Butun dunyoda millionlab odamlar intiq kutadigan 31-dekabr — Yangi yil bayramiga ham sanoqli vaqt qoldi. Shu munosabat bilan bayramni nishonlash usullari va tarixi haqidagi qiziqarli faktlarni siz bilan bo‘lishmoqchimiz.
1. Dastlabki Yangi yil bayrami miloddan avvalgi 45 yilda nishonlangan. Shu yilda Rim imperatori Yuliy Sezar 1-yanvarni milliy bayram deb e’lon qilgan. U “yanvar” nomini Rimning ikki yuzli eshiklar xudosi Yanus nomiga atab qo‘ygan.
2. Archa bayram daraxti sifatida ilk marta XVII asr boshlarida Elzas shahrida bezatilgan. Elzas (bu shahar o‘sha davrda Germaniyaning bir qismi bo‘lgan, hozir Fransiyaga tegishli) shahri fuqarolari archa va sosna daraxtlarini rangli qog‘ozdan yasalgan atirgullar, olma, pechenye, qand bilan bezatishgan.
3. Archaga osiladigan birinchi shisha o‘yinchog‘i Tyuringiya (Saksoniya)da yasalgan.
4. Rang-barang lampochkalardan iborat archa bezagi 1895-yili Amerikada yaratilgan.
5. 1-yanvarda yangi yilni qarshi olish haqida 1700-yili Rossiya shohi Petr I farmon bergan. Bunga qadar Rossiyada xristianlar yangi yilni 1 martda, boshqa dindagilar 1-sentyabrda nishonlagan.
6. 1949-yildan buyon 1-yanvar butun dunyoda dam olish kuni hisoblanadi.
7. Fransiyada 755-yilga qadar yilning birinchi kuni 25-dekabr hisoblangan. Keyinchalik bu sana 1-martga ko‘chirilgan. 1564-yili qirol Karl IX ning farmoniga asosan 1-yanvar yil boshi qilib belgilangan.
8. Eskimosliklar yangi yilni birinchi qor yoqqan kuni nishonlashadi.
9. Kubada yangi yildan bir kun oldin uydagi barcha idishlarni suvga to‘latib, yangi yil kechasida suvlarni ko‘chaga yoki hovliga sepib yuborishadi. Ular shu yo‘l bilan gunohlardan forig‘ bo‘lishga, yangi yilni gunohlarsiz qarshi olishga umid bog‘lashadi. Shuningdek, kubaliklar yangi yilni «Qirol kuni» deb atashadi.
10. Gretsiyada oila boshlig‘i yangi yil kechasi ko‘chaga chiqib anorni erga uradi. Aytishlaricha, atrofga qanchalik ko‘p anor donalari sochilsa, kelayotgan yil shunchalik omadli bo‘ladi.
11. Italiyada yangi yil kechasi uydagi eski kiyim, buyumlar, mebellarni ko‘chaga uloqtirishadi.
12. Italyanlarda qancha ko‘p eski buyum ko‘chaga tashlansa, yil shuncha ko‘p davlat hadya etadi degan faraz bor.
13. Qadimiy Vavilonda yangi yil bayrami bahor oyiga to‘g‘ri kelgan. Bayram kuni shoh saroydagi jami a’yonlarini olib shaharni tark etgan. Xalq esa tuni bilan ko‘chaga chiqib yangi yil bayramini nishonlagan.
14. Ba’zi xalqlarda yangi yil arafasida odamlar eng ezgu orzusini qog‘ozga yozadi va soat 00:00 ga bong urganda, qog‘ozni yoqib yuborishadi. Qog‘oz bong urish to‘xtagunga qadar yonib bitsa, bu orzu albatta ushaladi, degan qarash mavjud.
15. Yangi yil arafasida tibetliklar ko‘chadan o‘tgan har bir odamga bir bo‘lakdan pishiriq tarqatadi. Ular yangi yilning barakali kelishini tarqatilgan pishiriqlar soni bilan bog‘lashadi.

Осталось немного времени до 31 декабря - Нового года, которого так ждут миллионы людей во всем мире. В связи с этим хотим поделиться с вами интересными фактами о способах и истории празднования праздника.
1. Первый праздник Нового года отмечался в 45 году до нашей эры. В этом же году римский император Юлий Цезарь объявил 1 января национальным праздником. Название "январь" он дал в честь римского бога двойных дверей Януса.
2. Ель впервые была украшена в качестве праздничного дерева в начале XVII века в городе Эльзас. Граждане города Эльзас (этот город в то время был частью Германии, теперь принадлежит Франции) украшали ели и сосны розами из цветной бумаги, яблоками, печеньем, сахаром.
3. Первая стеклянная игрушка, подвешиваемая на ёлке, была сделана в Тюрингии (Саксония).
4. Ёлочная отделка, состоящая из разноцветных лампочек, была создана в 1895 году в Америке.
5. В 1700 году царь России Петр I издал указ о встрече Нового года 1 января. До этого в России христианство отмечало Новый год 1 марта, а другие вероисповедания - 1 сентября.
6. С 1949 года 1 января является выходным днем во всем мире.
7. Во Франции до 755 года первым днем года считалось 25 декабря. Позже эта дата была перенесена на 1 марта. В 1564 году по указу короля Карла IX 1 января было назначено началом года.
8. Эскимосы отмечают Новый год в день первого снегопада.
9. На Кубе накануне Нового года всю посуду в доме наполняют водой, а в новогоднюю ночь воду высыпают на улицу или во двор. Они надеются таким образом очиститься от грехов, встретить Новый год без грехов. Кубинцы также называют новый год "Днем короля."
10. В Греции глава семьи выходит на улицу в новогоднюю ночь и разбивает гранат. Говорят, что чем больше гранатовых зерен рассыпать по окрестностям, тем счастливее будет следующий год.
11. В Италии в новогоднюю ночь выбрасывают на улицу старую одежду, вещи, мебель из дома.
12. У итальянцев существует гипотеза о том, что чем больше старых вещей выбрасывается на улицу, тем больше государство дарит в год.
13. В древнем Вавилоне празднование Нового года приходилось на весну. В день праздника шах покинул город со всеми своими придворными. А народ праздновал Новый год, выходя на улицу всю ночь.
14. У некоторых народов накануне Нового года люди записывают на бумаге свою лучшую мечту и сжигают бумагу, когда пробьет 00:00 часов. Существует мнение, что если бумажная бумага загорится до тех пор, пока не прекратится удар, эта мечта обязательно сбудется.
15. В канун Нового года тибетцы раздают каждому проходящему по улице кусок выпечки. Они связывают благословенное наступление Нового года с количеством выданных выпечек.