Мақолалар 01/02/2025 Миллий сертификат: абитуриентлар учун имкониятлар эшиги
Авваллари абитуриентлар учун муҳим сана 1 август эди. Шу бир куннинг ўзида кириш имтиҳонларига ойлаб-йиллаб тайёрланган абитуриентлар билим даражаси аниқланарди. Айни дамда бу ваҳимали сана аллақачон унутила бошланган. Ҳозир абитуриентлар то кириш имтиҳонлари бошлангунга қадар асосий фанларидан бемалол максимал балл тўплаб қўйиб, имтиҳонга хотиржамгина киришлари мумкин.Бунинг учун улар умумтаълим фанларидан миллий сертификат имтиҳонини топширишлари керак.
Миллий сертификат нима?
Сертификат – умумтаълим фанлари бўйича, талабгорнинг билимини аниқлаб бериш учун мўлжалланган синов. Имтиҳонни Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги (собиқ ДТМ) ўтказади. Тест синови натижаси бўйича энг юқори баллнинг камида 60 фоизини тўплаган шахсларга 3 йил муддатга амал қилувчи сертификат тақдим этилади.
Мазкур сертификатга эга абитуриентларга олий таълим муассасаларининг бакалавриатига киришда қуйидагича баллар берилади:
• Энг юқори баллнинг 60 фоиздан 85 фоизигача тўплаганларга сертификатдаги ўзлаштириш фоизига мос равишда ушбу фандан белгиланган максимал баллга нисбатан табақалаштирилган (пропорционал) балл;
• Энг юқори баллнинг 86 фоизи ва ундан юқори балл тўплаганларга ушбу фандан белгиланган максимал балл;
• Тегишли мажбурий фанлар бўйича белгиланган энг юқори балл.
Мажбурий фан учун белгиланган максимал баллни олиш учун талабгорнинг сертификат балли 60 фоиздан юқори бўлса етарли.  Масалан, тиббиёт йўналишига ҳужжат топширмоқчи бўлган абитуриент кимё ва биологиядан сертификат олиб қўйган бўлса, кириш имтиҳонида асосий блокдаги тестларни ишлаб ўтирмасдан фақат мажбурий фанлардаги тест топшириқларининг ўзинигина бажариши мумкин. Ёки иқтисод йўналишига ҳужжат топшираётган абитуриент имтиҳондан олдин математикадан сертификат олган бўлса ва унинг фоизи 86 дан юқори бўлса, ҳам асосий блокдаги, ҳам мажбурий фанлар блокидаги математикага оид тест саволларидан озод бўлади.
Лекин агар борди-ю абитуриентнинг сертификат балли 86 фоиздан паст бўлса, у ОТМга ҳужжат топшираётганда мажбурий фанлар блокидаги математика фанидан максимал баллни қўлга киритиб, асосий блокдаги математика фанидан саволларни ишлаш вариантини танлаши мумкин.
Саволлар қандай тузилади?
Миллий сертификат учун имтиҳон саволлари давлат таълим стандартларига мос, ўқув дастурларига мувофиқ тузилиши керак. Намунавий саволлар билан Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги (собиқ ДТМ) сайтида танишиш мумкин.
Сертификат имтиҳонида тушадиган саволлар кириш имтиҳонларидаги саволлардан фарқ қилади. Масалан, она тили ва адабиёт фанидан ўтказиладиган имтиҳонда абитуриентлар эссе ёзишлари ҳам керак бўлади. Шунингдек, уларнинг мантиқий фикрлаш қобилиятини текширадиган саволлар кўпроқ.
Имтиҳонга қанча вақт берилади?
Миллий сертификат имтиҳонида 35 та ёпиқ ва 10 та очиқ турдаги (ҳар бири А ва  Б қисмларга ажратилган) тест топшириғи учун 150 дақиқа (2 соат-у 30 дақиқа) вақт берилади. Очиқ турдаги тест топшириқлари 2 қисмга ажратилгани учун жами тест топшириқлари сонини 55 та деб қарайдиган бўлсак, ҳар бир тест топшириғига тахминан 2 дақиқа-ю 44 сония тўғри келади. Фақат она тили ва адабиёт фанидан эссе ёзиш талаб қилингани учун топшириқларни бажариш учун 3 соат вақт ажратилади.
Тўлови борми?
Сертификат учун 1,5 баравар БҲМ миқдорида – ҳозирги кунда 450 минг сўм тўлов ундирилади. Лекин тўлов қилиб, имтиҳонда қатнашиб, керакли балл (60 фоиздан юқори) тўплай олмасдан сертификат ола олмаслик ҳам мумкин. Баъзи имтиҳонлардан, масалан, IELTS имтиҳонидан фарқли тарафи шунда. IELTS имтиҳонида тўплаган баллингизга қараб паст кўрсаткичли бўлса ҳам, сертификат олиш мумкин.
