“Мактаб – техникум (лицей) – университет” тамойили асосида кадрларни тайёрлаш йўлга қўйилади, деб хабар бермоқда Адлия вазирлиги.
Қайд этилишича, 2025–2026-ўқув йилидан тегишли таълим дастурлари бўйича амалий машғулот ва лаборатория ишларининг камида 25 фоизи хорижий профессор, халқаро сертификатга эга профессионал мутахассислар томонидан ўтказилади.
2025 йил 1 сентябрдан тажриба-синов тариқасида “мактаб – техникум (лицей) – университет” тамойили асосида кадрларни тайёрлаш йўлга қўйилади. Бунда Тошкент шаҳри Юнусобод тумани 250- ва 273-сонли умумтаълим мактаблари университетга бириктирилади ва университет:
– ҳар ойда 1 маротаба 7–9-синф ўқувчиларини уларнинг қизиқишлари доирасида белгиланган соҳаларга оид мавзуларни университет лабораторияларида дарсдан ташқари машғулот сифатида ўқитади;
– ўқувчиларнинг университет лабораторияларига хавфсиз бориб келишини таъминлайди.
Бундан ташқари, “Университет – лаборатория – корхона – вазирлик” экотизими жорий этилади.
Қарорга кўра, йил 1 сентябрдан “Университет – лаборатория – корхона – вазирлик” экотизими жорий этилади. Экотизим доирасида ҳар йили:
– ҳамкорлик қилаётган қурилиш саноати корхоналаридан илмий тадқиқотлар ўтказиш бўйича буюртмалар қабул қилинади;
– талабалар, магистрантлар, илмий изланувчилар ўртасида “Энг яхши 20 та ғоя” танлови эълон қилиниб, саралаб олинади;
– ғолиб лойиҳалар бўйича лабораторияларда тадқиқотлар ўтказилиши таъминланади.
– Шунингдек,Савдо-саноат палатаси амалиётга жорий этилган илмий тадқиқотлар муаллифларини БҲМнинг 35 баравари миқдорида молиявий рағбатлантиради.
2025 йил 1 сентябрдан давлат олий таълим ташкилотларининг архитектура ва қурилиш йўналишидаги барча лабораториялари фаолияти университет томонидан “UniLab” платформаси орқали мувофиқлаштириб борилади.

Статьи 02/07/2025 Подготовка кадров осуществляется по принципу "Школа - техникум (лицей) - университет"
Будет налажена подготовка кадров по принципу "школа - техникум (лицей) - университет," сообщает Министерство юстиции.
Отмечается, что с 2025-2026 учебного года не менее 25% практических занятий и лабораторных работ по соответствующим образовательным программам будут проводиться иностранными профессорами, профессиональными специалистами, имеющими международный сертификат.
С 1 сентября 2025 года в порядке эксперимента будет налажена подготовка кадров по принципу "школа - техникум (лицей) - университет." При этом общеобразовательные школы No 250 и No 273 Юнусабадского района города Ташкента закрепляются за университетом и университет:
- один раз в месяц проводит внеклассные занятия в лабораториях университета по темам, относящимся к определенным сферам, в рамках интересов учащихся 7-9 классов;
- обеспечивает безопасное посещение студентами университетских лабораторий.
Кроме того, будет внедрена экосистема "Университет - лаборатория - предприятие - министерство."
Согласно постановлению, с 1 сентября текущего года будет внедрена экосистема "Университет - лаборатория - предприятие - министерство." Ежегодно в рамках экосистемы:
- принимаются заказы на проведение научных исследований от сотрудничающих предприятий строительной отрасли;
- объявляется и отбирается конкурс "Лучшие 20 идей" среди студентов, магистрантов, научных соискателей;
- обеспечение проведения исследований в лабораториях по проектам-победителям.
- Кроме того, Торгово-промышленная палата будет финансово поощрять авторов внедренных в практику научных исследований в размере 35 БРВ.
С 1 сентября 2025 года деятельность всех лабораторий государственных высших учебных заведений в области архитектуры и строительства будет координироваться университетом через платформу "UniLab."