- Бошқа вилоятга турмушга чиққани сабабли ўша ҳудудга ўқишини кўчириши (ўзининг йўналишига ёки мос ва турдош йўналишга кўчириши, хохласа таълим шаклини ҳам ўзгартириб кўчириши ҳам мумкин);
- Ота-онаси ёки турмуш ўртоғи давлат хизматчиси бўлиб, уларнинг доимий иш койи бошқа вилоятга кўчирилгани сабабли (бунда ҳам юқоридаги сингари шаклларда перевод қилиш мумкин);
- Фақатгина давлат олийгоҳидан бошқа давлат олийгоҳига узрли сабабга кўра тегишли тартибда кўчира олиш.
Қуйидагилар мумкин эмас:
- Ички перевод (бир олийгоҳ ичида таълим йўналишини ёки таълим шаклини ўзгартириш);
- Бир ҳудуд доирасида бошқа олийгоҳга кўчириш (масалан бир вилоятдаги бошқа олийгоҳга ўқишни кўчириш);
- Хорижий ёки республика ҳудудидаги уларнинг филиалларидан ўқишни кўчириш;
- Давлат олийгоҳларидан хусусий олийгоҳларга ўқишни кўчириш;
- Хусусий олийгоҳлардан давлат олийгоҳларига ўқишни кўчириш;
- Хусусий олийгоҳлар ўртасида ўзаро ўқишни кўчириш ҳаракатлари;
- Хусусий олийгоҳ билан боғлиқ ҳар қандай ўқишни кўчириш жараёнлари;
- Хориждан давлат ёки хусусий олийгоҳларга ўқишни кўчириш.
ИЗОҲ: Қишки қабул жараёнларида ўқишни кўчириш ҳеч қандай махсус имтиҳонлариз ўтказилади. Тақдим этилган ҳужжатлар вазирлик комиссияси томонидан кўриб чиқилиб, шунга асосан хулоса берилади.

Reposts 26/12/2024 What is possible and what is not possible in the "winter transfer"?
• Because she is married to another region, she can transfer her studies to that region (she can transfer to her own direction or a suitable and similar direction, if she wants, she can also change the form of education);
• Because his parents or spouse are civil servants and their permanent job has been transferred to another region (in this case, it is possible to transfer in the same forms as above);
• Only be able to transfer from a state university to another state university for a valid reason in the appropriate order.
You can't:
• Internal transfer (changing the direction of education or form of education within a single university);
• Transfer to another university within one region (for example, transfer to another university in one region);
• Transfer of studies abroad or from their branches on the territory of the republic;
• Transfer of studies from state universities to private universities;
• Transfer of studies from private universities to state universities;
• Movements towards mutual transfer of study between private universities;
• Processes of transferring any studies related to a private university;
• Transfer from abroad to public or private universities.
NOTE: During the winter admission process, transfer of studies is carried out without any special examinations. The submitted documents will be reviewed by the ministerial commission, based on which a conclusion will be issued.