Ҳукуматнинг 2025 йил 12 июндаги қабул қилинган 362-сонли қарорига мувофиқ, эндиликда қуйидаги асосларга кўра докторантлар таянч докторантура ёки докторантурадан четлатилиши мумкин:
➖ўз аризасига мувофиқ;
➖саломатлиги туфайли (тиббий комиссия маълумотномаси асосида);
➖якка тартибдаги режаларини бажармаганда;
➖илмий ёки таълим ташкилотининг ички тартиб-қоидаларини тизимли (уч ёки ундан ортиқ) равишда бузганда;
➖суднинг ҳукми билан озодликдан маҳрум қилинганда;
➖ҳисоботларни белгиланган муддатда тақдим этмаганда;
➖диссертацияни тайёрлаш ва ҳимоя қилиш талабини бузганда.
❌Якка тартибдаги режаларини бажармаган докторантлар Коллегиал орган қарори билан таянч докторантура ёки докторантурадан четлатилади ва ўқишга қайта тикланмайди.
👨🎓 Докторантурадан мониторинг натижалари бўйича четлатилган ёки диссертациясини муддатида ҳимоя қилмаган шахслар диссертациясини тугатиш ва ҳимоя қилиш даврида мустақил изланувчи сифатида расмийлаштирилиши мумкин. Илмий ёки таълим ташкилотининг ички тартиб-қоидаларини бузгани учун ўқишдан четлатилган шахслар ўқишга қайта тикланмайди.
Якка тартибдаги режаларини бажармаган докторантлар ва мустақил изланувчиларнинг илмий раҳбарлари ва консультантларига Коллегиал орган қарори билан раҳбарлик ва маслаҳат учун тўланадиган ҳақ тўхтатилади. Бунда докторантлар ва мустақил изланувчиларнинг раҳбарлари ҳамда консультантлари бир йил муддатга илмий раҳбарлик қилишдан четлаштирилади.
Бундан ташқари: Мониторинг натижаларига кўра тегишли ихтисослик бўйича диссертацияларни белгиланган муддатларда ҳимоя қилмаган изланувчилар (кетма-кет уч нафар ва ундан ортиқ) аниқланган тақдирда, ушбу ихтисослик бўйича олий таълимдан кейинги таълим институти фаолияти Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг қарорига мувофиқ ҳар йили март ойида тўхтатилади.

Статьи 17/06/2025 Вниманию докторантов: В базовую докторантуру внесен ряд изменений
Согласно Постановлению Правительства No 362 от 12 июня 2025 года, теперь докторанты могут быть отчислены из базовой докторантуры или докторантуры по следующим основаниям:
➖ по собственному заявлению;
➖ по состоянию здоровья (на основании справки врачебной комиссии);
➖ при невыполнении индивидуальных планов;
➖ при систематическом (три или более раза) нарушении правил внутреннего распорядка научной или образовательной организации;
➖ при осуждении к лишению свободы по приговору суда;
➖ при непредставлении отчетов в установленный срок;
➖ при нарушении требований к подготовке и защите диссертации.
❌ Докторанты, не выполнившие свои индивидуальные планы, отчисляются из базовой докторантуры или докторантуры решением Коллегиального органа и не подлежат восстановлению.
👨 🎓 Лица, отчисленные из докторантуры по результатам мониторинга или не защитившие диссертацию в срок, могут быть оформлены в качестве самостоятельных соискателей на период завершения и защиты диссертации. Лица, отчисленные за нарушение правил внутреннего распорядка научной или образовательной организации, восстановлению не подлежат.
Научным руководителям и консультантам докторантов и самостоятельных соискателей, не выполнивших индивидуальные планы, решением Коллегиального органа приостанавливается выплата вознаграждения за руководство и консультирование. При этом руководители и консультанты докторантов и самостоятельных соискателей отстраняются от научного руководства сроком на один год.
Кроме того: В случае выявления по результатам мониторинга соискателей, не защитивших диссертации по соответствующей специальности в установленные сроки (три и более последовательно), деятельность института послевузовского образования по данной специальности ежегодно в марте приостанавливается в соответствии с решением Министерства высшего образования, науки и инноваций.
При этом деятельность института послевузовского образования может быть возобновлена по истечении трех лет.