Янгиликлар 06/05/2025 Айрим олийгоҳларга ўқишга кирганларга “Эл-юрт умиди” стипендияси имтиҳонларсиз ажратилади
Кеча, 5 май куни Шавкат Мирзиёев истиқболли кадрларни мақсадли тайёрлаш ва мутахассисларнинг хорижда таълим олишини қўллаб-қувватлашга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Хабарга кўра, энди “Эл-юрт умиди” жамғармаси фонди Президент ҳузуридаги Истиқболли кадрларни тайёрлаш бўйича “Эл-юрт умиди” жамғармаси этиб қайта ташкил этилади. Жамғарма Давлат бошқаруви академияси негизида ташкил этилган Президенти ҳузуридаги Давлат сиёсати ва бошқаруви академияси каби Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги билан бирга кадрлар тайёрлаш кластерига айлантирилади.
Жумладан, истиқболли мутахассисларни хорижда тайёрлаш бўйича бакалавриат, магистратура ва докторантура билан бир қаторда давлат хизматчилари олти ойгача мақсадли стажировкага юборилади. Бунда энергетика, урбанизация, транспорт, архитектура, геодезия, ер муносабатлари, техника, муҳандислик каби иқтисодиётнинг драйвер соҳаларига, давлат бошқаруви ва долзарб ижтимоий йўналишларга устуворлик берилади.
Халқаро рейтингларда “ТОП-100” талик университетларга грант асосида ўқишга кирган номзодларга “Эл-юрт умиди” стипендияси имтиҳонларсиз ажратилади. “ТОП-300” таликда бўлган университетларга грантга кирганларга халқаро транспорт ва турар жой харажатлари имтиҳонларсиз қоплаб берилади. “ТОП-20” таликдаги университетлар бакалавриатига 50 фоиз грант асосида қабул қилинган Президент мактаблари битирувчиларига стипендиялар танловларсиз ажратилади.
Хорижда ўқиётган юртдошларимиз билан доимий мулоқотда бўлиш, уларнинг эҳтиёжларини аниқлаш ҳамда таълим-тарбия жараёнларида ёрдамлашиш мақсадида “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендиатларининг ота-оналари кенгаши тузилади. Элчихона ва консулликларга талабаларга ҳуқуқий ва ташкилий кўмак кўрсатиш вазифалари юклатилади.
Бундан ташқари, янги тизимга асосан, энди давлат хизматчилари учун 3 та дастур – малака ошириш, қайта тайёрлаш ва магистратура йўлга қўйилади. Барча узоқ ва ўрта муддатли ўқувлар хорижий ҳамкорлар билан қўшма таълим дастурлари ҳамда Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг таянч тавсиялари асосида ташкил қилинади.
Магистратурада “Давлат бошқаруви”, “Давлат сиёсати”, “Ҳудудларни комплекс ривожлантириш”, “Инсон ресурсларини ривожлантириш” ва “Давлат молиясини бошқариш” йўналишларида 18 ойгача муддатда чуқурлаштирилган билимлар берилади. Давлат буюртмасидан ташқари тўлов-контракт шаклида ҳам талабгорлар қабул қилинади.
Академияда таълим дастурлари ва илмий тадқиқотлар сифатини ошириш бўйича тавсиялар бериш, нуфузли хорижий илмий-таълим муассасалари билан ҳамкорлик ўрнатиш учун Халқаро академик маслаҳат кенгаши тузилади.
Шунингдек, академия ҳузурида 4 та янги марказ ташкил этилиши режалаштирилган. Мисол учун, Давлат бошқаруви муаммоларини илмий-амалий тадқиқ этиш маркази давлат хизмати самарадорлигини ошириш, хусусий сектордаги илғор амалиётларни давлат бошқарувида жорий қилишга қаратилган тавсиялар бериб боради.
Тақдимот якунида Президент таклифларни маъқуллаб, бу тизимларни янгича ёндашувлар асосида жорий қилиш, жамғарма ва академия ходимларининг малакасини ошириш бўйича кўрсатмалар берган.

Вчера, 5 мая, Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по целевой подготовке перспективных кадров и поддержке обучения специалистов за рубежом.
Согласно сообщению, фонд "Эл-юрт умиди" будет реорганизован в Фонд "Эл-юрт умиди" по подготовке перспективных кадров при Президенте. Фонд будет преобразован в кластер подготовки кадров совместно с Агентством развития государственной службы, подобно Академии государственной политики и управления при Президенте, созданной на базе Академии государственного управления.
В частности, наряду с программами бакалавриата, магистратуры и докторантуры по подготовке перспективных специалистов за рубежом, государственные служащие будут направлены на целевые стажировки сроком до шести месяцев. При этом приоритет будет отдан таким движущим отраслям экономики, как энергетика, урбанизация, транспорт, архитектура, геодезия, земельные отношения, техника, инженерия, а также государственному управлению и актуальным социальным направлениям.
Кандидатам, поступившим на грантовой основе в университеты, входящие в "ТОП-100" международных рейтингов, стипендия "Эл-юрт умиди" будет выделяться без экзаменов. Поступившим на грант в университеты, входящие в "ТОП-300," будут возмещены расходы на международный транспорт и проживание без экзаменов. Выпускникам Президентских школ, принятым в бакалавриат университетов, входящих в "ТОП-20," стипендии будут выделяться без конкурса.
В целях поддержания постоянного диалога с соотечественниками, обучающимися за рубежом, выявления их потребностей и оказания помощи в образовательном процессе будет создан родительский совет стипендиатов фонда "Эл-юрт умиди." На посольства и консульства возлагаются задачи по оказанию студентам правовой и организационной поддержки.
Кроме того, в соответствии с новой системой для государственных служащих будут запущены 3 программы - повышение квалификации, переподготовка и магистратура. Все долгосрочные и среднесрочные курсы будут организованы на основе совместных образовательных программ с зарубежными партнерами и базовых рекомендаций Организации экономического сотрудничества и развития.
В магистратуре углубленные знания будут предоставляться в течение 18 месяцев по направлениям "Государственное управление," "Государственная политика," "Комплексное развитие регионов," "Развитие человеческих ресурсов" и "Управление государственными финансами." Помимо госзаказа, абитуриенты будут приниматься и на платно-контрактной основе.
В Академии будет создан Международный академический консультативный совет для предоставления рекомендаций по повышению качества образовательных программ и научных исследований, установления сотрудничества с престижными зарубежными научно-образовательными учреждениями.
Также планируется создание 4 новых центров при академии. Например, Центр научно-практических исследований проблем государственного управления будет давать рекомендации, направленные на повышение эффективности государственной службы и внедрение передовых практик частного сектора в государственное управление.
В завершение презентации Президент одобрил предложения и дал указания по внедрению этих систем на основе новых подходов, повышению квалификации сотрудников фонда и академии.