Ўзбекистоннинг энг юксак адабий анъаналари ва маданиятига бой инсонлари, Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги ижод мактаби – адабиётга ва санъатга қизиққан ёшлар учун ажойиб имкониятлар яратишга интилаётган муассаса сифатида ажралиб туради. Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017-йилги ташрифидан сўнг, бу мактабнинг ташкил этилиши ёш ижодкорларни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг истеъдодларини ривожлантиришга бўлган эҳтиёжни таъкидлаб ўтган.
Шундан сўнг ўқувчи-ёшлар орасидан бадиий адабиёт ва бошқа ижод соҳаларига қизиқадиган, иқтидорлиларини саралаш, улардаги истеъдодни янада ривожлантириш учун тегишли шароит яратиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 23 июндаги 418-сонли, Жиззах вилояти ҳокимининг 2017 йил 15 августдаги 462-сонли, Жиззах шаҳар ҳокимининг 2017 йил 18 августдаги 1497-сонли қарорлари асосида Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги ижод мактаби ташкил этилган.
Ҳозирги кунда мактабда 232 нафардан ортиқ ёшларга малакали педагоглар сифатли таълим ва тарбия бериб келмоқда.
Ҳар йили ижод мактабига ўқувчиларни қабул қилиш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибда, саралаш имтиҳон асосида VII синфдан амалга оширилади. Ижод мактабига иқтидорли ўқувчиларни қабул қилиш ҳамда бўшаб қолган ўринларни тўлдириш учун саралаш имтиҳонлари Агентлик томонидан белгиланган қабул квотаси доирасида амалга оширилади.
Саралаш имтиҳонларида етарли балларни тўпламаган ёки қатнашмаган ўқувчиларни ижод мактаби ўқувчилар сафига қабул қилинишига йўл қўйилмайди.
Мактабда ўқувчилар учун 5 маҳал овқат, турар жойлари ва 8 дан ортиқ қуйидаги тўгараклар бепул фаолият олиб боради:
Бундан ташқари мактабга тегишли тиббиёт муассасаси ва спорт залида ҳам ўқувчилар учун барча шароитлар яратилган.
Нега айнан фарзандимни бу мактабда ўқитишим керак деган саволга мактаб расмий сайтида қуйидагича жавоб берилган.
Мактабимиз стандарт техник мактаб жиҳозларидан ташқари, назарий билимларни амалда мустаҳкамлаш учун махсус ишлаб чиқилган ускуналар билан бойитилган. Илмий лабораториялар ва намойиш заллари замонавий жиҳозларга эга. 10 дона замонавий смарт доска ва 8 проектор мавжуд. 74 та компьютер синф ўқув мақсадларига мўлжалланган, ўқувчилар жиҳозлардан шахсий (ўйин-кулги, тармоқ учун) фойдаланишлари мумкин.
Ҳозирги кунга келиб, мактабда таҳсил олаётган 11 нафар ўқувчиларнинг 14 та шеърий китоблари, 5 та ўқувчилар баёзи ва 1 та илмий мақолалар тўплами, “Ижод боғидан гулдаста” китобининг 3 та тўплами нашр эттирилган, 2 нафар ўқувчилар эса янги китоблари нашр эттирилиши учун масъул ташкилотларга тақдим этилган.
Мактаб ўқувчиларининг олий таълимга кириш кўрсаткичи ҳам бошқа мактабларга қараганда анча юқори. Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги “Ўтган йилги битирувчиларининг таълим муассасалари рейтинги” статистик маълумотларига кўра: имтиҳон тест синовларида иштирок этган ўтган 2024-йилги битирувчиларнинг тўплаган ўртача бали бўйича Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги ижод мактаби битирувчилари Жиззах вилоятида 166.9 балл билан, биринчи Республика миқёсида эса 2-ўринни эгаллаган.
Бундан ташқари бошқа хорижий ва юртимиздаги танлов ва фестивалларда ҳам айнан шу ижод мактабининг ўқувчилари доим фаол иштирок этиб келишади.
Ижод мактабида ҳар ойда Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси билан ҳамкорликда турли хил адабий тадбирлар ва суҳбатлар ҳам ташкил этилади. Шунингдек Ижод мактабининг 5 нафар ижодкор ўқувчилари “Зомин семинари”да иштирок этишди, эсдалик совғалар ва сертификатлар билан тақдирланишди.
