Мақолалар 17/03/2025 Хусусий мактабда бепул таълим олиш мумкинми?
Жавоб: Албатта мумкин Вазирлар Маҳкамасининг 80-сонли қарори билан хусусий таълим ташкилотлари учун лицензия таълим шартлари белгиланган. Ана шу талабларнинг бири эса ўқувчилар сонинг камида 10% миқдорида ижтимоий ҳимоя рестерига киритилган оила фарзандларининг бепул таълим олиши ҳисобланади.
Агар сизнинг оилангиз ушбу рестерга кирган бўлса, фарзандингизни уйингиз яқинидаги хусусий таълим муассасасида бепул таълим олишига эришингиз мумкин. Бунда ягона шарти ушбу мактаблар томонидан махсус синовлар ўтказилади, ушбу синовлардан муваффақиятли ўтгандан кейин хусусий  мактабда бепул ўқишлари мумкин бўлади.

Вопрос: Можно ли получить бесплатное образование в частной школе?
Ответ: Безусловно, это возможно. Постановлением Кабинета Министров No 80 установлены лицензионные условия обучения для частных образовательных организаций. Одним из таких требований является предоставление бесплатного образования детям из семей, включенных в реестр социальной защиты, в количестве не менее 10% от общего числа учащихся.
Если ваша семья включена в этот реестр, вы можете добиться бесплатного обучения вашего ребенка в частном образовательном учреждении, расположенном рядом с вашим домом. Единственное условие заключается в том, что эти школы проводят специальные вступительные испытания. После успешного прохождения этих испытаний ваш ребенок сможет бесплатно обучаться в частной школе.