Мақолалар 06/05/2025 Ҳиндистонлик талаба Тошкент тиббиёт академиясини танқид қилди
Тошкент тиббиёт академиясида ўқиётган ҳиндистонлик талаба муассасадаги таълим сифатини танқид қилди.
“Мен Тошкент тиббиёт академияси (ТТА)да таҳсил олаётган ҳиндистонлик биринчи курс талабасиман. 2025 йил февраль ойида қабул қилинганман. Мен чин юракдан бу ўртача даражадаги университет бўлади, деб ўйлагандим — арзон ўқиш, хорижий МББC, ажойиб муҳит ва ҳ.к. Аммо вазият мутлақо бошқача экан. Бу ерда таълим сифати шунчалик аянчлики, айниқса биз каби хорижий талабалар учун, тасаввур қилиб бўлмас даражада”, деб ёзган у Reddit платформасида.
Талаба, аввало, ўқитувчилар деярли инглизча гапира олишмаслигини, уларнинг ярим гаплари гўё Google Translate орқали ўқилаётгандай туюлишини айтган:
“Биз шифокор бўлишни ўрганишимиз керак, уларни эса умуман тушунмаймиз. Улар биз учун 4 соатлик инглиз тили дарси ўтказишади — гўёки мен бу ерга анатомия эмас, алифбо ва грамматикани ўрганишга келганман! Анатомияга эса 20 дақиқа ажратилади — у ҳам кулгили тарзда. Улар ҳеч нима тушунтиришмайди. Дарсга келишади, дарсликка ишора қилишади ва буюрилади: “Мана мавзу, ўқиб, ўрганиб кел”. Баъзида дарс бошланишига бир дақиқа қолганда: “бу дарс онлайн бўлади”, деб айтишади, лекин, ҳайрон қоларли ҳолат — ҳеч қандай онлайн дарс ўтказилмайди. Аслида, биз ўзимиз ўрганамиз, улар эса маош олишади ва фақат ўзларига қулай пайтда бизга жавоб беришади”, дейди исм-шарифи кўрсатилмаган ҳиндистонлик.
У, шунингдек, академия деканини ҳам танқид остига олган:
“Бу одам — мутлақо ақлдан озган. Доимо соқол масаласи билан безовта қилади — гўё, соқол олиш керак, деб таъқиб қилади. Мен тушунаман, “вазирлик қоидалари” бор, лекин, ака, тинчланинг — менинг соқолим имтиҳонларнинг ёмон ўтишининг сабабчиси эмас. Ўзи эса бутунлай самарасиз — ҳеч қандай муаммога ечим топмайди, фақат муҳим шахс каби юради, холос”, дейилади унинг постида.
Танқидда ётоқхона масаласи ҳам кўтарилган:
“Ҳинд талабалар яшайдиган ётоқхона эса — ҳақиқий даҳшат. Қўланса ҳид, моғорлаган деворлар, мудом оқиб турувчи қувурлар — кимдир қизамиққа чалинса, худди фермадаги чорвани эмлагандек, ҳаммага қандайдир вакцина уриб чиқишади. Гигиена? У бу ерга қадам босмаган”.
Талаба таълим сифати ҳақида гапириб, ҳеч нарса ўрганмаётганидан шикоят қилган ҳамда имтиҳонларни “цирк” деб атаган:
“Бу ердаги таълим шунчалик ёмонки, нимадан бошлашни ҳам билмайман. Ўқитувчилар келганда, фақат слайд ўқишади ёки ўзинг ўқи, деб кетишади. Токи бизга ҳеч нарса ўргатишмас экан, биз қандай қилиб яхши шифокор бўламиз? Имтиҳонлар — цирк. Бир PDF файл беришади, унда тахминан 50 та савол бўлади. “Шуни ёдла”, дейишади, кейин эса компьютерда тест топширасан. Ҳаммаси қандай ёдлашга боғлиқ. Ҳар бир савол деярли ўша ПДФдан айнан олинган. Имтиҳонлар ўтиб кетиш учун жуда осон, лекин фойдаси нима? Мен бу ерга хотира ўйинлари ўйнаш учун эмас, ҳақиқий тиббиёт ўрганиш учун келганман. Шу сабабли бу жойдан “пишмаган” шифокорлар чиқаверади.Бу цирк қандай қилиб Ҳиндистоннинг НМC (National Medical Commission) томонидан тан олинган? Кимдир буни текшириши керак”.

Студент из Индии, обучающийся в Ташкентской медицинской академии, раскритиковал качество образования в учреждении.
"Я студент первого курса из Индии, учусь в Ташкентской медицинской академии (ТМА). Я был принят в феврале 2025 года. Я искренне думал, что это будет университет среднего уровня - недорогое обучение, зарубежный MBBS, отличная атмосфера и т.д. Но ситуация оказалась совершенно иной. Качество образования здесь настолько плачевное, что это трудно представить, особенно для таких иностранных студентов, как мы," - написал он на платформе Reddit.
Студент, прежде всего, отметил, что преподаватели практически не говорят по-английски, и их речь звучит так, будто переведена через Google Translate:
"Мы должны учиться быть врачами, а мы их совершенно не понимаем. Они проводят для нас 4-часовой урок английского языка - как будто я пришел сюда изучать алфавит и грамматику, а не анатомию! На анатомию отводится 20 минут - и это тоже смехотворно. Они ничего не объясняют. Приходят на урок, указывают на учебник и приказывают: "Вот тема, читай и учи." Иногда за минуту до начала занятия говорят: "этот урок будет онлайн," но, удивительно, никаких онлайн-уроков не проводится. По сути, мы учимся сами, а они получают зарплату и отвечают нам только когда им удобно," - говорит неназванный индийский студент.
Он также раскритиковал декана академии:
"Этот человек совершенно безумен. Постоянно докучает нам по поводу бороды - словно преследует, говоря, что нужно бриться. Я понимаю, есть "правила министерства," но, брат, успокойся - моя борода не причина плохих результатов на экзаменах. Сам же он совершенно неэффективен - не решает никаких проблем, просто ходит, изображая важную персону," - говорится в его посте.
В критике также поднимался вопрос о проживании в общежитии:
"Общежитие, где живут индийские студенты, - настоящий ужас. Зловонный запах, заплесневелые стены, постоянно протекающие трубы - когда кто-то заболевает корью, они делают всем какую-то прививку, как будто вакцинируют скот на ферме. Гигиена? Она сюда и не заглядывала."
Студент говорил о качестве образования, жалуясь на то, что ничему не учится, и называл экзамены "цирком":
#Статья"Образование здесь настолько плохое, что я даже не знаю, с чего начать. Когда приходят преподаватели, они только читают слайды или уходят, говоря: "Читай сам." Как мы можем стать хорошими врачами, если нас ничему не учат? Экзамены - настоящий цирк. Нам дают PDF-файл, в котором около 50 вопросов. Говорят: "Выучи это наизусть," а потом сдаешь тест на компьютере. Все зависит от того, как мы запоминаем. Почти каждый вопрос взят дословно из того же PDF. Экзамены очень легко сдать, но какой в этом смысл? Я приехал сюда не для того, чтобы играть в игры на запоминание, а чтобы изучать настоящую медицину. Именно поэтому отсюда выпускаются "недозрелые" врачи. Как этот цирк был признан Национальной медицинской комиссией Индии (NMC)? Кто-то должен это проверить."