Жавоблар 20 иш кунидан кечиктирмасдан эълон қилинади ва имтиҳонда қатнашган шахс сертификатини Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги сайтидаги шахсий кабинети орқали электрон шаклда юклаб олиши мумкин.
Талабгорларга эслатма!
1. Тест ўтказиладиган кун талабгор шахсини тасдиқловчи ҳужжатининг асли (фуқаролик паспорти) билан рухсатномада кўрсатилган вақтдан кечикмасдан келиши шарт.
2. Шахси тасдиқланмаган ва кечикиб келган талабгор тест синовига қўйилмайди.
3. Тест синовлари бўлиб ўтадиган бинога ва аудиторияга ҳар қандай қўлланма, адабиётлар,телекоммуникация ва техника воситаларини олиб кириш қатъиян ман этилади. Тест синовини ўтказиш жараёнига турли хатти-ҳаракатлар билан салбий таъсир қилиш: бошқа талабгорлар билан мулоқот қилиш, саволлар китоби варақларини йиртиш, саволлар китобини бошқа талабгорларга бериш,тест синовига ажратилган вақт тугагандан сўнг ёзишда давом эттириш, бошқа талабгорга бирорта буюм узатиш тақиқланади. Ушбу талабларга риоя қилмаган талабгор синовдан далолатнома билан четлатилади.
4. Аудиторияга устки кийимлар, сумка, папка ва бошқаларни олиб кириш тақиқланади.
5. Аудитория масъул кузатувчиси тест бошланганини маълум қилмасдан олдин саволлар китобини очиш тақиқланади.
6. Масъул кузатувчига тест синови пайтида савол бериш тақиқланади (тест синовлари ўтказилиши бўйича барча саволлар масъул кузатувчига имтиҳон бошланишидан олдин берилади).
7. Масъул кузатувчи рухсатисиз аудиторияни тарк этиш тақиқланади.
8. Тест материалларини аудиториядан олиб чиқиш ман этилади.
9. Сизга нотўғри, талабга мос бўлмаган тест материаллари берилган деб ҳисобласангиз ёки тест топшириқлари нуқсонли бўлса аудитория масъул кузатувчисига тест бошланишидан олдин зудлик билан хабар беринг.
10. Тест синовини топшириш вақтида гуруҳдан зарурат билан чиққан талабгорга қўшимча вақт белгиланмайди.
11. Жавоблар (тест ва ёзма иш) варақаси рақамларини солиштиринг, улар бир хил бўлиши керак. Рақамлар бир-биридан фарқ қилса, аудитория масъул кузатувчисига мурожаат қилинг.
12. Тест синовлари пайтида соғлигингиз ёмонлашса, зудлик билан аудитория масъул кузатувчисини огоҳлантиринг.
13. Талабгор тест синовига кечиккан ёки сабабсиз келмаган ҳолларда, тўловнинг 50 фоиз миқдорида қайтарилади.
14. Тест синови ўтказилиши жараёнида талабгорга бир вақтда фақат битта умумтаълим фанидан тест топширишга рухсат этилади.
Тест синовлари натижалари
1. Сертификат тест синови натижаси бўйича энг юқори баллнинг камида 60 фоизини тўплаган шахсларга 3 йил муддатга берилади.
2. Тест синови натижалари улар якунланган кундан бошлаб йигирма иш кунидан кечикмай Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
3. Сертификатга эга бўлган абитуриентга сертификатдаги ўзлаштириш (60 ва ундан юқори) фоизига мос равишда олий таълим муассасаси бакалавриатига ўқишга қабул қилиш бўйича тест синовларида ушбу фандан белгиланган максимал баллга нисбатан табақалаштирилган (пропорционал)балл берилади. Яъни сертификат қайси фандан олинган бўлса, шу фаннинг фанлар мажмуасидаги ўрнига қараб мос равишда максимал баллнинг маълум фоизи берилади.Масалан, математика фанидан сертификатга эга бўлган абитуриентнинг сертификатдаги ўзлаштириши 60 фоиз, математика фанининг фанлар мажмуасидаги ўрни биринчи (ҳар бир тўғри жавоб учун 3,2 балл, 30 та тест топшириғига максимал 96 балл) бўлса, унинг 60 фоизи 57,6 баллни ташкил этади(3,2*30=96 балл, 96*60/100=57,6). Агар абитуриентнинг сертификатдаги ўзлаштириши 80 фоиз бўлса, 76,8 баллни ташкил этади (3,2*30=96 балл, 96*80/100=76,8).
