❌ Yo‘q, bunga haqqi yo‘q, yakuniy va oraliqlarga talabani kiritmaslik uchun kontraktni to‘lamaslik asos bo‘la olmaydi. Agar talaba umuman kontrakt to‘lamagan bo‘lsa, uni talabalar safidan chetlatishi mumkin xolos.
Talabani oraliqqa yoki yakuniyga kiritmaslik, ataylab fandan yiqitish, darsga kiritmay NB qo‘yib qo‘yish, va boshqa g‘ayriqonuniy harakatlarni amalga oshirish mumkin emas.
📑 Kontrakt to‘lash muddatlari:
➖Abituriyentlar uchun kontraktning 25 foizini – 15-sentyabrgacha (yoki Davlat qabul komissiyasi belgilagan muddatgacha)
➖ikkinchi va undan keyingi bosqich talabalar uchun – 1-oktyabrgacha (yoki OTM rahbariyati uzaytirgan muddatgacha);

Articles 26/03/2025 Do university officials have the right to exclude students who haven't fully paid their tuition from taking final or midterm exams?
❌ No, they do not have this right. Failure to pay tuition cannot be grounds for preventing a student from taking final and midterm exams. If a student has not paid any tuition at all, they can only be expelled from the university.
It is prohibited to deny a student admission to midterm or final exams, deliberately fail them in a subject, mark them absent from classes without cause, or engage in other illegal actions.
📑 Tuition payment deadlines:
➖For applicants, 25% of tuition - by September 15th (or by the deadline set by the State Admissions Committee)
➖For second-year and higher students - by October 1st (or by the extended deadline set by university management);