Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 15 майдаги тегишли Фармони билан нуфузли халқаро олимпиадалар, халқаро олимпиадалар ва минтақавий халқаро олимпиадалар ғолиблари, уларнинг ўқитувчилари ва терма жамоалар раҳбарларига тўланадиган бир марталик пул мукофотлари миқдорига ўзгартиришлар киритилди. Унга кўра:
Нуфузли халқаро олимпиадада:
1-ўрин (олтин медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 500 баравари (ҳозирги вақтда 937 500 000 сўм) миқдорида;
– уларнинг ўқитувчиларига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 450 баравари (ҳозирги вақтда 168 750 000 сўм) миқдорида;
– терма жамоа раҳбарига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 35 баравари (ҳозирги вақтда 13 125 000 сўм) миқдорида;
2-ўрин (кумуш медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 500 баравари (ҳозирги вақтда 562 500 000 сўм) миқдорида;
– уларнинг ўқитувчиларига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 250 баравари (ҳозирги вақтда 93 750 000 сўм) миқдорида;
– терма жамоа раҳбарига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 баравари (ҳозирги вақтда 9 375 000 сўм) миқдорида;
3-ўрин (бронза медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 000 баравари (ҳозирги вақтда 375 000 000 сўм) миқдорида;
– уларнинг ўқитувчиларига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 150 баравари (ҳозирги вақтда 56 250 000 сўм) миқдорида;
– терма жамоа раҳбарига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 15 баравари (ҳозирги вақтда 5 625 000 сўм) миқдорида;
Халқаро олимпиадада:
1-ўрин (олтин медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 150 баравари (ҳозирги вақтда 56 250 000 сўм) миқдорида;
– уларнинг ўқитувчиларига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 баравари (ҳозирги вақтда 18 750 000 сўм) миқдорида;
2-ўрин (кумуш медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 баравари (ҳозирги вақтда 37 500 000 сўм) миқдорида;
– уларнинг ўқитувчиларига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 35 баравари (ҳозирги вақтда 13 125 000 сўм) миқдорида;
3-ўрин (бронза медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 баравари (ҳозирги вақтда 18 750 000 сўм) миқдорида;
– уларнинг ўқитувчиларига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 30 баравари (ҳозирги вақтда 11 250 000 сўм) миқдорида;
Минтақавий халқаро олимпиадада:
1-ўрин (олтин медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 12 баравари (ҳозирги вақтда 4 500 000 сўм) миқдорида:
2-ўрин (кумуш медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 8 баравари (ҳозирги вақтда 3 000 000 сўм) миқдорида;
3-ўрин (бронза медаль) эгаллаган ўқувчиларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 6 баравари (ҳозирги вақтда 2 250 000 сўм) миқдорида;
– уларнинг ўқитувчиларига — базавий ҳисоблаш миқдорининг 30 баравари (ҳозирги вақтда 11 250 000 сўм) миқдорида пул мукофотлари билан тақдирланади.
Эслатма! Тегишли қонунчилик ҳужжатлари билан базавий ҳисоблаш миқдорининг ўзгариши натижасида мукофот пулларининг миқдори ўзгариши мумкин.

Статьи 24/05/2025 Размер денежного вознаграждения победителям международных олимпиад увеличен в 5 раз
Соответствующим Указом Президента Республики Узбекистан от 15 мая 2025 года внесены изменения в размеры единовременных денежных премий, выплачиваемых победителям престижных международных олимпиад, международных олимпиад и региональных международных олимпиад, их учителям и руководителям сборных команд. Согласно ему:
На престижной международной олимпиаде:
учащимся, занявшим 1-е место (золотая медаль) - в размере 2 500-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 937 500 000 сумов);
- их преподавателям - в размере 450-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 168 750 000 сумов);
- руководителю сборной команды - в 35-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время 13 125 000 сумов);
учащимся, занявшим 2-е место (серебряная медаль) - в размере 1 500-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 562 500 000 сумов);
- их преподавателям - в размере 250-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время - 93 750 000 сумов);
- руководителю сборной команды - в размере 25-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 9 375 000 сумов);
учащимся, занявшим 3-е место (бронзовая медаль) - 1 000-кратный размер базовой расчетной величины (в настоящее время - 375 000 000 сумов);
- их преподавателям - в размере 150-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 56 250 000 сумов);
- руководителю сборной команды - в 15-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время 5 625 000 сумов);
На международной олимпиаде:
учащимся, занявшим 1-е место (золотая медаль) - в размере 150-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 56 250 000 сумов);
- их преподавателям - в 50-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время - 18 750 000 сумов);
учащимся, занявшим 2-е место (серебряная медаль) - в 100-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время 37 500 000 сумов);
- их преподавателям - в 35-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время 13 125 000 сумов);
учащимся, занявшим 3-е место (бронзовая медаль) - в размере 50-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 18 750 000 сумов);
- их преподавателям - в 30-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время 11 250 000 сумов);
На региональной международной олимпиаде:
учащимся, занявшим 1-е место (золотая медаль) - в 12-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время 4 500 000 сумов):
учащимся, занявшим 2-е место (серебряная медаль) - в 8-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время 3 000 000 сумов);
учащимся, занявшим 3-е место (бронзовая медаль) - в 6-кратном размере базовой расчетной величины (в настоящее время - 2 250 000 сумов);
- их учителям - денежными премиями в размере 30-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 11 250 000 сумов).
Примечание! В результате изменения размера базовой расчетной величины соответствующими актами законодательства может изменяться размер денежного вознаграждения.