Мақолалар 09/06/2025 Давлат олийгоҳига имтиҳонсиз ўқишни кўчириш учун ариза қандай ёзилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 15 июндаги ПҚ-279-сонли қарори асосида энди нодавлат олий таълим муассасаларидан давлат олийгоҳларига супер контракт асосида имтиҳонсиз ўқишни кўчириш имконияти мавжуд. Бу тартиб кўплаб талабалар учун янги эшикларни очмоқда.
мй.узбмб.уз сайти орқали онлайн рўйхатдан ўтинг
Ўқишни кўчириш жараёни https://my.uzbmb.uz сайти орқали амалга оширилади. Талабгорлар ушбу платформада шахсий кабинет яратиб, зарур ҳужжатларни юклаб, ариза топширишлари мумкин.
Аризангиз рад этилмаслиги учун муҳим изоҳ
"Ўқишни кўчириш сабаби" майдонига ёзиладиган изоҳ
Ариза кўриб чиқилиши жараёнида Ишчи гуруҳ сизнинг қарорингиз онгли равишда қабул қилинганига ишонч ҳосил қилиши керак. Айниқса, нотурдош (яъни бошқа йўналиш) таълим йўналишини танлаганлар қуйидаги матнни тўлиқ ва аниқ шаклда “Ўқишни кўчириш сабаби” бўлимига ёзиб қолдиришлари лозим:
Мен (талабгорнинг Ф.И.Ш) Нодавлат олий таълим муассасасидан (Талабгор топшираётган ОТМ номи)нинг ўқиётган таълим йўналишимга нотурдош бўлган таълим йўналишига ўқишимни кўчирмоқчиман. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 15 июндаги ПҚ-279-сонли қарорининг 7-банд “г” кичик бандига мувофиқ, табақалаштирилган тўлов-контрактнинг минимал миқдорига тенг бўлган бир марталик тўлов асосида ўқишга розиман. Юқоридаги Президент қарори билан тўлиқ таништирилдим. Шуни инобатга олиб ўз розилигим асосида аризамни кўриб чиқиб, амалий ёрдам қилишингизни сўрайман.
Нега бу изоҳ муҳим?
Айнан ушбу матнни ёзиш орқали сиз аризангиз рад этилишининг олдини оласиз. Бу сизнинг ҳуқуқий жиҳатдан хабардор ва розилик асосида мурожаат қилганингизни билдиради.
Нодавлат ОТМдан давлат олийгоҳига ўқишни кўчириш – бугунги кунда талабалар учун берилган катта имкониятлардан биридир. Супер контракт асосида, имтиҳонсиз ўқиш имкониятидан тўғри фойдаланиш учун мй.узбмб.уз сайтида рўйхатдан ўтиш, керакли ҳужжатларни тўғри топшириш ва "Ўқишни кўчириш сабаби" майдонига тўғри ва аниқ изоҳ ёзиш лозим.

Статьи 09/06/2025 Как написать заявление на перевод в государственный вуз без экзаменов
На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2022 года No ПП-279 теперь есть возможность перевестись из негосударственных высших учебных заведений в государственные вузы на основе суперконтракта без экзаменов. Этот порядок открывает новые двери для многих студентов.
зарегистрируйтесь онлайн на сайте my.uzbmb.uz
Процесс перевода обучения осуществляется через сайт https://my.uzbmb.uz. Претенденты могут создать личный кабинет на этой платформе, загрузить необходимые документы и подать заявку.
Важное замечание, чтобы ваша заявка не была отклонена
Примечание в поле "Причина перевода обучения"
В процессе рассмотрения заявления Рабочая группа должна убедиться, что ваше решение было принято осознанно. Особенно те, кто выбрал неродственное (т.е. другое направление) направление образования, должны написать следующий текст в полной и точной форме в разделе "Причина перевода":
Я (Ф.И.О. соискателя) хочу перевестись из негосударственного высшего учебного заведения (название вуза, куда поступает соискатель) на образовательное направление, не совпадающее с моим. Согласно подпункту "г" пункта 7 постановления Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2022 года No ПП-279 согласен на обучение на основе единовременной оплаты, равной минимальному размеру дифференцированного платного контракта. Я был полностью ознакомлен с вышеупомянутым Указом Президента. Учитывая это, прошу рассмотреть мое заявление с моего согласия и оказать практическую помощь.
Почему это объяснение важно?
Написав именно этот текст, вы предотвратите отклонение вашей заявки. Это означает, что вы были юридически информированы и обратились с согласия.
Перевод из негосударственного вуза в государственный - одна из больших возможностей, предоставляемых сегодня студентам. Чтобы правильно воспользоваться возможностью обучения без экзаменов на основе суперконтракта, необходимо зарегистрироваться на сайте my.uzbmb.uz, правильно подать необходимые документы и написать правильный и точный комментарий в поле "Причина перевода обучения."