4. Сертификат тест синовидан ижобий (60 ва ундан юқори фоиз) натижага эришган талабгорга тест синови натижалари эълон қилинган кундан бошлаб бир ҳафта мобайнида электрон шаклда берилади. Талабгор сертификатни шахсий кабинети орқали юклаб олиши мумкин.
Қайси фанлардан миллий сертификат олиш мумкин?
Абитуриентлар учун имтиҳонда тайёр балл, ўқитувчилар учун устама олиш каби имкониятларни тақдим этувчи миллий сертификат мавзусига яна тўхталдик. Бу мақолада миллий сертификат ҳақида батафсил маълумот берамиз. Абитуриентлар қуйидаги фанлар бўйича сертификат учун имтиҳон топшириб, олдиндан баллни нақд қилиб қўйиши мумкин:
• 1. Математика;
• 2. Биология;
• 3. Кимё;
• 4. Физика;
• 5. Она тили ва адабиёт;
• 6. Тарих;
• 7. География;
• 8. Рус тили ва адабиёти;
• 9. Қорақалпоқ тили ва адабиёти;
• 10. Инглиз тили;
• 11. Ҳуқуқшунослик.
Олий таълим фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов қатнашган матбуот анжуманида ўтган йили  Олий таълим ва ундан кейинги (магистратура ва докторантура) учун миллий сертификат даражалари янгиланганлиги ҳақида  бутун жамоатчиликка маълум қилинди. Унга кўра:
• таълим дастурини хорижий тилда якунлаган талабалар учун сертификат талаби бекор қилинади
• соҳа хусусиятидан келиб чиқиб маданият, санъат, спорт, таълим, соғлиқни сақлаш, ишлаб чиқариш, муҳандислик иши, қишлоқ хўжалиги, ветеринария, архитектура ва қурилиш, физика ва табиий фанлар, транспорт хизматлари йўналишлари бўйича сертификат талаби бир поғона – Б1 даражасига туширилади;
• хорижий тиллар йўналишларида – C1;
• аниқ фанлар, биология, математика, ҳуқуқ, журналистика, ахборот-коммуникация технологиялари ва иқтисодиёт йўналишларида – B2 даражаси сақланади.
Миллий сертификат имтиҳонлари ҳар йили икки босқичда биринчи ярим йиллик (сентябрь, октябрь, ноябрь, декабрь) ва иккинчи ярим йиллик (январь, февраль, март, апрель, май) ойларида Билимни баҳолаш агентлиги томонидан ўтказилади. Талабгорлар Ягона интерактив давлат хизматлари портали my.gov.uz сайти орқали кириб рўйхатдан ўтади ва имтиҳон тўловини амалга оширади.
Сертификат олиб аллақачон қайсидир фандан баллни нақд қилиб қўйган абитуриентлар ушбу мақолани ўқиётган бўлса, бизга таассуротларингиз ҳақида ёзиб юборинг.

Articles 01/02/2025 National Certificate: The Gateway to Opportunities for Applicants
Previously, August 1 was an important date for applicants. On the same day, the level of knowledge of applicants prepared for entrance exams for months and years was determined. That dreadful date had long since been forgotten. Now applicants can easily enter the exam by scoring maximum points in the main subjects before the start of the entrance exams.To do this, they must pass the national certification exam in general education subjects.
What is a national certificate?
A certificate is a test designed to determine the applicant's knowledge in general education subjects. The exam is administered by the Knowledge and Skills Assessment Agency (formerly DTM). Persons who have scored at least 60% of the highest score on the result of the test will be issued a certificate valid for 3 years.
Applicants with this certificate will be awarded the following points upon admission to the bachelor's degree program of higher educational institutions:
• For those who scored 60% to 85% of the highest score, a differentiated (proportional) score relative to the maximum score set for this subject, in accordance with the percentage of mastery in the certificate;
• The maximum score for this subject is 86 percent of the highest score and higher;
• The highest score for the relevant compulsory subjects.
A candidate's certificate score above 60 percent is sufficient to obtain the maximum score set for a compulsory subject.  For example, if an applicant who wants to apply for a medical degree has already received a certificate in chemistry and biology, he can only complete the test assignments in the mandatory subjects without completing the tests in the main block on the entrance exam. Or, if the applicant who is applying for economics has received a certificate in mathematics before the exam and its percentage is above 86, they will be exempt from test questions related to mathematics in both the main block and the block of compulsory subjects.
However, if the applicant's certificate score is below 86 percent, when applying to the university, he can obtain the maximum score in the subject of mathematics in the block of compulsory subjects and choose the option of working with questions in the subject of mathematics in the main block.
