Мақолалар 18/05/2025 20 йиллик иш тажрибаси ва компьютер фанлари дипломига эга мутахассисни сунъий интеллект сабаб иш жойидан бўшатишди
АҚШлик тажрибали дастурий таъминот муҳандиси Шон К. илгари йилига 150 минг доллар маош олган бўлса, бугун у трейлерда яшашга мажбур бўлмоқда. Унинг йилига 150 минг доллар маош тўланадиган ишидан бўшатиб, ўрнига сунъий интеллектни жалб қилишган. Бу унинг учинчи марта инқироз сабабли ишдан айрилиши ҳисобланади. 20 йиллик тажрибасига қарамай, у сўнгги бир йил ичида юборган 800 та иш аризасидан деярли ҳеч қандай натижа чиқмаган. Унинг сўзларига кўра, бу жараён нафақат технологик инқилоб, балки келаётган ижтимоий-иқтисодий инқирознинг бошланишидир.
Шон илгари ҳам 2008-йилги молиявий инқироз ва пандемия даврида ишидан айрилган эди, аммо у вақтлар қисқа фурсатда яна иш топишга муваффақ бўлди. Бироқ 2024 йилда сунъий интеллект ривожи туфайли яна ишдан бўшатилди.
20 йиллик тажриба ва компьютер фанлари бўйича дипломига қарамай, 800 та ариза юборганидан кейин атиги 10 тагина суҳбатга чақирилди, уларнинг баъзилари эса одам эмас, сунъий интеллект томонидан олиб борилди.
Мен AI’ни айбламайман. Аммо компаниялар АИ имкониятларидан фойдаланиб, ходимларни ишдан бўшатиш ўрнига, уларни кучайтириш ва улкан ишларга жалб этишлари керак эди, — дейди ўз ишини сунъий интеллектга бой берган мутахассис.
Anthropic компанияси бош директори Дарио Амодеи эса, 2025 йил сентябргача AI коднинг 90 фоизини ёзишини, 12 ой ичида эса деярли барча кодларни AI ёзиши мумкинлигини тахмин қилмоқда.

Опытный американский инженер-программист Шон К. раньше зарабатывал 150 тысяч долларов в год, а сегодня вынужден жить в трейлере. Его уволили с работы, где ему платили 150 тысяч долларов в год, и заменили искусственным интеллектом. Это его третья потеря работы из-за кризиса. Несмотря на 20-летний опыт, из 800 заявлений, которые она подала за последний год, почти ничего не вышло. По его словам, этот процесс является не только технологической революцией, но и началом надвигающегося социально-экономического кризиса.
Шон ранее потерял работу во время финансового кризиса 2008 года и пандемии, но вскоре смог снова найти работу. Однако в 2024 году он снова был уволен из-за развития искусственного интеллекта.
Несмотря на 20-летний опыт и диплом в области информатики, после отправки 800 заявок на собеседование было вызвано только 10, некоторые из которых проводились искусственным интеллектом, а не человеком.
Я не виню ИИ. Но вместо того, чтобы использовать возможности ИИ и увольнять сотрудников, компаниям пришлось бы усилить их и вовлечь в гигантскую работу," - говорит специалист, который уступил свою работу искусственному интеллекту.
Генеральный директор Anthropic Дарио Амодей прогнозирует, что к сентябрю 2025 года ИИ сможет написать 90 процентов кода, а в течение 12 месяцев ИИ сможет написать практически весь код.