Ўзбек халқи азалдан болажон халқ, шу сабабли мамлакатда болалар шифокори яъни педиатрларга бўлган талаб ҳам юқори.
ТошПТИ (Тошкент Педиатрия Тиббиёт Институти)– бу олий талимнинг асосий ва касбий таълим дастурларини, шунингдек ўқув, методик, илмий фаолиятни Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ амалга оширувчи давлат олий таълим муассасаси ҳисобланади. Тошкент Педиатрия Тиббиёт Институти 1972 йилда ташкил этилган ва «Педиатрия иши» йўналиши бўйича етакчи институтдир.
Институт тарихи
Институтнинг асосий вазифаси Ўрта Осиё республикалари ва Жанубий Қозоғистон учун юқори малакали врач-педиатрлар тайёрлаш эди. Бундай вазифанинг бўлишига сабаб, Ўрта Осиё республикалари аҳолиси таркибида болалар сонининг кўплиги, ҳудудда педиатр шифокорларнинг етишмаслиги, болалар Ўртасидаги касаллик ва ўлим кўрсаткичларининг юқорилиги, педиатрия соҳасида етук олимларнинг етишмаслиги эди.
Ўрта Осиёда ягона ҳисобланган Тошкент Педиатрия Тиббиёт институти Собиқ Иттифоқ даврида 1972 йилда Ўрта Осиё Педиатрия тиббиёти институти номи билан ташкил топган. Институтни очиш тўғрисидаги Иттифоқ Министрлар Совети қарорининг асл нусхасида: «Тошкент шаҳрида Ўрта Осиё Тиббиёт Педиатрия институтини ташкил этиш ҳақида: 1972 йилда Тошкент шаҳрида Иттифоқ Соғлиқни Сақлаш Вазирлигининг Тошкент ва Андижон Тиббиёт институтлари Педиатрия факультетлари базасида Ўрта Осиё тиббиёт педиатрия институти ташкил этилсин», деб ёзилган Институт учун, дастлаб Тошкент шаҳридаги 5- юқумли касалликлар касалхонаси, ҳозирги ТошПТИ ётоқхонаси ва катталар клиникаси жойлашган бино ажратилди. Институтнинг расмий очилиши 1972 йил 7 сентябрда бўлиб ўтган ва унинг номи Ўрта Осиё Педиатрия тиббиёт институти – САМПИ деб юритила бошлаган.
Институт 1988 йилгача Собиқ Иттифоқ Соғлиқни сақлаш вазирлиги қарамоғида турди, сўнг Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфига ўтказилди. Шундан бошлаб қўшни республикалардан талаба қабул қилиш тўхтатилди. Ўрта Осиё тиббиёт педиатрия институти 1989 йил 28 апрелдан бошлаб Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 357-сонли буйруғига асосан Тошкент Педиатрия тиббиёти институти – ТошПТИ деб юритила бошлади.
Ўтган давр ичида ТошПТИда врач – педиатр, болалар жарроҳи, болалар инфексионисти каби касб эгаларини, яъни 30 мингга яқин шифокорлар тайёрлади. Халқ тилида айтганда уларнинг барчаси ҳам супер контрактда эмас, аксинча 1065 битирувчи талаба институтни имтиёзли диплом билан тугатган.
Институт таркибида 39 та бўлим ва кафедралар мавжуд. Институтда фаолият олиб бораётган Профессор-ўқитувчилар таркибига 516 нафар ходим киради, шундан 76 нафари фан докторлари ва профессорлар, 201 нафари фан номзодлари ва доцентлардир.
ТошПТИ да лицензияда ўқиш қуйидаги 5 та йўналиш бўйича олиб борилади:
Ҳозирги кунда институтда 40 та МДҲ ва 45 та хорижий мамлакатлар фуқаролари таҳсил олишади.
