Maqolalar 23/04/2025 61 ta nodavlat oliygohda pedagogika yo‘nalishi bor
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-aprel kuni maktab ta’limi sifatini oshirish hamda pedagoglar tayyorlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida ta’lim tizimi islohotlari ustuvor yo‘nalishlardan biri etib belgilangan. Bu yilgi davlat dasturida ham maktablarda sharoitlarni yaxshilash, yosh avlodni bilimli etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘plab vazifalar qo‘yilgan.
Bu, ko‘p jihatdan, o‘qituvchilarning bilim va malakasiga bog‘liq. Yurtimizda 15 ta davlat va 61 ta nodavlat oliygohda pedagogika yo‘nalishi bor. Lekin ulardagi ilmiy salohiyat atigi 40 foiz atrofida.
Qabullarning katta qismini ijtimoiy yo‘nalishlar tashkil etadi. Aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha pedagoglar tayyorlash juda kam. Talabalarning 40 foizi sirtqi ta’limda o‘qiyapti.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 апреля ознакомился с презентацией, посвященной повышению качества школьного образования и совершенствованию системы подготовки педагогов.
В Стратегии "Узбекистан - 2030" реформы системы образования определены в качестве одного из приоритетных направлений. В государственной программе этого года также поставлены многочисленные задачи по улучшению условий в школах и воспитанию образованного молодого поколения.
Это во многом зависит от знаний и квалификации учителей. В нашей стране 15 государственных и 61 негосударственный вуз имеют педагогическое направление. Однако их научный потенциал составляет всего около 40 процентов.
Большую часть приема составляют социальные направления. Очень мало ведется подготовка педагогов по точным и естественным наукам. 40% студентов обучаются на заочном отделении.