Maqolalar 27/11/2024 Maktabdagi pedagog xodimlarni rag‘batlantirish tartibi qanday?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan "Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida"nizom 9-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasalari xodimlarini mukofotlash va ularga moddiy yordam berish umumta’lim muassasalarida tashkil etiladigan ustamalar belgilash, moddiy rag‘batlantirish va moddiy yordam berish bo‘yicha ishchi guruhlar tomonidan amalga oshiriladi.
Mana shu qoidaga ko‘ra maktabda pedagogik toifaga kirmaydigan boshqa xodimlarni moddiy rag‘batlantirish va ularga moddiy yordam berish mumkin.
Bunda nizom 29-bandiga asosan umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqat "1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni" munosabati bilan Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkin.
Shunday ekan, maktabdagi barcha xodim yilda faqat bir marta 1-oktyabr munosabati bilan mukofotlanishi mumkin.

Согласно пункту 9 Положения "О порядке создания Директорского фонда поощрения отличившихся работников общеобразовательных средних образовательных учреждений и использования его средств," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823. награждение работников общеобразовательных учреждений и оказание им материальной помощи осуществляется за счет средств, направляемых на установление, материальное стимулирование и материальную помощь, оказываемую организациями общеобразовательных учреждений.
По этому правилу в школе можно материально поощрять и оказывать материальную помощь другим работникам, не входящим в педагогическую категорию.
При этом в соответствии с пунктом 29 Положения работники общеобразовательных учреждений, в том числе руководящие работники, могут быть награждены только в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников" в размере до 50 процентов от минимального размера оплаты труда за счет имеющихся средств Фонда.
Таким образом, все сотрудники школы могут быть награждены только один раз в год по случаю 1 октября.