Yangiliklar 11/02/2025 “Alisher Navoiy va Sharq renessansi” IV xalqaro simpoziumi sho‘ba yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi
Navoiy davlat universitetida buyuk mutafakkir Alisher Navoiy merosini o‘rganish va Sharq uyg‘onish davri madaniyatini chuqur tadqiq etishga bag‘ishlangan “Alisher Navoiy va sharq renessansi” IV xalqaro simpoziumi doirasida sho‘ba yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi.
Nufuzli anjumanda O‘zbekiston va xorijiy davlatlarning taniqli olimlari, adabiyotshunoslar, tarixchilar hamda yosh tadqiqotchilar ishtirok etib, Navoiy ijodiy merosi va uning jahon sivilizatsiyasidagi o‘rni yuzasidan qimmatli ma’ruzalar taqdim etdilar.
Sho‘ba yig‘ilishlarida, “Alisher Navoiy asarlarining zamonaviy talqini”, “Sharq renessansi madaniyati va ilm-fani”, “Navoiy ijodining jahon adabiyotiga ta’siri”, “Buyuk mutafakkir g‘oyalarining bugungi kundagi ahamiyati” singari dolzarb mavzular muhokama qilindi.
Tadbir davomida ilmiy ma’ruzalar tinglanib, yangi ilmiy izlanishlar natijalari taqdim etildi. Bu esa Alisher Navoiy merosini yanada chuqur o‘rganish va uni yosh avlodga yetkazishda muhim qadam bo‘ldi.
Yakunda esa konferensiya uchun ilmiy maqola va tezis yozgan ishtirokchilar sertifikat hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.

В Навоийском государственном университете состоялись секционные заседания в рамках IV Международного симпозиума "Алишер Навои и Восточный ренессанс," посвященного изучению наследия великого мыслителя Алишера Навои и глубокому исследованию культуры Восточного Возрождения.
В престижной конференции приняли участие известные ученые, литературоведы, историки и молодые исследователи из Узбекистана и зарубежных стран, которые представили ценные доклады о творческом наследии Навои и его роли в мировой цивилизации.
На секционных заседаниях обсуждались такие актуальные темы, как "Современная интерпретация произведений Алишера Навои," "Культура и наука Восточного Ренессанса," "Влияние творчества Навои на мировую литературу," "Значение идей великого мыслителя на сегодняшний день."
В ходе мероприятия были заслушаны научные доклады и представлены результаты новых научных исследований. Это стало важным шагом в дальнейшем глубоком изучении наследия Алишера Навои и донесении его до молодого поколения.
В заключение участники, написавшие научные статьи и тезисы для конференции, были награждены сертификатами и памятными подарками.