Мақолалар 15/06/2025 “Долзарб 90 кун” тадбирлари ҳақида Вазирлик муносабати
Ижтимоий тармоқларда “Долзарб 90 кун” тадбирлари ҳақида турли фикрлар кузатилмоқда. Улар орасида тўғрилари ҳам ва афсуски, ташаббус нотўғри талқин этилаётганлари ҳам бор. Бугун мана шу ноаниқликларга изоҳ берилган видео тайёрладик. Унда “Долзарб 90 кун” тадбирлари ҳақида 5 хато фикр ва унга вазирлик изоҳи берилган.
❌1. Бунақа тадбирлар аввал ўтказилмаган, ўқитувчиларни ишлатиш учун ўйлаб топилган.
✅— Ёзги таътил даврида ўқувчиларнинг мароқли дам олишлари ҳамда бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида ҳозирга қадар ҳам зарур ишлар амалга оширилиб келинган.
Бунда вазирлик ҳамда бошқа ҳамкор ташкилотлар, маҳаллий ҳокимликлар билан бирга белгиланган мактабларда кундузги оромгоҳлар фаолияти йўлга қўйилган. Турли маданий ва спорт тадбирлари, танлов ва мусобақалар ўтказиб келинган ва уларда ўқувчиларнинг қатнашиши ихтиёрий бўлиб, болалар ота-оналарнинг розилиги билан жалб қилинган.
Мазкур тадбирларда иштирок этган ўқитувчилар меҳнат таътилидан ташқари вақтда, белгиланган иш вақтида жалб қилинган.
Жорий йил ташкил этилаётган “Долзарб 90 кун” тадбирларига Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги 1239 та умумтаълим мактабида кундузги оромгоҳлар фаолияти йўлга қўйилган ҳамда унга 170 минга яқин ўқувчилар ихтиёрий жалб қилиниши режалаштирилган.
Ушбу мактабларга меҳнат таътилидан бўш вақтларда ихтиёрий жалб қилинган педагогларни бир марталик пул мукофотлари билан рағбатлантириш бўйича зарур ишлар олиб борилмоқда.
❌2. Энди ўқитувчилар ёзда дам олмайди
✅— Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 26 июндаги “Педагог ходимлар учун йиллик узайтирилган меҳнат таътили давомийлиги меъёрларини белгилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан умумтаълим мактаблар педагог ходимлари учун 56 календарь кунлик меҳнат таътили муддати белгиланган.
Республикадаги мавжуд барча умумтаълим мактаблари педагогларининг ёзги таътил даврида меҳнат таътилига чиқиши учун тегишли режа-график тасдиқланган ва мазкур режага асосан педагогларнинг белгиланган кунларда меҳнат таътилига тўлиқ чиқиши таъминланади.
❌3. Ўқитувчилар ёзда уйма-уй юради
✅— Ўзбекистон Республикасининг “Педагогнинг мақоми тўғрисида”ги Қонунида педагогни касбий фаолияти билан боғлиқ бўлмаган ишларга жалб этиш тақиқланиши алоҳида қайд этиб қўйилган.
Мазкур қонуний талабдан келиб чиққан ҳолда, педагогларнинг ёзги таътилда уйма-уй юриши ҳақидаги фикр мутлақо асоссиздир.
❌4. Долзарб 90 кун мажбурий меҳнатдан иборат
✅— Ўзбекистон Республикасининг “Педагогнинг мақоми тўғрисида”ги Қонунига биноан педагогни бирон-бир шаклда меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаш тақиқланади.
“Долзарб 90 кун” тадбирларига ихтиёрий жалб этилган педагогларнинг белгиланган режа-график асосида меҳнат таътилига чиқиши таъминланади ҳамда иш вақти ҳисобидан тадбирларда ўз ихтиёри билан қатнашган педагогларни бир марталик пул мукофотлари билан рағбатлантириш режалаштирилган.
❌5. Ўқувчилар ҳам ёзда мажбурий мактабга чақирилади
✅— “Долзарб 90 кун” тадбирларига ўқувчиларнинг қатнашиши ихтиёрий бўлиб, болалар ота-оналарнинг розилиги билан жалб қилинади.

В социальных сетях наблюдаются различные мнения о мероприятиях "Актуальные 90 дней." Среди них есть верные, но, к сожалению, есть и те, которые неправильно интерпретируют инициативу. Сегодня мы подготовили видео, разъясняющее эти неточности. В нем представлены 5 ошибочных мнений о мероприятиях "Актуальные 90 дней" и комментарии министерства к ним.
❌1. Такие мероприятия раньше не проводились, они придуманы для того, чтобы занять учителей.
✅ - До настоящего времени уже проводились необходимые работы с целью организации содержательного отдыха и досуга учащихся во время летних каникул.
При этом совместно с министерством и другими партнерскими организациями, местными хокимиятами в определенных школах была налажена деятельность дневных лагерей. Проводились различные культурные и спортивные мероприятия, конкурсы и соревнования, участие учащихся в которых было добровольным, дети привлекались с согласия родителей.
Учителя, участвовавшие в этих мероприятиях, привлекались вне отпуска, в установленное рабочее время.
В текущем году в 1239 общеобразовательных школах системы Министерства дошкольного и школьного образования организована деятельность дневных лагерей, в которых планируется добровольно привлечь около 170 тысяч учащихся.
Ведется необходимая работа по поощрению педагогов, добровольно привлеченных в эти школы в свободное от отпусков время, единовременным денежным вознаграждением.
❌2. Теперь учителя не будут отдыхать летом
✅ - Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 июня 2023 года "О мерах по определению норм продолжительности ежегодного удлиненного трудового отпуска для педагогических работников" для педагогических работников общеобразовательных школ установлен срок трудового отпуска в 56 календарных дней.
Утвержден соответствующий план-график выхода в отпуск педагогов всех общеобразовательных школ республики в период летних каникул, и на основании этого плана обеспечивается полный выход педагогов в отпуск в установленные дни.
❌3. Учителя летом ходят по домам
✅ - В Законе Республики Узбекистан "О статусе педагога" отдельно закреплено, что запрещается привлекать педагога к работам, не связанным с его профессиональной деятельностью.
Исходя из этого законного требования, мнение о том, что педагоги будут ходить по домам во время летних каникул, абсолютно необоснованно.
❌4. Актуальные 90 дней - это принудительный труд
✅ - Согласно Закону Республики Узбекистан "О статусе педагога," административное принуждение педагога к труду в какой-либо форме запрещено.
Педагогам, добровольно привлеченным к мероприятиям "Актуальные 90 дней," будет предоставлен отпуск по установленному графику, а педагоги, добровольно участвующие в мероприятиях за счет рабочего времени, будут поощряться единовременным денежным вознаграждением.
❌5. Учеников также будут обязательно вызывать в школу летом
✅ - Участие учащихся в мероприятиях "Актуальные 90 дней" является добровольным, дети привлекаются с согласия родителей.