Институтда талабалар сони ошиши билан қурилишлар жадаллаштирилди, ўқув бинолари, клиник базалар, ётоқхоналар кенгайтириб борилди: 1976 – 1978 йилларда 1860 ўринли 5 та ётоқхона ишга туширилган бўлса, 1976 йилда институт ҳудудида уч қаватли янги замонавий морфологик бино, 1981 йили ўқув-даволаш биноси – САМПИ мактаби, 1985 йили янги болалар клиникаси, 1990 йили 4 қаватли ўқув- маъмурий бино қуриб ишга топширилган.

Узбекский народ издревле любит детей, поэтому в стране высока потребность в детских врачах, то есть педиатрах.
ТашПМИ (Ташкентский Педиатрический Медицинский Институт) - это государственное высшее образовательное учреждение, осуществляющее основные и профессиональные образовательные программы высшего образования, а также учебную, методическую, научную деятельность в соответствии с законодательством Республики Узбекистан. Ташкентский педиатрический медицинский институт был основан в 1972 году и является ведущим институтом по направлению "Педиатрическое дело."
История института
Основной задачей института была подготовка высококвалифицированных врачей-педиатров для республик Средней Азии и Южного Казахстана. Причиной такой задачи было большое количество детей в населении среднеазиатских республик, нехватка врачей-педиатров в регионе, высокие показатели заболеваемости и смертности среди детей, нехватка ведущих ученых в области педиатрии.
Единственный в Средней Азии Ташкентский Педиатрический Медицинский Институт был основан в 1972 году под названием Среднеазиатский Педиатрический Медицинский Институт. В подлиннике постановления Совета Министров Союза об открытии института говорится: "О создании Среднеазиатского медицинского педиатрического института в городе Ташкенте: создать в 1972 году в городе Ташкенте Среднеазиатский медицинский педиатрический институт на базе факультетов педиатрии Ташкентского и Андижанского медицинских институтов Министерства здравоохранения Союза." Для института первоначально было выделено здание, в котором размещалась 5-я инфекционная больница города Ташкента, ныне общежитие ТашПМИ и клиника для взрослых. Официальное открытие института состоялось 7 сентября 1972 года, и его название стало Среднеазиатским Педиатрическим Медицинским Институтом - САМПИ.
Институт находился в ведении Министерства здравоохранения бывшего Союза до 1988 года, после чего был передан в ведение Министерства здравоохранения Узбекистана. С этого момента приостановлен прием студентов из соседних республик. Среднеазиатский медицинский педиатрический институт с 28 апреля 1989 года согласно приказу Министерства здравоохранения Узбекистана No 357 стал называться Ташкентским педиатрическим медицинским институтом - ТашПМИ.
За прошедший период в ТашПМИ было подготовлено около 30 тысяч врачей таких профессий, как врачи-педиатры, детские хирурги, детские инфекционисты. Говоря по-народному, не все они находятся в суперконтрактах, наоборот, 1065 выпускников окончили институт с отличием.
В структуре института 39 отделов и кафедр. В состав профессорско-преподавательского состава Института входят 516 сотрудников, из них 76 докторов наук и профессоров, 201 кандидат наук и доцентов.
Обучение по лицензии в ТашПМИ осуществляется по следующим 5 направлениям:
Педиатрическое дело;
Лечебная работа;
Профессиональное образование - медико-педагогическое;
Медико-биологическая;
Высшее сестринское дело.
В настоящее время в институте обучаются граждане 40 стран СНГ и 45 зарубежных стран.
С увеличением количества студентов в институте ускорялось строительство, расширялись учебные корпуса, клинические базы, общежития: в 1976-1978 годах было введено в эксплуатацию 5 общежитий на 1860 мест, в 1976 году на территории института было построено новое трехэтажное современное морфологическое здание, в 1981 году - учебно-лечебное здание - школа САМПИ, в 1985 году - новая детская клиника, в 1990 году - 4-этажное учебно-администра.