Янгиликлар 06/05/2025 Сиртқи таълим шакли барча йўналишлар учун бутунлай тугатилди
Президент фармонига кўра, 2025/2026-ўқув йилидан бошлаб таълимнинг сиртқи шаклига қабул тугатилди. Сиртқи таълимга қабул бутунлай ёпилди. Ҳамма йўналишда эндиликда сиртқи таълим шакли учун қабул бўлмайди.
Яъни, 1 ярим ойдан кейин бошланадиган қабул жараёнларида сиртқига квота берилмайди.
Мазкур талаб давлат олийгоҳлари учун ҳам, нодавлат (хусусий) олийгоҳлар учун ҳам бирдек амал қилади.
Бунда сиртқи таълимга қабул барча йўналишларда тугатилади. Яъни, қайсидир  йўналишда сиртқи бор, бошқа бир йўналишда сиртқи ёпилди, деган гап йўқ. Энди ҳеч қайси йўналишга сиртқи учун талаба қабул қилиб бўлмайди.
Ҳозир ўқиётган юқори босқич талабалари ўқишини сиртқида давом эттираверади. Яъни сиртқи учун қабул тўхтатилди, сиртқига бошқа янги талаба олинмайди, аммо сиртқиларнинг ўзи ёпилгани йўқ.
Сиртқининг ўрнига кундузги таълимдан бошқа муқобил таълим шакллари бўйича қабул квоталари босқичма-босқич ошириб борилади. Бу кўпроқ масофавий таълим шакли бўлиши мумкин.
Шунингдек, мақбуллаштирилган кундузги таълим шакли (part-time education) бўйича ўқитишга рухсат берилади.
Олийгоҳларда муқобил таълим шакллари бўйича умумий қабул квотасини кундузги таълим шакли қабул натижасининг 50 фоизидан оширишга йўл қўйилмайди. Яъни кундузгига 100 киши қабул қилса, унда муқобил таълим шаклига 50 кишидан кўп қабул қила олмайди.
Бу аввалгидек, фақат квота эълон қилиш билан ўлчанмайди, балки аввал кундузгининг қабулини тугатиб, олган талабалари сонидан келиб чиқиб, кейин 50% муқобилга олиши мумкин бўлади.
Магистратура босқичида муқобил таълим шаклида ўқитишга рухсат берилади. Бунгача фақат кундузгига рухсат эди. Эндиликда, магистратурада масофавий ҳам ўқиш имконияти бўлади.

Новости 06/05/2025 Заочная форма обучения полностью упразднена для всех направлений
Согласно указу президента, с 2025/2026 учебного года прием на заочную форму обучения прекращен. Приём на заочное обучение полностью закрыт. Во всех направлениях отныне не будет приема на заочную форму обучения.
То есть, квота на заочное обучение не будет выделяться во время процессов приема, которые начнутся через 1,5 месяца.
Это требование одинаково распространяется как на государственные, так и на негосударственные (частные) вузы.
При этом прием на заочное обучение по всем направлениям прекращается. То есть, нет такого понятия, как наличие заочного отделения в одном направлении и закрытие заочного отделения в другом. Теперь студентов нельзя принимать на заочное обучение ни на одно из направлений.
Студенты старших курсов, которые сейчас учатся, продолжат обучение заочно. То есть, приём на заочное обучение приостановлен, на заочное обучение больше не принимаются новые студенты, но сами заочные программы не закрылись.
Вместо заочного обучения будут поэтапно увеличиваться квоты приема на альтернативные формы обучения, отличные от очного. Это может быть большей формой дистанционного обучения.
Также будет разрешено обучение по оптимизированной форме очного обучения (part-time education).
Не допускается увеличение общей квоты приема по альтернативным формам обучения в вузах свыше 50 процентов от результата приема по очной форме обучения. То есть, если они принимают 100 человек на дневную форму обучения, то не смогут принять более 50 человек на альтернативную форму обучения.
Это по-прежнему будет измеряться не только объявлением квоты, но и после окончания приема на очную форму обучения, исходя из количества студентов, которых они получили, они смогут получить 50% альтернативы.
На уровне магистратуры разрешается альтернативное обучение. До этого разрешалось только дневное время. Теперь в магистратуре будет возможность дистанционного обучения.