Мақолалар 31/01/2025 Олий таълим муассасасини ўзгартириш: кўчириш тартиби ва шартлари
Маълум бир сабабларга кўра талабалар ўқишларини кўчиришларига тўғри келади. Аммо ҳар қандай вазиятда ҳам бунга рухсат берилмайди. Унинг ҳам ўзига яраша тартиб-қоидалари бор.
Ҳар бир таълим йўналишидан бошқасига ўқишни кўришишда билишингиз керак бўлган муҳим маълумотлар:
1.Кундузги таълимдан қуйидагиларга кўчириш рухсат этилади:
• кундузги;
• сиртқи;
• кечки (сменали).
Кундузги таълимдан махсус сиртқига кўчириб бўлмайди.
2. Сиртқи таълимдан рухсат этилади:
• сиртқи (фақат бир таълим соҳаси доирасида);
Сиртқи таълимдан махсус сиртқи таълимга кўчириб бўлмайди.
3. Кечки таълимдан рухсат этилади:
• кечки таълим (фақат бир таълим соҳаси доирасида);
• кундузги.
Кечки таълимдан сиртқи ҳамда махсус сиртқи таълимга кўчириб бўлмайди.
Эслатма: Шунингдек, мақсадли қабул қилинганлар бошқа таълим йўналиши ёки таълим шаклига, бошқа ОТМга кўчира олмайди.
Ўқишни кўчириш бўйича ҳам маълум муддатлар мавжуд:
Ўқишини кўчириш ва қайта тиклаш қуйидаги 9 та босқичда амалга оширилади.
Кузги семестр бўйича:
1-босқич: 15 июнгача - Ҳудудларда Ишчи гуруҳ ташкил этилади.
2-босқич: 15 июлдан 5 августгача - Талабалардан аризалар қабул қилиш. Жорий йилда аризалар edu.uz сайти орқали онлайн қабул қилинади.
3-босқич: 5 августдан 30 августгача - Аризалар юзасидан қарор қабул қилинади ва фуқарога жавоб хати йўлланади.
4-босқич: 2 сентябрдан 10 сентябргача - Кўчириш (қайта тиклаш) масаласи ижобий ҳал этилган тақдирда, ОТМ ректорининг буйруғи билан талаба дарсларга қўйилади ҳамда ушбу талаба илгари таълим олган ОТМга унинг шахсий йиғма жилдини жўнатиш учун сўровнома юборилади.
5-боскич: 1 октябргача - Контрактдагилар тўловни ўз вақтида амалга оширганидан кейин талабалар сафига қабул қилиш тўғрисидаги буйруқ чиқарилади.
Баҳорги семестр бўйича:
6-босқич: 15 январдан 25 январгача - Талабалардан аризалар қабул қилиш
7-босқич: 25 январдан 15 февралгача - Аризалар юзасидан қарор қабул қилинади ва фуқарога жавоб хати йўлланади.
8-босқич: 15 февралдан 25 февралгача - Узрли сабаблар билан баҳорги семестрда кўчириш масаласи ижобий ҳал этилган тақдирда, ОТМ ректорининг буйруғи билан талаба дарсларга қўйилади ҳамда ушбу талаба илгари таълим олган ОТМга унинг шахсий йиғма жилдини жўнатиш учун сўровнома юборилади.
9-босқич: 1 мартгача - Контрактдагилар тўловни ўз вақтида амалга оширганидан кейин талабалар сафига қабул қилиш тўғрисидаги буйруқ чиқарилади.
Ўқишини кўчириш истагини билдирган фуқаро қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
• кўчириш (қайта тиклаш)ни истаган таълим йўналиши (мутахассислиги), ўқув тили ва шакли кўрсатилган ҳолдаги ариза (аризада ўқиган олий таълим муассасаси ва таълим йўналиши (мутахассислиги), таълим шакли, мақсадли қабул бўйича ўқишга кирмаганлиги, кўчириш (қайта тиклаш) сабаблари, кўчириш (қайта тиклаш) қоидалари билан танишганлиги кўрсатилади);
• талабанинг рейтинг дафтарчаси ёки белгиланган шаклдаги академик маълумотнома нусхалари;
• паспортнинг нусхаси.
Талабаларнинг ўқишини кўчириш ҳақидаги аризалари мос равишда:
• Олий таълим муассасасининг қабул комиссиясига топширилади;
• Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан ташкил этиладиган Ҳудудий ишчи гуруҳларга топширилади.
• Ҳудудий ишчи гуруҳлар қабул қилинган ҳужжатларни умумлаштириб, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига тақдим этади.
• Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги талабалар ўқишини кўчириш ҳақидаги аризаларни белгиланган ваколатлар доирасида шакллантириб Давлат комиссиясига ва вазирликлар (идоралар)га қарор қабул қилиш учун йўллайди.
