Maqolalar 17/06/2025 Ayrim toifadagi o‘quvchilar qo‘shimcha ta’limga jalb qilinadi hamda o‘qitish xarajatlarining 80 foizi qoplab beriladi
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 14-iyundagi tegishli qarori bilan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida ayrim toifadagi o‘quvchilarni maktabdan tashqari ta’limga jalb qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom tasdiqlandi. Unga ko‘ra:
ayrim toifadagi o‘quvchilar (Kambag‘al oilalar reestridagi oilalarning umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida ta’lim olayotgan farzandlari) davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida qo‘shimcha ta’limga jalb qilinadi hamda o‘qitish xarajatlarining 80 foizi Davlat byudjetidan qoplab beriladi;
o‘quvchilar to‘garaklarga ixtiyoriylik asosida jalb etiladi;
o‘quvchilarning ota-onalari hamda ta’lim tashkilotlari o‘rtasida shartnomalar tuzish YAIDXP (my.gov.uz) orqali amalga oshiriladi;
Ta’lim tashkilotlari tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar bo‘yicha 1 nafar o‘quvchiga har bir to‘garak uchun 1 oylik to‘lov quyidagi miqdorlardan oshmaydi:
7-11 yoshdagi o‘quvchilar uchun darsdan keyingi qo‘shimcha ta’lim (uzaytirilgan kun guruhlari) uchun bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravaridan;
12-18 yoshdagi o‘quvchilar uchun umumta’lim fanlari, 15-18 yoshdagi o‘quvchilar uchun xorijiy til yo‘nalishlaridagi to‘garaklar uchun bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravaridan;
15-18 yoshdagi o‘quvchilar uchun axborot texnologiyalari, kasb-hunar yo‘nalishlaridagi to‘garaklar uchun bazaviy hisoblash miqdorining 4 baravaridan.
To‘garak to‘lovining 80 foizi Davlat byudjetidan, 20 foizi o‘quvchining ota-onasi tomonidan to‘lanadi.

Статьи 17/06/2025 Некоторые категории учащихся будут привлечены к дополнительному образованию, и 80% расходов на обучение будут покрыты
Соответствующим постановлением Кабинета Министров от 14 июня 2025 года утверждено Положение "О порядке привлечения отдельных категорий учащихся к внешкольному образованию в государственных организациях общего среднего образования." Согласно ему:
отдельные категории учащихся (дети из семей, включенных в Реестр бедных семей, обучающиеся в организациях общего среднего образования) привлекаются к дополнительному обучению в государственных организациях общего среднего образования, 80 процентов расходов на обучение покрываются из Государственного бюджета;
учащиеся привлекаются в кружки на добровольной основе;
заключение договоров между родителями учащихся и образовательными организациями осуществляется через ЕПИГУ (my.gov.uz);
По услугам, оказываемым образовательными организациями, месячная плата за каждый кружок на одного учащегося не превышает следующих размеров:
1 БРВ за послешкольное дополнительное образование (группы продленного дня) для учащихся 7-11 лет;
2-кратный размер базовой расчетной величины для кружков по общеобразовательным предметам для учащихся 12-18 лет, по направлениям иностранного языка для учащихся 15-18 лет;
4-кратный размер базовой расчетной величины для кружков по направлениям информационных технологий, профессий для учащихся 15-18 лет.
80 процентов оплаты за кружок поступает из Государственного бюджета, 20 процентов - от родителей учащегося.