Raqamli texnologiyalar vazirligi delegatsiyasi Oʻzbekistonning AQShdagi  elchixonasida AQSHda tahsil olayotgan “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiatlari hamda O'zbekistonlik talaba yoshlar bilan mamlakatimizda IT sohasida yaratilayotgan imkoniyatlar bo‘yicha uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida, vatandoshlarga o‘z startaplarini rivojlantirishlari uchun vazirlik tomonidan yo‘lga qo‘yilayotgan “Raqamli dunyo” loyihasida ishtirok etish, O‘zbekistonning “Raqamli texnologiyalar elchisi” sifatida faoliyat yuritish imkoniyatlari haqida taqdimotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, xorijdagi vatandosh yoshlarni IT sohasiga keng jalb etish, Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalariga ilmiy tahlil asosida professional maslahatlar bilan ko‘maklashish maqsad qilingan.
Bundan tashqari, “El-yurt umidi” jamg’armasi stipendiantlari uchun Raqamli texnologiyalar vazirligi va tizim tashkilotlarda amaliyot dasturlarini joriy etish ham ko‘zda tutilgan.
Ma’lumot uchun: Loyihaning asosiy maqsadi xorijda tahsil olayotgan talaba yoshlarni IT-ambassador faoliyatlarini yo‘lga qo‘yish orqali xorijda O'zbekistonning IT sohasidagi imkoniyatlar va yaratilgan imtiyozlari haqida targ’ibot ishlarini amalga oshirishdan iborat.

The delegation of the Ministry of Digital Technologies held a meeting at the Embassy of Uzbekistan in the USA with scholars of the El-Yurt Umidi Foundation studying in the USA and students from Uzbekistan on the opportunities created in the field of IT in our country.
During the meeting, presentations were held on the participation of compatriots in the "Digital World" project launched by the ministry to develop their startups, as well as the possibilities of acting as the "Ambassador of Digital Technologies" of Uzbekistan.
Also, it is aimed to widely involve young compatriots abroad in the IT sector, to provide professional consultations based on scientific analysis of projects implemented by the Ministry of Digital Technologies.
In addition, it is planned to introduce practical programs for scholars of the "El-yurt umidi" Foundation in the Ministry of Digital Technologies and system organizations.
For reference: The main goal of the project is to promote the opportunities and benefits of Uzbekistan in the field of IT abroad by establishing the activities of an IT ambassador for students studying abroad.