Янгиликлар 19/02/2025 Турмуш даражаси юқори маҳаллаларда хусусий, олис ҳудудларда эса оилавий боғчалар ташкил этилади
Ўзбекистонда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасини ошириш бўйича янги чора-тадбирлар белгиланди. Ушбу ислоҳотлар доирасида мамлакат бўйлаб нодавлат ва оилавий боғчалар тармоғи кенгайтирилади.
Кимга қандай боғча?
Вазирлар Маҳкамасининг 12 февралдаги қарорига кўра, 2025 йил охирига қадар болаларни боғчага қамраб олиш даражаси 80 фоизга етказилиши керак. Бунинг учун ҳудудий шароит ва аҳолининг тўлов қобилиятини инобатга олган ҳолда турли моделдаги боғчалар ташкил этилади.
Ҳужжатда болалар боғчалари аҳолининг молиявий аҳволига қараб ташкил этилиши белгиланган.
Турмуш даражаси юқори маҳаллаларда (яъни, кам таъминланган оилалар сони кам бўлган ҳудудларда) хусусий инвестициялар асосида нодавлат боғчалар очилади. Бу эса давлат боғчаларидаги навбатлар сонини камайтиришга ёрдам беради.
Олис ва чекка ҳудудларда (туман ва шаҳар марказидан узоқ жойларда) оилавий нодавлат боғчалар ташкил этилади. Булар кичик болалар гуруҳларини қабул қиладиган ва оила муҳити асосида фаолият юритадиган боғчалар бўлиб, улар давлат-хусусий шериклик (ДХШ) асосида молиялаштирилади.
Кам таъминланган оилалар кўп бўлган туманларда эса нодавлат мактабгача таълим муассасаларига давлат кредитлари, грантлар ва халқаро молия институтлари маблағлари жалб қилинади.
Бундан ташқари, ижтимоий муассасаларнинг бўш турган биноларида қисқа муддатли гуруҳлар ташкил этилади, бу эса қўшимча боғча ўринларини яратишга ёрдам беради.
Боғчаларни ривожлантириш учун халқаро молиявий кўмак
Боғча тизимидаги ислоҳотларни молиявий қўллаб-қувватлаш учун Жаҳон банкининг “Эрта ёшдаги болалар ривожланишини қўллаб-қувватлаш” лойиҳаси доирасида мактабгача таълим муассасаларини жиҳозлаш, ўйин майдончалари ва тарбияланувчилар учун зарур воситалар билан таъминлаш режалаштирилган.
Шунингдек, 2025–2026 йилларда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш бўйича махсус дастур қабул қилинган бўлиб, унга кўра, 3-7 ёшдаги болаларни боғчага жалб қилиш бўйича аниқ мақсадли кўрсаткичлар белгиланган.

В Узбекистане определены новые меры по повышению охвата детей дошкольным образованием. В рамках этих реформ будет расширена сеть негосударственных и семейных детских садов по всей стране.
Какой детский сад для кого?
Согласно постановлению Кабинета Министров от 12 февраля, к концу 2025 года охват детей детскими садами должен достичь 80 процентов. Для этого будут организованы детские сады различных моделей с учетом региональных условий и платежеспособности населения.
В документе установлено, что детские сады будут организовываться в зависимости от финансового положения населения.
В махаллях с высоким уровнем жизни (то есть в районах с небольшим количеством малообеспеченных семей) на основе частных инвестиций будут открыты негосударственные детские сады. Это поможет сократить очереди в государственных детских садах.
В отдаленных и труднодоступных районах (вдали от районных и городских центров) будут созданы семейные негосударственные детские сады. Это учреждения, которые принимают небольшие группы детей и работают в семейной среде. Они будут финансироваться на основе государственно-частного партнерства (ГЧП).
В районах с большим количеством малообеспеченных семей для негосударственных дошкольных образовательных учреждений будут привлекаться государственные кредиты, гранты и средства международных финансовых институтов.
Кроме того, в пустующих зданиях социальных учреждений будут организованы группы кратковременного пребывания, что будет способствовать созданию дополнительных мест в детских садах.
Международная финансовая помощь для развития детских садов
Для финансовой поддержки реформ в системе дошкольного образования в рамках проекта Всемирного банка "Поддержка развития детей раннего возраста" планируется оснащение дошкольных образовательных учреждений, обеспечение игровыми площадками и необходимыми средствами для воспитанников.
Также принята специальная программа по охвату детей дошкольным образованием на 2025-2026 годы, согласно которой определены конкретные целевые показатели по привлечению детей в возрасте 3-7 лет в детские сады.