Талабалар ўқишини кўчириш ҳақидаги аризани кўриб чиқиш ва қарор қабул қилиш қуйидаги тартибда амалга оширилади:
• ариза кўриб чиқилиб, олий таълим муассасаси ректорининг тегишли қарори қабул қилинади ва бу ҳақда ариза берган шахсга шахсан маълум қилинади;
• аризалар тегишли вазирлик (идора) томонидан кўриб чиқилиб, қарор қабул қилинади ва бу ҳақда ариза берган шахсга маълум қилинади;
• аризалар Давлат комиссияси томонидан кўриб чиқилиб, тегишли қарор қабул қилинади.
https://avatars.mds.yandex.net/i?id=7c1d86f24a50a933592ee6dfeaf7cbb152665903-10875045-images-thumbs&n=13
Ҳар доим ҳам аризалар қабул қилинавермайди.
Қуйидаги ҳолатлар юзасидан аризалар рад қилинади:
• хорижий давлатларнинг аккредитацияга эга бўлмаган олий таълим муассасаларида ёки уларнинг филиалларида ўқиганларга;
• республика олий таълим муассасаларидаги мавжуд таълим шаклидан ўзга (бошқа) таълим шаклида ўқиганларга;
• олий таълим муассасаларининг марказлари, бўлимлари, ўқув-маслаҳат пунктлари ва бошқаларда ўқиганларга;
• биринчи курснинг биринчи семестрига биринчи семестр тугалланмаган ҳолатда ўқишни кўчиришга (талабага касаллик туфайли академик таътил берилган ҳолатлар, ўқиган таълим йўналиши мавжуд бўлмаганда кўчириб тиклаш ҳолатлари бундан мустасно);
• олий таълим муассасасида мос (турдош) таълим йўналиши (мутахассислиги) ёки таълим шакли мавжуд бўлмаса;
• намунавий ўқув режаларидаги умумкасбий ва ихтисослик (мутахассислик) фанлари бўйича фарқлар 4 тадан ошганда;
• тўлов-контракт асосида ўқишга тавсия этилганлар тўловни белгиланган муддатда амалга оширмаганда;
• талабанинг шахсий йиғма жилди (академик маълумотнома) белгиланган муддатларда тақдим этилмаганда;
• олий таълим муассасасига давлат гранти асосида кўчириш ва қайта тиклаш давлат гранти асосида таълим олувчилар сони (қабул квоталари) доирасида бўш ўринлар мавжуд бўлмаса;
• олий таълим муассасаси моддий-техника базасининг имконияти чекланганда;
• мақсадли қабул қилинганлар бошқа таълим йўналиши ёки таълим шаклига, бошқа олий таълим муассасасига;
• кечки (сменали) таълимдан сиртқи (махсус сиртқи) таълимга ҳамда кечки (сменали) таълимнинг бир таълим соҳасидан иккинчи таълим соҳасига;
• сиртқи (махсус сиртқи) таълимдан кундузги таълимга ҳамда сиртқи (махсус сиртқи) таълимнинг бир таълим соҳасидан иккинчи таълим соҳасига;
• бир таълим шаклидан махсус сиртқи таълим шаклига ҳамда махсус сиртқи таълим шаклидан бошқа таълим шаклига;
• талаба Ўзбекистон ва хорижий олий таълим муассасаларининг ўзаро келишуви асосида қабул қилиниб қўшма таълим дастурлари асосида таҳсил олган ёки таҳсил олаётган бўлса (мазкур қўшма дастурнинг ўзи бундан мустасно);
• қонун ҳужжатларида белгиланган бошқа ҳолатларда.
Эслатма: Хорижий олий таълим муассасаларининг магистратура босқичида таҳсил олаётган талабалар ўқишини Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига кўчирилишига рухсат этилмайди.
Олий таълим муассасасида юридик шахс билан тузилган тўлов-контракт асосида таълим олаётган талабалар ўқишини кўчириш ушбу юридик шахснинг розилиги билан амалга оширилади.

По определенным причинам студентам приходится переносить учебу. Но в любой ситуации это не разрешается. У него тоже свои правила и порядки.
Важные сведения, которые вы должны знать при рассмотрении обучения по каждому направлению обучения:
1. Разрешается перевод с очного обучения на:
- дневная;
- наружный;
- вечерний (сменный).
Нельзя переводить с дневного обучения на специальную заочную.
2. По заочному обучению разрешается:
- заочный (только в рамках одной сферы образования);
Нельзя переключать заочное образование на специальное заочное.
3. По вечернему обучению разрешается:
- вечернее обучение (только в рамках одной сферы образования);
- дневная.
Нельзя переключать вечернее обучение на заочное и специальное заочное обучение.
Примечание: Также целевые зачисления не могут быть переведены на другое направление или форму обучения, в другие вузы.
Существуют также определенные сроки перевода:
Перевод и восстановление обучения осуществляется в следующие 9 этапов.
