekan.
6. Universitetdan berilgan eng qisqa tavsiyanomani matematik talaba Djon Nesh olgan. Djon Nesh “Tafakkur o‘yini” filmidagi qahramonning prototipidir. Tavsiyanomada “Bu inson daho!” deb yozilgan edi.
7. Xorijning ko‘pgina universitetlarida yana bir g‘alati odat mavjud ekan. Bu “ibtidoiy qichqiriq” deb nomlanuvchi odatida, talabalar tashqariga chiqishib 5 daqiqadan 10 daqiqagacha qichqirishar ekan. Ta’kidlashlashlaricha, bunday mashq sessiya vaqtida ortiqcha hayajon va kuchlanishni bartaraf etishga yordam berar ekan.
8. “Student” (Talaba) so‘zi ilk marotaba Rim shoiri Ovidiy tomonidan ishlatilgan. Lotin tilidan tarjima qilganda ma’nosi qattiq ishlaydigan shaxs va qattiq ishlamoq ma’nolarini beradi.
9. Dunyodagi eng uzun “shpargalka” 600 metrga teng bo‘lib talabalar uni yaratish uchun 16 soatni sarflaganlar.

Articles 24/12/2024 Facts you know and don't know about students
It is not for nothing that the phrase "my golden age of studenthood" is said. Because during this period, students have a lot of energy. For this reason, there are those who want to recreate the world. During this period, students of some universities around the world acquire various associations and absurd habits. Some habits make you laugh, others make you envy. Here are the top 10 interesting facts for you.
1. One of the universities in the city of Nantes has a special bedroom. A "sleeper room" is organized so that students do not sleep during the lesson. Good? When students fall asleep, they can go to the "sleeper room" and snore.                                            2. Japanese students come to the exam with chocolate and place it before the exam before the teacher. Japanese youth believe that chocolate brings good luck during exams.
3. Students in many countries around the world dream of a frightening monster when they say Frankenstein. In fact, the writer Mary Shelley in her novel "Frankenstein or Modern Prometheus" called the hero Victor, that is, Frankenstein, and he was a young scientist student. The monster was named "Monster".                     4. Students at the University of Slamanca in Spain try to find a frog shape inside the perfect decoration painted on the university building to pass the exam successfully.
5. In Vietnam, it is impossible to persuade schoolchildren and students to eat bananas before the exam. The Vietnamese consider bananas to be very smooth, which, together with the meaning of "slip," corresponds to the word "failure."
6. John Nash, a mathematician, received the shortest recommendation from the university. John Nash is the prototype of the character in Game of Thought. It said, "This man is a genius!".  7. There is another strange custom in many foreign universities. In a custom known as "primitive screaming," students go out and shout for 5 to 10 minutes. It is noted that such an exercise helps to eliminate excessive excitement and tension during the session.
8. The word "student" was first used by the Roman poet Ovid. When translated from Latin, it means a person who works hard and to work hard.                              9. The longest "spargalka" in the world is 600 meters, and students spent 16 hours creating it.