Мақолалар 19/11/2024 Германия олийгоҳларида бепул таълим олиш мумкинми?
Германияда давлат олий таълим муассасалари хорижлик талабалар учун ҳам бепул. Лекин ўқишга кириш учун ҳар бир университетнинг ўзига хос талаблари ва тил билиш даражаси мавжуд.
Тил даражаси қандай бўлиши керак?
• Инглиз тили: минимум 6,5 даража (IELTS);
• Немис тили: камида B2 даражада бўлиши керак.
Агар Германиядаги давлат университетларида бакалавр даражаси учун ўқишни хоҳласангиз, немис тили зарур бўлади. Сабаби кўплаб давлат университетларида бакалавриат таълими немис тилида олиб борилади. Хусусий университетларда инглиз тилидаги дастурлар мавжуд, бироқ улар контракт асосида ўқитилади.
Бакалавриатдан кейинги даражаларда инглиз тилининг ўзи билан ҳам ўқиш мумкин. Бу босқичда инглиз тилидаги халқаро дастурлар етарлича. Тил билиш даражаси Германияда ўқиш учун муҳим талаблар орасида бўлиб, талабгорнинг ёзма ва оғзаки академик маълумотларни тушуна олиши текширилади.

Статьи 19/11/2024 Можно ли получить бесплатное образование в вузах Германии?
Государственные высшие учебные заведения в Германии также бесплатны для иностранных студентов. Но для поступления в каждый университет существуют свои требования и уровень владения языком.
Каким должен быть уровень языка?
• Английский язык: минимум 6,5 уровня (IELTS);
• Немецкий язык: должен быть на уровне не менее B2.
Если вы хотите учиться в государственных университетах Германии для получения степени бакалавра, немецкий язык необходим. Причина в том, что во многих государственных университетах бакалавриат преподается на немецком языке. В частных университетах есть программы на английском языке, но они преподаются на контрактной основе.
На послевузовских уровнях можно учиться и на английском языке. На данном этапе достаточно международных программ на английском языке. Уровень владения языком является одним из важных требований к обучению в Германии, и проверяется способность соискателя понимать письменную и устную академическую информацию.