Jamiyatda ta’lim mavzusi har doim dolzarb hisoblangan, shu sababli ta’limga oid barcha qarorlar, yangiliklar ota-onalarning diqqat markazida bo‘ladi. Har bir ota-ona borki farzandining kuchli bilimga ega bo‘lishini, jamiyatda salohiyatli kadr bo‘lib yetishishini istaydi. Ota-onalarning farzandi taqdiriga befarq emasligiga yana bir misol so‘nggi vaqtlarda ota-onalar o‘z farzandlarini xususiy maktablarga berishga intilmoqda. Maqsad farzandini sifatli ta’lim olishi uchun qulay sharoit yaratib berish.
Xo‘sh, nima uchun xalqimiz bepul maktablar turib, farzandlarini xususiy maktabga berishga oshiqmoqda? Nodavlat ta’lim muassasalarining davlat maktablaridan farqli jihatlari nimada? Shu kabi savollarga javob tariqasida bugun sizga xususiy maktablarning ijobiy va salbiy jihatlarini tahlil qilamiz.
Barchamizga ma’lumki xususiy maktablar ham xuddi davlat maktablari kabi davlat ta’lim standartlari (davlat talablari), o‘quv rejalari va o‘quv dasturlariga muvofiq davlat ta’lim normalari shaklida faoliyat yuritadi. Farqli jihati shundaki, nodavlat ta’lim muassasalarida samaradorlikni oshirish uchun xalqaro amaliyotlardan foydalanish mumkin. Bunday maktabni qanday topish mumkin? Agar muassasa nomida «International» so‘zi ishlatilsa, unda siz bu yerda chet ellik mutaxassislar ishlashi yoki xalqaro ta’lim tajribasi qo‘llanilishiga amin bo‘lishingiz mumkin. Ushbu shakl, albatta, ta’lim oluvchilar uchun manfaatli bo‘ladi bo‘ladi. Nodavlat ta’limda xalqaro tajribalardan o‘tgan ta’lim dasturi bo‘lishi yaxshi, ammo, bu davlat maktablaridan ustunlik beradi deb ayta olmaymiz. Chunki, ta’limda muassasa shakli emas, balki pedagog katta rol o‘ynaydi. Maktabdagi zamonaviy jihozlar bolaning ta’limga bo‘lgan qiziqishini o‘stirishga turtki bo‘ladi.
Xususiy sektorda moddiy bazaning imkoniyatlari ancha kengroq, shuning uchun yaxshi jihozlangan xonalar, zamonaviy texnologiyalar va texnikadan foydalanish ilg‘or, sifatli ta’lim bilan birga kechadi. Biroq bu omil barcha xususiy maktablarda mavjud emas. Jihozlanish ko‘lamini qandayligini aniqlash uchun NTM (nodavlat ta’lim muassasasi)dagi oylik to‘lov miqdoriga e’tibor bering. Pul qanchalik yuqori bo‘lsa, maktab shuncha ko‘proq jihozlangan bo‘ladi. Xususiy maktabning afzalliklaridan yana biri shuki xususiy maktab sinflarida o‘rtacha 15-20 nafar bola ta’lim oladi. Bu o‘qituvchiga sinfdagi har bir bolaga e’tibor berish imkonini yaratadi.
Ota-onalarning fikricha xususiy maktablarda baholar faqat ijobiy bo‘lishi kerak. Bu maktab shakliga uncha bog‘liq bo‘lmagan omil. Chunki, ta’limdagi muvaffaqiyat maktab nomi va ota-onaning puliga emas, balki o‘quvchi hamda pedagogning o‘ziga bog‘liq. Agar bola davlat maktabidan xususiy maktabga o‘tkazilsa, bu uning natijalari yaxshilanishiga kafolat bermaydi.
Xususiy maktabning yana bir qulayligi u yerda xavfsizlik ta’minlangan. Qo‘riqlash xizmati yaxshi shakllantirilganligi sababli hududga begonalar kira olmaydi.
Barchamizga sir emas, NTMda bolani o‘qitish baribir cho‘ntakka ancha qimmatga tushadi. Xususiy sektorda o‘qitishning qiymati jihozlar va muassasaning mashhurligiga qarab belgilanadi. Innovatsion va yaxshi jihozlangan maktabda ta’lim narxi o‘rtacha oyiga 2 milliondan 5 million so‘mgacha bo‘ladi. Mamlakatdagi o‘rtacha ish haqi hisobga olinsa, bunday maktablar ko‘pchilik uchun ancha qimmatlik qiladi. Faqatgina ijtimoiy qo‘llab-quvvatlovga muhtoj oilalarning iste’dodli va iqtidorli bolalari uchun NTMda bepul ta’lim olish imkoniyati mavjud. Bunday bolalar tanlov asosida va jami o‘quvchilar umumiy sonining 10 foizidan kam bo‘lmagan chegarada olinadi.
Albatta, muassasani tanlash ota-onalar ixtiyorida, lekin o‘quvchining xohish-istaklari haqida unutish kerak emas. Maktabda siz emas, balki farzandingiz o‘qiydi! Maktab binosi, jihozlar va mashhur nomga e’tibor berib, inson omili haqida ham unutmang.

In society, the topic of education has always been considered relevant, therefore all decisions, innovations related to education are in the center of attention of parents. Every parent wants their child to have strong knowledge, to be a talented person in society. Another example of parents' indifference to their child's fate is that in recent times, parents have been trying to send their children to private schools. The goal is to create favorable conditions for a child to receive a quality education.
Why does our people love to create free schools and give their children to private schools? What is the difference between non-state educational institutions and state schools? As an answer to these questions, we are analyzing the positive and negative aspects of private schools today.
As is known, private schools, like public schools, operate in the form of state educational norms in accordance with state educational standards (state requirements), curricula and programs. The difference is that international practices can be used to increase the effectiveness of non-state educational institutions.How to find such a school? If the name of the institution uses the word "International," then you can be sure that foreign specialists will work here or international educational experience will be applied. This form will undoubtedly be beneficial for students. It is good that there is an educational program in non-state education that has passed international experience, but we cannot say that it gives an advantage over state schools. Because it is not the institution that plays a major role in education, but the teacher. Modern equipment in the school will stimulate the child's interest in learning.
In the private sector, the material base is much wider, therefore, the use of well-equipped premises, modern technologies and equipment is accompanied by advanced quality education. However, this factor is not present in all private schools. To determine the scale of equipment, pay attention to the monthly fee in the NTU (non-state educational institution). The higher the money, the more the school will be equipped. Another advantage of a private school is that private schools have an average of 15-20 children. This allows the teacher to pay attention to each child in the classroom.
According to parents, grades in private schools should be only positive. This does not depend very much on the school's form, because the success of education depends not on the name of the school and the parents' money, but on the student and the teacher themselves. If a child is transferred from a public school to a private one, this does not guarantee an improvement in their results.
Another convenience of a private school is that it provides security. Due to the well-established security service, outsiders cannot enter the territory.
It's no secret that a child's education at the ITC will be much more expensive. The cost of private education is determined by the equipment and popularity of the institution. The cost of education in an innovative and well-equipped school is an average of 2 to 5 million soums per month. If you take into account the average salary in the country, such schools are more expensive for many. Only talented and gifted children from families in need of social support will be able to study at the Scientific Research Center free of charge. Such children shall be selected on a competitive basis and within the limits of at least 10 per cent of the total number of pupils.
Of course, the choice of institution is at the parents' disposal, but it is not necessary to forget about the student's wishes. Not you, but your child will study at school! Pay attention to the school building, the equipment, and the famous name, and don't forget about the human factor.