Мақолалар 02/07/2025 Ўзбекистонда сунъий интеллектнинг миллий модели яратилади
Шавкат Мирзиёев 1 июль куни рақамли технологиялар, сунъий интеллект ва телекоммуникация соҳаларидаги режалар тақдимоти билан танишди.
Охирги беш йилда соҳа экспорти 170 млн доллардан 1 млрд долларга яқинлашгани қайд этилди. Интернет тезлиги 7 баробар, мобил интернет эса 4,5 баробар ошди. Ўтган йили соҳадаги стартапларга 70 млн доллар венчур инвестиция киритилди.
Буларнинг натижасида Глобал стартаплар индекси рейтингида Ўзбекистон 12 поғона юқорилаб, ТОП-100 таликка кирди. Ўтган йили Сунъий интеллектга тайёрлик халқаро индексида 17 поғона кўтарилиб, Марказий Осиёда биринчи ўринни эгаллади.
Келаси йилда давлат хизматларини рақамлаштиришни 70 фоизга, IT хизматлари миқдорини 100 трлн сўмга етказиш режалаштирилган. Электрон ҳукумат ривожланиш индексида камида 55-ўринга кўтарилиш мақсад қилинган. Бу кўрсаткичларга эришиш учун қатор ҳужжат лойиҳалари ишлаб чиқилган.
Давлат раҳбари энди кейинги “Рақамли ҳукумат” босқичига ўтиш вақти келганини таъкидлади. Буни, энг аввало, аҳоли энг кўп мурожаат қиладиган таълим, тиббиёт, қурилиш ва коммунал соҳалардан бошлаш кераклиги айтилди.
Президентнинг тегишли қарорига мувофиқ, сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси қабул қилинган эди. Бу соҳада инфратузилмани яхшилашга 50 млн доллар ажратилди. Сунъий интеллект миллий моделини яратиб, 1 млн нафар мутахассис тайёрлаш вазифаси белгиланган.
Соҳадаги хизматлар ҳажми ва экспортини ошириш ҳам муҳим вазифалардан бири бўлиб, ҳозирда бу борадаги кўрсаткичларнинг асосий қисми Тошкент шаҳри ҳиссасига тўғри келяпти.
Ўзбекистондаги шароит ва имтиёзлар натижасида бошқа релокантлар ҳам юртимизга келишдан манфаат кўряпти. Шу боис ҳар бир ҳудудда жозибадор муҳит яратиб, чет эл компанияларини жалб этиш муҳимлиги таъкидланди.

Articles 02/07/2025 A national model of artificial intelligence will be created in Uzbekistan
On July 1, Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation of plans in the field of digital technologies, artificial intelligence, and telecommunications.
It was noted that over the past five years, the industry's exports have approached $170 million to $1 billion. Internet speed has increased 7 times, and mobile internet - 4.5 times. Last year, $70 million in venture investments were made in startups in the industry.
As a result, Uzbekistan rose 12 positions in the Global Startup Index ranking and entered the TOP-100. Last year, it rose 17 positions in the International Artificial Intelligence Readiness Index and took first place in Central Asia.
Next year, it is planned to increase the digitalization of public services to 70%, and the volume of IT services to 100 trillion soums. The goal is to rise to at least 55th place in the e-government development index. To achieve these indicators, a number of draft documents have been developed.
The head of state emphasized that now it is time to move to the next stage of "Digital Government." It was noted that this should begin, first of all, with the spheres of education, medicine, construction, and utilities, to which the population most often applies.
In accordance with the relevant presidential decree, the Strategy for the Development of Artificial Intelligence Technologies until 2030 was adopted. $50 million has been allocated to improve the infrastructure in this area. The task has been set to create a national model of artificial intelligence and train 1 million specialists.
Increasing the volume and export of services in this area is also one of the important tasks, and currently the main part of these indicators falls on the city of Tashkent.
As a result of the conditions and benefits in Uzbekistan, other relocators are also benefiting from coming to our country. In this regard, the importance of creating an attractive environment in each region and attracting foreign companies was emphasized.