Бугунги кунда Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги ижод мактаби қуйидаги ижтимоий тармоқларда фаол фаолият олиб боради:
Агар сизнинг ҳам фарзандингиздаги ижодий қобилиятни аниқласангиз ёки қўшимча саволлар пайдо бўлган бўлса, қуйидаги манзилга ва рақамларга мурожаат қилишингиз мумкин:
Ижод мактабига қабул учун жавобгар шахс Мамуров Акбар +99899-550-04-44
Ижод мактаби — бу ақлнинг қанотларини енгиллаштириб, орзуларни ҳақиқатга айлантирадиган сеҳрли макон.

Статьи 01/03/2025 Место для волшебников слова, превращающих мечты в реальность
Творческая школа имени Хамида Алимджана и Зульфии, богатая самыми высокими литературными традициями и культурой Узбекистана, выделяется как учреждение, стремящееся создать прекрасные возможности для молодежи, интересующейся литературой и искусством. После визита Президента Шавката Мирзиёева в 2017 году создание этой школы подчеркнуло необходимость поддержки молодых творцов и развития их талантов.
После этого, в целях отбора талантливых учащихся, интересующихся художественной литературой и другими творческими областями, создания соответствующих условий для дальнейшего развития их талантов, на основании постановлений Кабинета Министров No 418 от 23 июня 2017 года, хокима Джизакской области No 462 от 15 августа 2017 года, хокима города Джизак No 1497 от 18 августа 2017 года была создана творческая школа имени Хамида Алимджана и Зульфии.
В настоящее время в школе более 232 молодых людей получают качественное образование и воспитание от квалифицированных педагогов.
Ежегодный прием учащихся в творческую школу осуществляется в порядке, установленном Кабинетом Министров Республики Узбекистан, начиная с VII класса на основе отборочного экзамена. Отборочные экзамены для приема одаренных учащихся в Школу творчества и заполнения вакантных мест проводятся в рамках квоты приема, установленной Агентством.
Учащиеся, не набравшие или не участвовавшие в отборочных экзаменах, не допускаются к зачислению в творческую школу.
Школа предоставляет учащимся бесплатное питание 5 раз в день, проживание и более 8 кружков:
Кроме того, в медицинском учреждении и спортивном зале школы созданы все условия для учащихся.
На вопрос, почему я должен учить своего ребенка именно в этой школе, на официальном сайте школы был дан следующий ответ.
Помимо стандартного технического школьного оборудования, наша школа оснащена специально разработанным оборудованием для закрепления теоретических знаний на практике. Научные лаборатории и демонстрационные залы оснащены современным оборудованием.  Имеется 10 современных смарт-досок и 8 проекторов. 74 компьютерных класса предназначены для учебных целей, учащиеся могут пользоваться оборудованием лично (для развлечения, сети).
На сегодняшний день издано 14 сборников стихов 11 учащихся школы, 5 ученических дневников и 1 сборник научных статей, 3 сборника книги "Букет из сада творчества," а 2 ученика были представлены в ответственные организации для издания новых книг.
Показатель поступления школьников в высшие учебные заведения также намного выше, чем в других школах. Согласно статистическим данным Агентства по оценке знаний и навыков при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан "Рейтинг образовательных учреждений выпускников прошлого года": по среднему баллу выпускников прошлого 2024 года, принявших участие в экзаменационных тестах, выпускники творческой школы имени Хамида Алимджана и Зульфии с 166,9 баллами заняли 2-е место в Джизакской области и первое в республиканском масштабе.
Кроме того, учащиеся этой творческой школы активно участвуют в других международных и республиканских конкурсах и фестивалях.
В творческой школе ежемесячно совместно с Союзом писателей Узбекистана организуются различные литературные мероприятия и беседы. Также 5 творческих учеников Школы творчества приняли участие в "Зааминском семинаре," были награждены памятными подарками и сертификатами.
Сегодня творческая школа имени Хамида Алимджана и Зульфии активно ведет деятельность в следующих социальных сетях:
Официальный сайт
Telegram
Facebook
YouTube
Instagram
Если вы обнаружите творческие способности вашего ребенка или у вас возникнут дополнительные вопросы, вы можете обратиться по следующему адресу и номерам:
Лицо, ответственное за прием в школу творчества Мамуров Акбар +99899-550-04-44
Школа творчества - это волшебное пространство, которое облегчает крылья разума и превращает мечты в реальность.