Raqamli texnologiyalar vazirligi delegatsiyasi Oʻzbekistonning AQShdagi  elchixonasida AQSHda tahsil olayotgan “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiatlari hamda O'zbekistonlik talaba yoshlar bilan mamlakatimizda IT sohasida yaratilayotgan imkoniyatlar bo‘yicha uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida, vatandoshlarga o‘z startaplarini rivojlantirishlari uchun vazirlik tomonidan yo‘lga qo‘yilayotgan “Raqamli dunyo” loyihasida ishtirok etish, O‘zbekistonning “Raqamli texnologiyalar elchisi” sifatida faoliyat yuritish imkoniyatlari haqida taqdimotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, xorijdagi vatandosh yoshlarni IT sohasiga keng jalb etish, Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalariga ilmiy tahlil asosida professional maslahatlar bilan ko‘maklashish maqsad qilingan.
Bundan tashqari, “El-yurt umidi” jamg’armasi stipendiantlari uchun Raqamli texnologiyalar vazirligi va tizim tashkilotlarda amaliyot dasturlarini joriy etish ham ko‘zda tutilgan.
Ma’lumot uchun: Loyihaning asosiy maqsadi xorijda tahsil olayotgan talaba yoshlarni IT-ambassador faoliyatlarini yo‘lga qo‘yish orqali xorijda O'zbekistonning IT sohasidagi imkoniyatlar va yaratilgan imtiyozlari haqida targ’ibot ishlarini amalga oshirishdan iborat.

Репосты 23/01/2025 Опубликован проект "Digital Ambassador" для молодежи, обучающейся за рубежом
Делегация Министерства цифровых технологий провела в посольстве Узбекистана в США встречу со стипендиатами фонда "Эл-юрт умиди," обучающимися в США, и студентами из Узбекистана о возможностях, создаваемых в сфере IT в нашей стране.
В ходе встречи были проведены презентации о возможностях участия соотечественников в проекте "Цифровой мир," инициируемом министерством для развития своих стартапов, а также деятельности Узбекистана в качестве "посла цифровых технологий."
Также, целью является широкое привлечение молодых соотечественников за рубежом в сферу IT, оказание профессиональной консультации на основе научного анализа проектов, реализуемых Министерством цифровых технологий.
Кроме того, предусмотрено внедрение практических программ для стипендиатов Фонда "Эл-юрт умиди" в Министерстве цифровых технологий и организациях системы.
Для справки: Основной целью проекта является проведение пропагандистской работы за рубежом о возможностях и созданных преимуществах Узбекистана в сфере IT путем налаживания деятельности IT-амбассадора среди студентов, обучающихся за рубежом.