Мақолалар 02/07/2025 Ўзбекистонда сунъий интеллектнинг миллий модели яратилади
Шавкат Мирзиёев 1 июль куни рақамли технологиялар, сунъий интеллект ва телекоммуникация соҳаларидаги режалар тақдимоти билан танишди.
Охирги беш йилда соҳа экспорти 170 млн доллардан 1 млрд долларга яқинлашгани қайд этилди. Интернет тезлиги 7 баробар, мобил интернет эса 4,5 баробар ошди. Ўтган йили соҳадаги стартапларга 70 млн доллар венчур инвестиция киритилди.
Буларнинг натижасида Глобал стартаплар индекси рейтингида Ўзбекистон 12 поғона юқорилаб, ТОП-100 таликка кирди. Ўтган йили Сунъий интеллектга тайёрлик халқаро индексида 17 поғона кўтарилиб, Марказий Осиёда биринчи ўринни эгаллади.
Келаси йилда давлат хизматларини рақамлаштиришни 70 фоизга, IT хизматлари миқдорини 100 трлн сўмга етказиш режалаштирилган. Электрон ҳукумат ривожланиш индексида камида 55-ўринга кўтарилиш мақсад қилинган. Бу кўрсаткичларга эришиш учун қатор ҳужжат лойиҳалари ишлаб чиқилган.
Давлат раҳбари энди кейинги “Рақамли ҳукумат” босқичига ўтиш вақти келганини таъкидлади. Буни, энг аввало, аҳоли энг кўп мурожаат қиладиган таълим, тиббиёт, қурилиш ва коммунал соҳалардан бошлаш кераклиги айтилди.
Президентнинг тегишли қарорига мувофиқ, сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси қабул қилинган эди. Бу соҳада инфратузилмани яхшилашга 50 млн доллар ажратилди. Сунъий интеллект миллий моделини яратиб, 1 млн нафар мутахассис тайёрлаш вазифаси белгиланган.
Соҳадаги хизматлар ҳажми ва экспортини ошириш ҳам муҳим вазифалардан бири бўлиб, ҳозирда бу борадаги кўрсаткичларнинг асосий қисми Тошкент шаҳри ҳиссасига тўғри келяпти.
Ўзбекистондаги шароит ва имтиёзлар натижасида бошқа релокантлар ҳам юртимизга келишдан манфаат кўряпти. Шу боис ҳар бир ҳудудда жозибадор муҳит яратиб, чет эл компанияларини жалб этиш муҳимлиги таъкидланди.

Статьи 02/07/2025 В Узбекистане будет создана национальная модель искусственного интеллекта
1 июля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией планов в области цифровых технологий, искусственного интеллекта и телекоммуникаций.
Отмечалось, что за последние пять лет экспорт отрасли вырос с 170 млн долларов до 1 млрд долларов. Скорость интернета увеличилась в 7 раз, мобильный интернет - в 4,5 раза. В прошлом году в стартапы отрасли было вложено 70 млн долларов венчурных инвестиций.
В результате в рейтинге Глобального индекса стартапов Узбекистан поднялся на 12 позиций и вошел в топ-100. В прошлом году он поднялся на 17 позиций в Международном индексе готовности к искусственному интеллекту и занял первое место в Центральной Азии.
В следующем году планируется довести цифровизацию государственных услуг до 70%, а объем IT-услуг - до 100 трлн сумов. Цель - подняться как минимум на 55-е место в Индексе развития электронного правительства. Для достижения этих показателей разработан ряд проектов документов.
Глава государства подчеркнул, что настало время перейти к следующему этапу "Цифрового правительства." Было отмечено, что это следует начинать, прежде всего, с сфер образования, здравоохранения, строительства и коммунальных услуг, к которым население обращается чаще всего.
В соответствии с соответствующим постановлением Президента была принята Стратегия развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года. На улучшение инфраструктуры в этой сфере было выделено 50 млн долларов. Поставлена задача создать национальную модель искусственного интеллекта и подготовить 1 миллион специалистов.
Одной из важных задач является увеличение объема и экспорта услуг в отрасли, и в настоящее время основная часть этих показателей приходится на город Ташкент.
Благодаря условиям и льготам в Узбекистане, другие релоканты также получают выгоду от приезда в нашу страну. В связи с этим была подчеркнута важность создания привлекательной среды в каждом регионе и привлечения иностранных компаний.