Yangiliklar 11/02/2025 “Alisher Navoiy va Sharq renessansi” IV xalqaro simpoziumi sho‘ba yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi
Navoiy davlat universitetida buyuk mutafakkir Alisher Navoiy merosini o‘rganish va Sharq uyg‘onish davri madaniyatini chuqur tadqiq etishga bag‘ishlangan “Alisher Navoiy va sharq renessansi” IV xalqaro simpoziumi doirasida sho‘ba yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi.
Nufuzli anjumanda O‘zbekiston va xorijiy davlatlarning taniqli olimlari, adabiyotshunoslar, tarixchilar hamda yosh tadqiqotchilar ishtirok etib, Navoiy ijodiy merosi va uning jahon sivilizatsiyasidagi o‘rni yuzasidan qimmatli ma’ruzalar taqdim etdilar.
Sho‘ba yig‘ilishlarida, “Alisher Navoiy asarlarining zamonaviy talqini”, “Sharq renessansi madaniyati va ilm-fani”, “Navoiy ijodining jahon adabiyotiga ta’siri”, “Buyuk mutafakkir g‘oyalarining bugungi kundagi ahamiyati” singari dolzarb mavzular muhokama qilindi.
Tadbir davomida ilmiy ma’ruzalar tinglanib, yangi ilmiy izlanishlar natijalari taqdim etildi. Bu esa Alisher Navoiy merosini yanada chuqur o‘rganish va uni yosh avlodga yetkazishda muhim qadam bo‘ldi.
Yakunda esa konferensiya uchun ilmiy maqola va tezis yozgan ishtirokchilar sertifikat hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.

News 11/02/2025 Sectoral meetings of the IV International Symposium "Alisher Navoi and the Renaissance of the East" were held.
Branch meetings were held at Navoi State University within the framework of the IV International Symposium "Alisher Navoi and the Eastern Renaissance," dedicated to the study of the legacy of the great thinker Alisher Navoi and the in-depth study of the culture of the Eastern Renaissance.
Prominent scholars, literary critics, historians, and young researchers from Uzbekistan and foreign countries participated in the prestigious conference, presenting valuable reports on Navoi's creative heritage and its role in world civilization.
At the sectoral meetings, topical issues such as "Modern Interpretation of Alisher Navoi's Works," "Culture and Science of the Eastern Renaissance," "The Influence of Navoi's Works on World Literature," and "The Significance of the Great Thinker's Ideas Today" were discussed.
During the event, scientific reports were heard, and the results of new scientific research were presented. This became an important step in the further study of Alisher Navoi's legacy and its transmission to the younger generation.
At the end, participants who wrote scientific articles and theses for the conference were awarded certificates and commemorative gifts.