Мақолалар 27/12/2024 Ўқимасдан машҳур бўлганлар
Кўпчилик бой ва машҳур бўлиш сирларини қуйидагича тасаввур қилади: мактаб - ОТМ - иш - ойлик. Лекин бу ҳар доим ҳам ўзини оқламаган. Тарихда бир қанча далиллар бор.
Қуйида олий маълумотга эга бўлмаган, ўқимаган ёки ўқишини ярим йўлда ташлаб кетган, лекин дунёнинг энг бой одамлари қаторига кирган миллиардерлар билан танишамиз.
1. Ли Кашин — осиёлик бизнесмен ва инвестор. У пулларини жуда кўп соҳаларга тиккан. Уларнинг орасида Facebook, Siri, биткоин тўловлар ва бошқалар ҳам бор ва албатта, олий маълумотга эга эмас.
2. Генри Форд — Ford машиналари асосчиси. Фермер оиласидан чиққан қаҳрамонимиз қишлоқда механик бўлиб иш бошлаган. 38 ёшида шериги билан Henry Ford компаниясини очган, аммо Ford у ердан кетган, компания номи эса Cadillac деб ўзгарган. Ниҳоят 40 ёшида Ford уни дунёга танитган Ford Motor Cомпанйъга асос солган…
3. Билл Гейтс — Microsoft компанияси асосчиси, ҳамма танийди. У ҳам 1973 йилда машҳур Гарвардга ўқишга кирган, аммо бахтига уни ҳайдаб юборишган. Шу тариқа у ўз бизнесига вақт ажратган ва миллиардерга айланган. Аммо Гарвард университети раҳбарияти унга диплом беришга қарор қилган, фақат 2007 йилда.
4. Ларри Элисон — Oracle Corporation асосчиси. У ўқишга 2 марта ҳаракат қилиб кўрган, аммо эплолмаган. Кейин эса маълумотлар базасини бошқариш тизимини яратиб, бизнесини бошлаган. 10 йил ўтар-ўтмас, Forbes саҳифасидан жой олган.
5. Майкл Делл — Dell компьютерлари асосчиси. У ёшлигидан компьютерларга қизиққан. Ўзи ясаган компьютерлардан топган пулларини деб Техас университетидаги ўқишини 1-курсдаёқ ташлаб кетган ва Dell Computer Corporation корпорациясига асос солган.
6. Стив Жобс — бу одамни бутун дунё билади, Apple асосчиси. Уни ҳатто коллеждан ҳайдаб юборишган. Лекин, кўриб турганингиздек, қисқа умри давомида дунёни ўзгартириб юборган.
7. Ингвар Кампрад — IKEA мебель компанияси асосчиси. У дислексия сабабли мактабда ўқий олмаган, шунинг учун университетга уриниб ҳам кўрмаган. 1948 йилда арзон мебель савдоси билан иш бошлаган. 1950 йилларда илк заводини очган, 3 йил ўтиб, IKEA номли биринчи дўконини ишга туширган.
8. Роман Абрамович — "Челси" клуби хўжайини. 1983 йилда у саноат институтига кирган, аммо ўқишни ташлаб кетган. Олий маълумоти бўлмаса ҳам, Абрамович 2000 йилда Чукотка губернатори бўлган.
9. Марк Сукерберг — ҳамма билади, Facebook асосчиси. У дунёга машҳур Гарвард университетига кирган, лекин тугатмасдан олдин ташлаб кетган. Чунки у ўша пайтдаёқ Facebook ортидан 4 млрд. доллар топиб қўйганди.
10. Ричард Бренсон — британиялик тадбиркор, Virgin Group корпорацияси асосчиси. Бу корпорация таркибига 400 дан ортиқ турли соҳадаги компаниялар киради. Бренсон ҳам ўқимаган.
Хулоса ўрнида: бу одамлар кўп ўқишни эмас, нимани ўқишни билишган. Шунинг учун ҳам таваккалчиликдан қўрқмаган. Бу эса уларга катта муваффақият олиб келган.

Many people imagine the secrets of becoming rich and famous as follows: school - university - work - monthly. But this was not always justified. There are several facts in history.
Below are billionaires who have no higher education, have not studied, or have left school halfway, but are among the richest people in the world.
1. Li Kashin – is an Asian businessman and investor. He invested his money in many fields. Among them are Facebook, Siri, Bitcoin payments, and others, and of course, they do not have a higher education.
2. Henry Ford – the founder of Ford cars. Our hero, who came from a farming family, started working as a mechanic in the village. At the age of 38, he and his partner founded the Henry Ford Company, but Ford left it, and the company changed its name to Cadillac. Finally, at the age of 40, Ford became the founding slogan of the Ford Motor Company, which introduced him to the world.
3. Bill Gates – the founder of Microsoft, known to everyone. He also enrolled at the famous Harvard in 1973, but luckily he was expelled. In this way, he devoted time to his business and became a billionaire. But the management of Harvard University decided to give him a degree, only in 2007.
4. Larry Ellison – is the founder of Oracle Corporation. He tried to study twice, but couldn't. Then he started his business by creating a database management system. Ten years later, he was on the Forbes page.
5. Michael Dell – is the founder of Dell computers. He was interested in computers from a young age. He dropped out of the University of Texas in his freshman year because of the money he made with the computers he made, and he founded the Dell Computer Corporation.
6. Steve Jobs – is a man known throughout the world, the founder of Apple. He was even expelled from college. But, as you can see, he changed the world in his short life.
7. Ingvar Kamprad – is the founder of the furniture company IKEA. She could not attend school due to dyslexia, so she did not attempt university. In 1948, he started selling cheap furniture. In the 1950s, he opened his first factory, and three years later, he launched his first store, IKEA.
8. Roman Abramovich – owner of Chelsea. In 1983, he entered the Industrial Institute, but dropped out. Despite not having a higher education, Abramovich became governor of Chukotka in 2000.
9. Mark Zuckerberg – everyone knows him as the founder of Facebook. He was admitted to the world-famous Harvard University but dropped out before graduating. This was because he had already earned 4 billion dollars from Facebook by that time.
10. Richard Branson – is a British entrepreneur, founder of Virgin Group Corporation. This corporation includes more than 400 companies in various industries. Branson didn't either.
In conclusion, these people knew what to read, not how much to read. That's why he wasn't afraid of risk. This brought them great success.