Осенний семестр:
1-й этап: до 15 июня - Создание Рабочей группы в регионах.
2-й этап: с 15 июля по 5 августа - Прием заявок от студентов. В этом году заявки будут приниматься онлайн через сайт edu.uz.
3-й этап: с 5 по 30 августа - Принимается решение по заявкам и гражданину направляется ответная записка.
4-й этап: с 2 по 10 сентября - При положительном решении вопроса о переводе (восстановлении) по приказу ректора вуза студент допускается на занятия и направляется анкета для отправки его личной папки в вуз, где данный студент обучался ранее.
5-й этап: до 1 октября - После своевременного внесения контрактованными оплаты издается приказ о зачислении в студенческие ряды.
По весеннему семестру:
6-й этап: с 15 по 25 января - Прием заявок от студентов
7-й этап: с 25 января по 15 февраля - По заявкам принимается решение и гражданину направляется ответная записка.
8-й этап: с 15 февраля по 25 февраля - В случае положительного решения вопроса о переводе в весенний семестр по уважительным причинам, по приказу ректора вуза студент допускается на занятия и направляется анкета для отправки его личной папки в вуз, где данный студент обучался ранее.
9-й этап: до 1 марта - После своевременной оплаты контрактованными издается приказ о зачислении в ряды студентов.
Гражданин, изъявивший желание перевести учебу, представляет следующие документы:
- заявление о переводе (возобновлении) с указанием желаемого направления образования (специальности), языка и формы обучения (в заявлении указывается высшее образовательное учреждение, в котором он учился, и направление образования (специальность), форма образования, отсутствие поступления на учебу по целевому приему, причины перевода (возобновления), ознакомление с правилами перевода (возобновления);
- копии рейтинговой книжки студента или академической справки установленной формы;
- копия паспорта.
Заявления студентов о переводе обучения составляются соответственно:
- передается в приемную комиссию высшего учебного заведения;
- Передается в региональные рабочие группы, создаваемые Министерством высшего и среднего специального образования.
- Региональные рабочие группы обобщают принятые документы и представляют их в Министерство высшего и среднего специального образования.
- Министерство высшего и среднего специального образования формирует заявления о переводе обучения студентов в пределах установленных полномочий и направляет их в Государственную комиссию и министерства (ведомства) для принятия решения.
- Рассмотрение заявления о переводе обучения студентов и принятие решения осуществляется в следующем порядке:
- заявление рассматривается, принимается соответствующее решение ректора вуза, о чем лично сообщается лицу, подавшему заявление;
- заявления рассматриваются соответствующим министерством (ведомством), принимается решение, о чем сообщается лицу, подавшему заявление;
- заявления рассматриваются Государственной комиссией и принимается соответствующее решение.
Заявки не всегда принимаются.
Заявления отклоняются по следующим обстоятельствам:
- обучавшиеся в не аккредитованных высших учебных заведениях иностранных государств или их филиалах;
- обучавшиеся в высших учебных заведениях республики по образовательной форме, отличной от существующей;
- обучавшимся в центрах, отделениях, учебно-консультативных пунктах и других высших образовательных учреждениях;
- перевод на первый семестр первого курса в случае незавершения первого семестра (за исключением случаев, когда студенту предоставлен академический отпуск по болезни, а перевод восстанавливается при отсутствии направления обучения);
- отсутствие соответствующего (смежного) направления обучения (специальности) или формы обучения в высшем образовательном учреждении;
- когда разница в типовых учебных планах по общепрофессиональным и специальным (специальным) дисциплинам превышает 4;
- при неоплате в установленный срок лицами, рекомендованными к обучению на платно-контрактной основе;
- непредставление в установленные сроки личного дела (академической справки) студента;
- отсутствие вакансий в рамках количества обучающихся (квот приема) на основе государственного гранта по переводу и восстановлению в высшее образовательное учреждение на основе государственного гранта;
- ограничения возможностей материально-технической базы высшего учебного заведения;
- целевой прием в другое направление или форму обучения, в другое высшее учебное заведение;
- от вечернего (сменного) обучения к заочному (специальному) обучению и от одной области обучения к другой области обучения;
- от заочного (специального заочного) обучения к очной форме обучения и от одной области обучения к другой области обучения;
- из одной формы обучения в специальную заочную форму обучения и из специальной заочной формы обучения в другую форму обучения;
- студент принят на основе взаимного соглашения узбекских и зарубежных высших образовательных учреждений и обучается или обучается по совместным образовательным программам (за исключением самой данной совместной программы);
- в иных случаях, установленных законодательством.
Примечание: студенты, обучающиеся в магистратуре зарубежных высших образовательных учреждений, не могут быть переведены в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан.
Перевод студентов, обучающихся в высшем образовательном учреждении на платно-контрактной основе с юридическим лицом, осуществляется с согласия этого юридического лица.