Қонунчиликка кўра (ПФ-81, 24.05.2024-й.) 2025/2026-ўқув йили қабулидан бошлаб фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификат асосида амалга оширилади.
❗️Бунда фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул қилишда ушбу фандан тест синови ўтказилмайди. Абитуриентлар белгиланган даражадаги сертификатни тақдим этишлари лозим.
2025/2026-ўқув йили учун республика олий таълим муассасаларининг таълим йўналишлари рўйхати ва уларга мос тест синови (касбий (ижодий) имтиҳон) топшириладиган фанлар мажмуасига кўра чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишлари рўйхати юқоридаги расмда берилган.
❗️Эътибор беринг: 1-фан сифатида аниқ кўрсатилган инглиз, немис ва француз тилларидан айни шу фан бўйича, 1-фан “Чет тили” кўрсатилган таълим йўналишларига эса, бакалавриат таълим йўналишлари учун тасдиқланган хорижий тилларни билиш даражасини белгиловчи миллий ва халқаро сертификатлардан бирини тақдим этиш талаб этилади.
❓Бу нима дегани?
Масалан, 1-фан “инглиз тили” деб ёзилган бўлса, айнан инглиз тилидан сертификат керак бўлади. Немис ёки турк тилидан сертификати борлар бу йўналишга топшира олмайди.
Лекин 1-фан “чет тили” деб кўрсатилган бўлса, унда қайси тилдан сертификати борлигининг қизиғи йўқ. Исталган тилдан олинган тасдиқланган сертификат ўтаверади.

Согласно законодательству (УП-81, 24.05.2024 г.) С 2025/2026 учебного года прием на направления образования, в которых иностранный язык определен в качестве первого предмета в комплексе предметов, осуществляется на основе национального или международного сертификата, определяющего уровень владения иностранным языком.
️При этом при приеме на направления образования, где иностранный язык определен в качестве первого предмета в комплексе предметов, тестирование по данному предмету не проводится. Абитуриенты должны предоставить сертификат установленного уровня.
Перечень направлений образования высших учебных заведений республики на 2025/2026 учебный год и перечень направлений образования, в которых иностранный язык определен в качестве первого предмета в соответствии с комплексом предметов, по которым сдаются тестовые испытания (профессиональные (творческие) экзамены), приведены на рисунке выше.
️Внимание: Для направлений образования, где 1-й предмет - "Иностранный язык," требуется предоставить один из национальных и международных сертификатов, определяющих уровень владения иностранными языками, утвержденных для направлений образования бакалавриата.
Например, если первый предмет написан как "английский," потребуется сертификат по английскому языку. Те, у кого есть сертификат по немецкому или турецкому языку, не могут подать заявку на это направление.
Но если первый предмет указан как "иностранный язык," то неважно, по какому языку у него есть сертификат. Подтверждённый сертификат, полученный на любом языке, действителен.