How are questions structured?
The exam questions for the national certificate must be structured in accordance with the state educational standards and curricula. Sample questions can be found on the website of the Knowledge and Skills Assessment Agency (formerly the State Educational and Scientific Center).
The questions on the certificate examination differ from those on the entrance examination. For example, applicants will also need to write essays during the exam in the subject of native language and literature. There are also more questions that test their ability to think logically.
How much time is given for the exam?
At the National Certificate Examination, 150 minutes (2 hours and 30 minutes) are allocated for 35 closed and 10 open types of test assignments (each of which is divided into parts A and B). Since open-ended test assignments are divided into two parts, considering the total number of test assignments as 55, each test assignment takes approximately 2 minutes and 44 seconds. Since writing an essay is required only on the subject of native language and literature, 3 hours are allocated for completing the assignments.
Does it have payment?
A fee of 450 thousand soums is currently charged for a certificate in the amount of 1.5 times the BCA. However, you may not be able to get a certificate without paying and participating in the exam and not getting the required score (above 60%). This is the difference from some exams, such as the IELTS exam. You can still get a certificate, even if it's low based on your IELTS score.
Responses will be published no later than 20 working days, and the certificate of the person who took the exam can be downloaded electronically through his personal account on the website of the Agency for Assessment of Knowledge and Skills.
RECOMMENDERS NOTICE
1. The day of testing must come no later than the time specified in the permit with the original of the applicant's identity document (citizen's passport).
2. An applicant whose identity is not verified and who arrives late is not allowed to take the test.
It is strictly forbidden to bring any textbooks, literature, telecommunications and technical means into the building and classroom where the tests will be held. It is prohibited to negatively influence the process of conducting a test with various actions: communicating with other applicants, tearing the pages of the question book, handing the question book to other applicants, continuing to write after the time allocated for the test is over, handing any item to another applicant. The applicant who does not comply with these requirements is disqualified from the test with an act.
4. It is forbidden to bring outerwear, bags, folders, etc. into the auditorium.
It is forbidden to open the question book before the responsible audience observer announces the start of the test.
6. It is forbidden for the responsible observer to ask questions during the test (all questions regarding the conduct of the test are given to the responsible observer before the start of the test).
7. It is prohibited to leave the audience without the permission of the responsible observer.
It is forbidden to take test materials out of the classroom.
9. If you believe that you have been given incorrect, non-compliant test materials, or if the test assignments are defective, immediately notify the audience supervisor before the test begins.
10. An applicant who has necessarily left the group at the time of passing the test will not be given additional time.
11. Compare the numbers of the answer sheet (test and written work), they should be identical. If the numbers are different, contact the audience supervisor.
12. If your health deteriorates during the test, promptly notify the audience supervisor.
13. In case of late or unreasoned non-appearance of the applicant for the test, the payment is refunded in the amount of 50 percent.
14. During the testing process, the applicant is allowed to take only one general education subject test at a time.
In which subjects can a national certificate be obtained?
We again touched upon the topic of the national certificate, which provides an opportunity for applicants to receive ready-made scores on the exam and a bonus for teachers. In this article, we will provide you with more information about the national certificate. Applicants can take the exam for a certificate in the following subjects and cash out the points in advance:
• 1. Mathematics;
• 2. Biology;
• 3. Chemistry;
• 4. Physics;
• 5. Native language and literature;
• 6. History;
• 7. Geography;
• 8. Russian language and literature;
• 9. Karakalpak language and literature;
• 10. English;
• 11. Law.
At a press conference attended by the Minister of Higher Education, Science and Innovation Kongratboy Sharipov, the entire public was informed that the levels of the national certificate for higher education and subsequent courses (master's and doctoral studies) were updated last year. According to which:
• - the requirement of a certificate for students who have completed the educational program in a foreign language will be canceled;
• - based on the specifics of the industry, the requirement for a certificate in the fields of culture, art, sports, education, healthcare, production, engineering, agriculture, veterinary medicine, architecture and construction, physics and natural sciences, transport services is reduced to one level - B1;
• - in the field of foreign languages - C1;
• - in the fields of exact sciences, biology, mathematics, law, journalism, information and communication technologies and economics - the B2 level is maintained.
National Certificate Examinations are held annually in two stages in the first half of the year (September, October, November, December) and the second half of the year (January, February, March, April, May) by the Knowledge Assessment Agency. Applicants register through the website of the Unified Portal of Interactive Public Services my.gov.uz and pay for the exam.
If applicants who have already earned a certificate and a point in any subject are reading this article, please write to us about your impressions.