Ҳукуматнинг жорий йилги 10 март кунидаги 149-сонли қарорига мувофиқ, олий таълим ташкилотларида таълим грантига талабгорларнинг ижтимоий фаоллигини аниқлаш бўйича баҳолаш мезонлари келтирилган.
Ҳозирда олий таълим муассасаларида талабалар ўртасида грант ўринларини қайта тақсимлаш бўйича онлайн аризалар қабул қилинмоқда. Бу жараён орқали контрактда ўқиётган талабалар грантга ўтиши, грантда ўқиётганлар эса контрактга тушиши мумкин. Аризалар 20 июлга қадар қабул қилинади.
Баҳолаш мезонлари умумий 100 баллни ташкил этиб, икки асосий йўналишга бўлинади:
академик ўзлаштириш — 80 балл;
ижтимоий фаоллик — 20 балл.
Сўнгги пайтларда фойдаланувчилар орасида “ўзлаштириш кам балл билан баҳоланмоқда” деган нотўғри тушунчалар тарқалмоқда. Чунки онлайн ариза топшириш саҳифасида, масалан, талабанинг ўзлаштиришига 10 балл, китобхонлик маданиятига эса 20 балл ажратилгани кўрсатилган.
Аслида эса, ижтимоий фаоллик дастлаб 100 баллик шкалада баҳоланиб, кейин натижа 5 га бўлинади. Масалан, талабанинг ижтимоий фаоллиги 100 балл бўлса, умумий ҳисобда унга фақат 20 балл қўшилади (100/5 = 20).
Ижтимоий фаоллик 11 та йўналишни ўз ичига олади ва уларнинг бир қисми талабанинг ўзлаштиришига ҳам тааллуқли.
Шу боис, грант тақсимлашда асосий эътибор талабанинг ўзлаштиришига қаратилади. Ҳисоб-китобларга кўра, умумий балларнинг 82 фоизи айнан академик ўзлаштириш учун ажратилади. Қолган 18 фоиз балл эса ижтимоий фаоллик йўналишларига тааллуқлидир.

Статьи 08/07/2025 При распределении грантов между студентами важна ли социальная активность, а не освоение?
В соответствии с Постановлением Правительства No 149 от 10 марта текущего года приведены критерии оценки социальной активности претендентов на образовательные гранты в высших учебных заведениях.
В настоящее время принимаются онлайн-заявки на перераспределение грантовых мест среди студентов высших учебных заведений. Посредством этого процесса студенты, обучающиеся на контрактной основе, могут перейти на грант, а обучающиеся на гранте - на контрактную. Заявки принимаются до 20 июля.
Критерии оценки составляют 100 баллов и делятся на два основных направления:
академическая успеваемость - 80 баллов;
социальная активность - 20 баллов.
В последнее время среди пользователей распространяется ошибочное представление о том, что "успеваемость оценивается с низким баллом." Потому что на странице онлайн-заявки указано, что, например, на успеваемость студента выделяется 10 баллов, а на культуру чтения - 20 баллов.
На самом деле социальная активность сначала оценивается по 100-балльной шкале, а затем результат делится на 5. Например, если социальная активность студента составляет 100 баллов, то в общей сложности к нему добавляется только 20 баллов (100/5 = 20).
Социальная активность включает в себя 11 направлений, часть из которых относится и к успеваемости студента.
Поэтому при распределении грантов основное внимание уделяется успеваемости студента. По оценкам, 82 процента от общего количества баллов выделяется именно на академическую успеваемость. Остальные 18 процентов баллов относятся к направлениям социальной активности.