Мақолалар 23/06/2025 Баъзи сертификатлар орасидаги муддат бир йилдан ошмаслиги лозимлиги белгиланмоқда
Хорижий тиллар ва умумтаълим фанларини билиш даражасини белгиловчи миллий ва халқаро тан олинган сертификатлар рўйхатига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида лойиҳа матни regulation.gov.uz муҳокамалар порталига жойланди. Қарор матнига қуйидагича қўшимча киритилмоқда:
умумий ўрта, ўрта махсус, касбий таълим ташкилотларида фаолият юритаётган педагоглардан Teaching Knowledge Test (ТКТ), Teaching English for Speakers of Other Languages (TESOL), Teaching English as a Foreign Language (TEFL), Teaching English as a Second Language (ТЕСЛ) сертификатлари Common European Framework of Reference (CEFR) тизимининг B2 ёки ундан юқори даражадаги сертификат билан биргаликда қабул қилинади ва уларга устама белгиланган тартибда тўланади. Бунда тақдим этилган малака кўникмаси ва тил билиш сертификатлари олинган вақт оралиғи бир йилдан ошмаслиги лозим;
Яъни бу қўшимчага кўра, сиз 2025 йил 20 сентябрда ТКТ сертификатларини жамлаган бўлсангиз, табиийки устама учун ёнига Б2 сертификат сўралади. Ушбу Б2 сертификат муддати билан ТКТ сертификатининг муддатлари оралиғи бир йилдан кўп бўлмаслиги керак. Яъни B2 сертификатингиз 2024 йил 20 сентябргача олинган бўлиши керак.
Агар бир йилдан ошган бўлса, дейлик сиз 2024 йил майда ёки августда Б2 ни олган бўлсангиз, бу ТКТ сертификатингиз учун яроқли бўлмай қолади.
Лекин ҳали бу лойиҳа босқичида. Сиз лойиҳанинг айнан шу қисмига ўз эътироз ёки таклифларингизни билдиришингиз мумкин.
👉 Лойиҳа матнига фикр билдириш
☝️ Ушбу қарор матни ҳали лойиҳа бўлиб, ҳали расман тасдиқланманган! Қарор расман имзолангунга қадар у ёки бу ўзгартиришлар киритилиши мумкин!

Статьи 23/06/2025 Устанавливается, что срок между некоторыми сертификатами не должен превышать одного года
Текст проекта о внесении изменений и дополнений в перечень национальных и международно признанных сертификатов, определяющих уровень знания иностранных языков и общеобразовательных предметов, размещен на портале обсуждений regulation.gov.uz. В текст постановления вносятся следующие дополнения:
***сертификаты Teaching Knowledge Test (TKT), Teaching English for Speakers of Other Languages (TESOL), Teaching English as a Foreign Language (TEFL), Teaching English as a Second Language (TESL) педагогов, работающих в организациях общего среднего, среднего специального, профессионального образования, принимаются вместе с сертификатом уровня B2 или выше системы Common European Framework of Reference (CEFR) и им выплачивается надбавка в установленном порядке. При этом промежуток времени между получением представленных квалификационных навыков и языковых сертификатов не должен превышать одного года;
То есть, согласно этому дополнению, если вы собрали сертификаты TKT 20 сентября 2025 года, естественно, для надбавки потребуется сертификат B2. Срок действия данного сертификата B2 и интервал между сроками действия сертификата TKT не должен превышать одного года. Это означает, что ваш сертификат B2 должен быть получен до 20 сентября 2024 года.
Если прошло больше года, скажем, вы получили B2 в мае или августе 2024 года, это больше не будет действительным для вашего сертификата TKT.
Но это еще на стадии проекта. Вы можете высказать свои возражения или предложения именно по этой части проекта.
👉 Комментировать текст проекта
☝️ Текст данного постановления еще является проектом и официально еще не утвержден! До официального подписания решения могут быть внесены те или иные изменения!