Мақолалар 24/06/2025 Хусусий университетдан давлат университетига ўқишни кўчирса бўладими?
Айни дамда Олий таълим муассасаларига қабул жараёнлари давом этаётганлиги сабабли, абитуриентлардан олий таълимга оид кўплаб саволлар келиб тушмоқда.
Ушбу саволлар ичида ўқишни кўчириш, хусусан, “Хусусий университетдан давлат университетига ўқишни кўчирса бўладими?” мазмунидагилар кўп учрамоқда.
Хўш, Хусусий университетдан давлат университетига ўқишни кўчирса бўладими ва бу жараёнлар қачон бошланади?
Хусусий университетдан давлат университетига ўқишни кўчирса бўлади. Бунда ҳар йили 15 июлдан бошлаб 5 августгача ўқишни кўчириш учун ариза топшириш керак бўлади.
Хусусий университетдан давлат университетига ўқишни кўчириш қай тартибда бўлиб ўтади?
Хорижий мамлакатларда ёки Республикада фаолият юритаётган хорижий ва нодавлат ОТМдан давлат ОТМларига ўқишни кўчириш my.uzbmb.uz сайти орқали амалга оширилади.
Кейинчалик, 15-20 август оралиғида имтиҳонлар бўлиб ўтади. Шунингдек, талабалар рўйхатдан ўтиб, аризани онлайн тарзда тўлдиришлари ва транскрипт (ёки зачотка)ни pdf ёки jpg форматда юклашлари керак бўлади.
Ўқишни давлат олий таълим муассасасига кўчириш шартлари қандай?
Нодавлат олий таълим муассасасидан давлат олий таълим муассасасига кўчиришнинг қуйидаги 2 хил йўли мавжуд:
1. Мос ва турдош йўналишларга: Сиз ўқишингизни Ўзбекистон Республикасидаги нодавлат олий таълим муассасаси ёки республикамиздаги хорижий олий таълим муассасасининг филиалидан давлат олий таълим муассасасига мос ёки турдош йўналиш бўйича кўчириш учун рўйхатдан ўтсангиз ушбу таълим йўналишига кириш фанларидан махсус синов (тест) топширасиз ва махсус синов натижасига кўра ўқишингизни кўчириш масаласи кўриб чиқилади.
2. Нотурдош йўналишларга: Агар Сиз ўқишингизни давлат олий таълим муассасасининг турдош бўлмаган таълим йўналишига кўчириш бўйича рўйхатдан ўтсангиз, ушбу таълим йўналиши учун белгиланган табақалаштирилган тўлов-контрактнинг тўловни амалга оширишингиз лозим бўлади.

Статьи 24/06/2025 Можно ли перевестись из частного университета в государственный?
В настоящее время в связи с продолжающимся процессом приема в высшие учебные заведения от абитуриентов поступает множество вопросов, касающихся высшего образования.
Среди этих вопросов часто встречаются вопросы о переводе обучения, в частности, "Можно ли перевестись из частного университета в государственный университет?."
Итак, можно ли перевестись из частного университета в государственный университет, и когда начнутся эти процессы?
Можно перевестись из частного университета в государственный. При этом ежегодно с 15 июля по 5 августа необходимо будет подавать заявление на перевод обучения.
В каком порядке происходит перевод из частного университета в государственный?
Перевод обучения из зарубежных и негосударственных вузов, действующих в зарубежных странах или республике, в государственные вузы осуществляется через сайт my.uzbmb.uz.
Впоследствии экзамены пройдут с 15 по 20 августа. Студенты также должны будут зарегистрироваться, заполнить заявку онлайн и загрузить транскрипт (или зачет) в формате pdf или jpg.
Каковы условия перевода в государственное высшее учебное заведение?
Существует 2 способа перевода из негосударственного высшего учебного заведения в государственное:
1. Соответствующие и смежные направления: Если вы зарегистрируетесь для перевода из негосударственного высшего учебного заведения в Республике Узбекистан или филиала иностранного высшего учебного заведения в нашей республике в государственное высшее учебное заведение по соответствующему или смежному направлению, вы сдадите специальный экзамен (тест) по предметам для поступления на это направление обучения, и по результатам специального экзамена будет рассмотрен вопрос о переводе.
2. На неродственные направления: Если Вы зарегистрируетесь для перевода на неродственное направление обучения в государственном высшем учебном заведении, Вам необходимо будет оплатить дифференцированный контракт, установленный для этого направления обучения.