Бугун, 16 июнь куни АОКА да сиртқи таълим шакли тугатилиши юзасидан брифинг бўлиб ўтди. Унда фуқаролар ва жамоатчилик вакиллари томонидан келаётган саволларга жавоб берилди.
Унга кўра, ҳозирда сиртқи таълим шаклида таҳсил олаётган талабалар амалдаги тартибда ўқишни тамомлайди ва уларга тан олинадиган намунадаги диплом берилиши таъкидланган. Яъни, улар танлаган йўналишлари бўйича амалдаги давлат таълим стандартлари, ўқув режалари ва фан дастурларига мувофиқ ўқишни якунига етказиш имкониятига эгалар.
‘‘Сиртқи таълим шаклида таҳсил олиб, белгиланган тартибда диплом олган шахслар Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ тўлиқ олий маълумотли мутахассислар ҳисобланади. Уларга бериладиган диплом кундузги, кечки ёки масофавий таълим шаклидаги дипломлар билан тенг юридик кучга эга.
Шу боис, бундай мутахассисларни давлат ёки хусусий секторда расмий ишга қабул қилишда ҳеч қандай ҳуқуқий тўсиқ мавжуд эмас. Иш берувчилар уларнинг таълим шаклидан келиб чиқиб эмас, балки эгаллаган билим, кўникма ва профессионал салоҳияти асосида баҳолаши лозимъъ.
Шунингдек, келгусида кундузги таълимга муқобил шакллар, жумладан, масофавий, кечки ва мақбуллаштирилган кундузги (part-time) таълим шакллари босқичма-босқич ривожлантирилиб, уларга қабул кўрсаткичлари кенгайтириб борилиши қайд этилган. Бу эса муайян иш ўрнига эга абитуриентлар учун ўқиш ва меҳнат фаолиятини бир вақтда олиб бориш имконини беради.
Масофавий таълим замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда ташкил этилиб, талабаларга бевосита таълим муассасасига келмасдан билим олиш имконини яратади. Шу билан бирга, кечки таълим шаклида ўқиш иш вақтидан кейинги соатларда амалга оширилиб, ишловчи шахсларга қулай графикда таълим олишни таъминлайди.
Ҳукумат томонидан бу соҳадаги ташкилий-ҳуқуқий механизмлар такомиллаштирилиши, ўқув дастурларининг талабга мослаштирилиши ва таълим сифатининг таъминланиши бўйича аниқ чоралар кўрилаётгани кўзда тутилган.

Сегодня, 16 июня, в Агентстве информации и массовых коммуникаций (АИМК) состоялся брифинг по поводу прекращения заочной формы обучения. На нем были даны ответы на вопросы граждан и представителей общественности.
Согласно ему, студенты, обучающиеся в настоящее время по заочной форме обучения, заканчивают обучение в действующем порядке и им выдается диплом признаваемого образца. То есть они имеют возможность завершить обучение по выбранным направлениям в соответствии с действующими государственными образовательными стандартами, учебными планами и программами по предметам.
Лица, обучавшиеся по заочной форме обучения и получившие диплом в установленном порядке, считаются специалистами с полным высшим образованием в соответствии с законодательством Республики Узбекистан. Выдаваемый им диплом имеет равную юридическую силу с дипломами очной, вечерней или дистанционной формы обучения.
Поэтому нет никаких правовых препятствий для официального трудоустройства таких специалистов в государственном или частном секторе. Работодатели должны оценивать их не по форме обучения, а по приобретенным знаниям, навыкам и профессиональному потенциалу."
Также отмечено, что в будущем будут поэтапно развиваться альтернативные формы очного обучения, в том числе дистанционное, вечернее и оптимизированное очное (part-time) обучение, и будут расширяться показатели приема на них. Это позволяет абитуриентам, имеющим определенное рабочее место, одновременно учиться и работать.
Дистанционное обучение организуется с использованием современных информационно-коммуникационных технологий, что позволяет студентам получать знания, не приходя непосредственно в образовательное учреждение. Вместе с тем, обучение в форме вечернего обучения осуществляется в часы после рабочего времени, что обеспечивает обучение работающим лицам по удобному графику.
Предусматривается, что правительством будут приняты конкретные меры по совершенствованию организационно-правовых механизмов в этой сфере, адаптации учебных программ к требованиям и обеспечению качества образования.