Мақолалар 04/06/2025 Ўқишдан четлаштирилган талабалар ҳам "перевод" қилиши мумкинми?
Хорижий давлатларда ва Республикамиздаги нодавлат олийгоҳларда таҳсил олаётган айрим талабалар ўз вақтида тўлов-контракт пулини тўламаганлиги ёки бошқа сабабларга кўра ўқишидан четлатилган ҳолатлар йўқ эмас. Ушбу тоифадаги талабалар ҳам ўқишини давлат ОТМларига кўчириши мумкинми?
Бунинг учун талабадан ўқиган даври кўрсатилган транскрипти (ёки академик маълумотнома) ҳамда талабалар сафидан четлатилганлиги тўғрисида буйруқ керак бўлади. Ушбу ҳужжатни ўқишни кўчириш аризасига илова қилган ҳолда имтиҳонларда бемалол иштирок этиши мумкин. Бунда ҳуқуқий томонлама ҳеч қандай чеклов мавжуд эмас.
Шунингдек, ўқишдан четлатилган талабалар ўқишини қайта тиклаш муддати қуйидагича белгиланган:
➖ 5 йилгача — ректор буйруғи билан;
➖ 5 йилдан 10 йилгача — тегишли вазирлик ёки идора қарори асосида;
➖ 10 йилдан ортиқ — идоралараро комиссия қарори билан.
Ушбу тартиб 2017 йил 20 июндаги Вазирлар Маҳкамасининг 393-сонли қарори билан тасдиқланган низомга асосланади.
Хулоса қилиб шуни айтиш мумкин-ки, ўқишдан четлатилган талабалар ҳам Республикадаги давлат олийгоҳларига ўқишини кўчириши мумкин.

Статьи 04/06/2025 Могут ли студенты, отчисленные из учебного заведения, также "переводиться"?
Некоторые студенты, обучающиеся в негосударственных вузах зарубежных стран и нашей республики, были отчислены из-за несвоевременной оплаты контракта или по другим причинам. Могут ли студенты этой категории также перевестись в государственные вузы?
Для этого от студента потребуется транскрипт (или академическая справка) с указанием периода обучения и приказ об отчислении. Он может свободно участвовать в экзаменах, приложив этот документ к заявлению на перевод. При этом нет никаких правовых ограничений.
Также срок возобновления обучения отчисленных студентов установлен следующим образом:
до 5 лет - приказом ректора;
• от 5 до 10 лет - на основании решения соответствующего министерства или ведомства;
🔹 Более 10 лет - решением межведомственной комиссии.
Данный порядок основан на положении, утвержденном постановлением Кабинета Министров от 20 июня 2017 года No 393.
В заключение можно сказать, что отчисленные студенты также могут перевестись в государственные вузы Республики.