Ўзбек халқи азалдан болажон халқ, шу сабабли мамлакатда болалар шифокори яъни педиатрларга бўлган талаб ҳам юқори.
ТошПТИ (Тошкент Педиатрия Тиббиёт Институти)– бу олий талимнинг асосий ва касбий таълим дастурларини, шунингдек ўқув, методик, илмий фаолиятни Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ амалга оширувчи давлат олий таълим муассасаси ҳисобланади. Тошкент Педиатрия Тиббиёт Институти 1972 йилда ташкил этилган ва «Педиатрия иши» йўналиши бўйича етакчи институтдир.
Институт тарихи
Институтнинг асосий вазифаси Ўрта Осиё республикалари ва Жанубий Қозоғистон учун юқори малакали врач-педиатрлар тайёрлаш эди. Бундай вазифанинг бўлишига сабаб, Ўрта Осиё республикалари аҳолиси таркибида болалар сонининг кўплиги, ҳудудда педиатр шифокорларнинг етишмаслиги, болалар Ўртасидаги касаллик ва ўлим кўрсаткичларининг юқорилиги, педиатрия соҳасида етук олимларнинг етишмаслиги эди.
Ўрта Осиёда ягона ҳисобланган Тошкент Педиатрия Тиббиёт институти Собиқ Иттифоқ даврида 1972 йилда Ўрта Осиё Педиатрия тиббиёти институти номи билан ташкил топган. Институтни очиш тўғрисидаги Иттифоқ Министрлар Совети қарорининг асл нусхасида: «Тошкент шаҳрида Ўрта Осиё Тиббиёт Педиатрия институтини ташкил этиш ҳақида: 1972 йилда Тошкент шаҳрида Иттифоқ Соғлиқни Сақлаш Вазирлигининг Тошкент ва Андижон Тиббиёт институтлари Педиатрия факультетлари базасида Ўрта Осиё тиббиёт педиатрия институти ташкил этилсин», деб ёзилган Институт учун, дастлаб Тошкент шаҳридаги 5- юқумли касалликлар касалхонаси, ҳозирги ТошПТИ ётоқхонаси ва катталар клиникаси жойлашган бино ажратилди. Институтнинг расмий очилиши 1972 йил 7 сентябрда бўлиб ўтган ва унинг номи Ўрта Осиё Педиатрия тиббиёт институти – САМПИ деб юритила бошлаган.
Институт 1988 йилгача Собиқ Иттифоқ Соғлиқни сақлаш вазирлиги қарамоғида турди, сўнг Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфига ўтказилди. Шундан бошлаб қўшни республикалардан талаба қабул қилиш тўхтатилди. Ўрта Осиё тиббиёт педиатрия институти 1989 йил 28 апрелдан бошлаб Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 357-сонли буйруғига асосан Тошкент Педиатрия тиббиёти институти – ТошПТИ деб юритила бошлади.
Ўтган давр ичида ТошПТИда врач – педиатр, болалар жарроҳи, болалар инфексионисти каби касб эгаларини, яъни 30 мингга яқин шифокорлар тайёрлади. Халқ тилида айтганда уларнинг барчаси ҳам супер контрактда эмас, аксинча 1065 битирувчи талаба институтни имтиёзли диплом билан тугатган.
Институт таркибида 39 та бўлим ва кафедралар мавжуд. Институтда фаолият олиб бораётган Профессор-ўқитувчилар таркибига 516 нафар ходим киради, шундан 76 нафари фан докторлари ва профессорлар, 201 нафари фан номзодлари ва доцентлардир.
ТошПТИ да лицензияда ўқиш қуйидаги 5 та йўналиш бўйича олиб борилади:
Ҳозирги кунда институтда 40 та МДҲ ва 45 та хорижий мамлакатлар фуқаролари таҳсил олишади.
Институтда талабалар сони ошиши билан қурилишлар жадаллаштирилди, ўқув бинолари, клиник базалар, ётоқхоналар кенгайтириб борилди: 1976 – 1978 йилларда 1860 ўринли 5 та ётоқхона ишга туширилган бўлса, 1976 йилда институт ҳудудида уч қаватли янги замонавий морфологик бино, 1981 йили ўқув-даволаш биноси – САМПИ мактаби, 1985 йили янги болалар клиникаси, 1990 йили 4 қаватли ўқув- маъмурий бино қуриб ишга топширилган.

The Uzbek people are a child-loving people, therefore there is a high demand for pediatricians in the country.
Tashkent Pediatric Medical Institute (TashPMI) is a state higher educational institution that implements basic and professional higher education programs, as well as educational, methodological, and scientific activities in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan. The Tashkent Pediatric Medical Institute was established in 1972 and is a leading institution in the field of "Pediatric Work."
Institute history
The main task of the institute was to train highly qualified pediatricians for the republics of Central Asia and Southern Kazakhstan. The reason for this was the large number of children in the population of the Central Asian republics, the shortage of pediatricians in the region, the high morbidity and mortality rates among children, and the shortage of leading scientists in the field of pediatrics.
The Tashkent Pediatric Medical Institute, considered the only one in Central Asia, was established in 1972 under the name of the Central Asian Pediatric Medical Institute during the period of the former Soviet Union. The original of the decision of the Council of Ministers of the Union on the opening of the institute reads: "On the establishment of the Central Asian Medical Pediatric Institute in Tashkent: in 1972, the Central Asian Medical Pediatric Institute was established in Tashkent on the basis of the Pediatric Faculties of the Tashkent and Andijan Medical Institutes of the Union Ministry of Health." Institut uchun, dastlab Toshkent shahridagi 5- yuqumli kasalliklar kasalxonasi, hozirgi ToshPTI yotoqxonasi va kattalar klinikasi joylashgan bino ajratildi. Initially, a building was allocated for the institute, where the 5th Infectious Diseases Hospital in Tashkent, the current dormitory of the Tashkent Pediatric Medical Institute, and the adult clinic were located. The official opening of the institute took place on September 7, 1972, and its name was changed to the Central Asian Pediatric Medical Institute - SAMPI.
The institute was under the jurisdiction of the Ministry of Health of the former Soviet Union until 1988, when it was transferred to the Ministry of Health of Uzbekistan. From then on, the admission of students from neighboring republics was suspended. From April 28, 1989, the Central Asian Medical Pediatric Institute was renamed Tashkent Pediatric Medical Institute (TashPMI) in accordance with Order No. 357 of the Ministry of Health of Uzbekistan.
Over the past period, the Tashkent Pediatric Medical Institute has trained about 30,000 doctors, including pediatricians, pediatric surgeons, and pediatric infectious disease specialists. In colloquial speech, not all of them are in a super contract, on the contrary, 1,065 graduates graduated from the institute with honors.
The institute has 39 departments and departments. The teaching staff of the institute includes 516 employees, of whom 76 are doctors and professors, 201 are candidates and associate professors.
Licensed training at Tashkent State Pedagogical Institute is carried out in the following 5 areas:
Pediatric work;
Treatment work;
Professional education - medical and pedagogical;
Medical and biological;
Senior nursing.
Currently, 40 citizens of the CIS and 45 foreign countries study at the institute.
With the increase in the number of students at the institute, construction was accelerated, educational buildings, clinical bases, and dormitories were expanded: in 1976-1978, 5 dormitories for 1860 places were put into operation, in 1976, a new three-story modern morphological building was built on the territory of the institute, in 1981, a new educational and medical building - SAMPI school, in 1985, a new children's clinic, and in 1990, a four-story educational and administrative building was put into operation.