- Бошқа вилоятга турмушга чиққани сабабли ўша ҳудудга ўқишини кўчириши (ўзининг йўналишига ёки мос ва турдош йўналишга кўчириши, хохласа таълим шаклини ҳам ўзгартириб кўчириши ҳам мумкин);
- Ота-онаси ёки турмуш ўртоғи давлат хизматчиси бўлиб, уларнинг доимий иш койи бошқа вилоятга кўчирилгани сабабли (бунда ҳам юқоридаги сингари шаклларда перевод қилиш мумкин);
- Фақатгина давлат олийгоҳидан бошқа давлат олийгоҳига узрли сабабга кўра тегишли тартибда кўчира олиш.
Қуйидагилар мумкин эмас:
- Ички перевод (бир олийгоҳ ичида таълим йўналишини ёки таълим шаклини ўзгартириш);
- Бир ҳудуд доирасида бошқа олийгоҳга кўчириш (масалан бир вилоятдаги бошқа олийгоҳга ўқишни кўчириш);
- Хорижий ёки республика ҳудудидаги уларнинг филиалларидан ўқишни кўчириш;
- Давлат олийгоҳларидан хусусий олийгоҳларга ўқишни кўчириш;
- Хусусий олийгоҳлардан давлат олийгоҳларига ўқишни кўчириш;
- Хусусий олийгоҳлар ўртасида ўзаро ўқишни кўчириш ҳаракатлари;
- Хусусий олийгоҳ билан боғлиқ ҳар қандай ўқишни кўчириш жараёнлари;
- Хориждан давлат ёки хусусий олийгоҳларга ўқишни кўчириш.
ИЗОҲ: Қишки қабул жараёнларида ўқишни кўчириш ҳеч қандай махсус имтиҳонлариз ўтказилади. Тақдим этилган ҳужжатлар вазирлик комиссияси томонидан кўриб чиқилиб, шунга асосан хулоса берилади.

Репосты 26/12/2024 Что можно и чего нельзя в "Зимнем переводе"?
• В связи с тем, что она вышла замуж в другую область, она может перевести обучение в ту же область (может перевести на свое направление или соответствующее и родственное направление, а также изменить форму обучения);
• В связи с тем, что родители или супруг являются государственными служащими и их постоянная работа переведена в другую область (при этом также можно перевести в аналогичных формах);
• Только перевод из государственного вуза в другой государственный вуз по уважительной причине в установленном порядке.
•
Нельзя:
• Внутренний перевод (изменение направления обучения или формы обучения внутри одного вуза);
• Перевод в другой вуз в пределах одного региона (например, перевод обучения в другой вуз в одной области);
• Перевод обучения из зарубежных или их филиалов на территории республики;
• Перевод обучения из государственных ВУЗов в частные;
• Перевод обучения из частных вузов в государственные;
• Движения по взаимному переводу обучения между частными вузами;
• Процессы перевода любой степени обучения, связанной с частным вузом;
• Перевод из-за рубежа в государственные или частные вузы.
ПРИМЕЧАНИЕ: Перевод на зимний прием проводится без каких-либо специальных экзаменов. Представленные документы будут рассмотрены комиссией министерства, на основании чего будет дано заключение.