Yangiliklar 17/03/2025 Keyingi o‘quv yilidan boshlab davlat oliygohlarining ayrim yo‘nalishlarida yangi fan joriy etiladi
15-mart kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida Hay’at yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda sohaning dolzarb masalalari tanqidiy-tahliliy muhokama qilinib, bir qator muhim qarorlar qabul qilindi.
Jumladan, davlat buyurtmasini kengaytirish vazifasi ijrosi o‘laroq oliygohlarda grant asosidagi davlat buyurtmasi 25 mingtagacha oshiriladi. Shuningdek, “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi doirasida 3,5 ming nafar ehtiyojmand oila farzandlari grant asosida qabul qilinishi belgilandi.
Ta’lim sifatini oshirish va xalqaro standartlarga moslashtirish maqsadida 2025/2026-o‘quv yilidan davlat oliygohlarining tabiiy fanlar, muhandislik-texnika, iqtisodiyot va moliya yo‘nalishlarida “Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil rivojlanish” fani joriy etiladi. Barcha o‘quv dasturlari TOP-300 talikka kirgan universitetlar dasturlari asosida takomillashtiriladi.
Kasbiy ta’lim va ilmiy salohiyatni oshirish yo‘nalishidagi kasbiy ta’lim tashkilotlarida malakali pedagoglar ulushini 35 foizga yetkazish, texnikumlardagi vakant direktor lavozimlariga ochiq tanlov asosida malakali kadrlarni jalb qilish choralari ko‘riladi.
Investitsiyalar va grantlarni jalb qilish maqsadida 2025-yilda tizim bo‘yicha 65 mln dollar investitsiya jalb qilish rejalashtirilgan bo‘lsa, 1-chorak yakuniga kelib 8,6 mln dollar o‘zlashtirildi. Yirik oliygohlar tomonidan 20-30 mln dollar investitsiya jalb qilish va texnikumlarda eksport hajmini 1 mln dollarga yetkazish choralari belgilandi.
Korrupsiyaga qarshi kurash va shaffoflikni ta’minlash tizimdagi faoliyat yurituvchi barcha rahbar-xodimlarning asosiy vazifasi bo‘ladi. Hisobot davrida tizim bo‘yicha 147 ta korrupsiya bilan bog‘liq huquqbuzarlik qayd etilgan. Shu sababli davlat xaridlari jarayonlarini shaffoflashtirish hamda manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘riladi.
Yig‘ilish davomida kamchiliklarga tanqidiy baho berildi. Xususan, ayrim oliygohlarda xalqaro ta’lim dasturlari va investitsiyalarni jalb qilish borasida sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani qayd etildi. Samarqand davlat arxitektura-qurilish universiteti va Samarqand veterinariya universiteti biriktirilgan mahallalarda amaliy ishlar boshlanmagani ta’kidlandi.
Hay’at yig‘ilishi yakunida mas’ul rahbarlarga barcha topshiriqlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash bo‘yicha qat’iy ko‘rsatmalar berildi. Ijro natijalari doimiy monitoring qilib borilishi ta’kidlandi.

15 марта в Министерстве высшего образования, науки и инноваций состоялось заседание коллегии. На нем критически и аналитически обсуждались актуальные вопросы сферы, был принят ряд важных решений.
В частности, в рамках реализации задачи по расширению государственного заказа количество грантовых мест в вузах будет увеличено до 25 тысяч. Кроме того, в рамках программы "От бедности к процветанию" 3,5 тысячи детей из нуждающихся семей будут приняты на грантовой основе.
В целях повышения качества образования и приведения его в соответствие с международными стандартами с 2025/2026 учебного года в государственных вузах по естественнонаучным, инженерно-техническим, экономическим и финансовым направлениям вводится предмет "Охрана окружающей среды и зеленое развитие." Все учебные программы будут усовершенствованы на основе программ университетов, входящих в ТОП-300.
В направлении повышения профессионального образования и научного потенциала будут приняты меры по увеличению доли квалифицированных педагогов в организациях профессионального образования до 35 процентов, а также по привлечению квалифицированных кадров на вакантные должности директоров техникумов на основе открытого конкурса.
С целью привлечения инвестиций и грантов в 2025 году по системе планируется привлечь 65 млн долларов инвестиций, а к концу 1-го квартала уже освоено 8,6 млн долларов. Определены меры по привлечению крупными вузами 20-30 млн долларов инвестиций и доведению объема экспорта в техникумах до 1 млн долларов.
Борьба с коррупцией и обеспечение прозрачности станут основной задачей всех руководителей и сотрудников, работающих в системе. За отчетный период в системе было зарегистрировано 147 коррупционных правонарушений. В связи с этим будут приняты строгие меры по обеспечению прозрачности процессов государственных закупок и предотвращению конфликта интересов.
В ходе совещания недостатки были подвергнуты критической оценке. В частности, было отмечено, что в некоторых вузах наблюдается медлительность в привлечении международных образовательных программ и инвестиций. Подчеркивалось, что практическая работа в махаллях, закрепленных за Самаркандским государственным архитектурно-строительным университетом и Самаркандским ветеринарным медицинским университетом, не начата.
По итогам заседания коллегии ответственным руководителям были даны строгие указания по обеспечению своевременного и качественного выполнения всех поручений. Подчеркивалось, что результаты исполнения будут постоянно отслеживаться.